הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו צילום: אמיר שימור

רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב שמואל אליהו פסק כי "אסור להפלות שום יהודי בעליה לתורה בגלל נטיות מיניות".

הוא הדגיש כי בתשובתו הוא מתייחס לנטייה בלבד. "כמובן איננו מדברים על אנשים שעוברים על מה שאסרה התורה", כתב.

הרב אליהו נשאל לדבר על ידי המוזיקאי דניאל זמיר. בפוסט שפרסם בפייסבוק סיפר זמיר כי לפני כחודשיים הוא סורב לעלות לתורה בשל נטייתו המינית.

"בשבת בבוקר, בתפילת שחרית, ניגשתי אל הגבאי וביקשתי לעלות לתורה", כתב. "סבתא שלי ז"ל נפטרה השנה ואני אומר קדיש ועולה לתורה לזכרה. האמת, שזה מנהג שלי כבר הרבה שנים. הרבה. כל שבת בשחרית. אלא שהפעם, להפתעתי, הגבאי סירב. 'הכל תפוס, הכל תפוס' הוא מלמל ופשוט נעלם, הלך ממני".

"התחילה קריאת התורה", הוסיף. "חשבתי שכנראה יש רשימה של דורשים לעלות לתורה. כאלה בשנת אבל, יום הולדת, אבל לא. הוא אשכרה מחפש בנרות את מי להעלות, בקושי מוצא מתנדבים, עוד שנייה מעיר אנשים נוחרים מתרדמתם רק כדי למצוא מישהו".

"ניגשתי אליו שוב. 'אני מוכן לשלם על העליה, באמת אשמח, רק תגיד כמה' אמרתי לו. אבל הוא בשלו. 'הכל תפוס, אי אפשר' והלך", סיפר. מיותר לציין שנפגעתי. אך מי שמכיר אותי יודע שאני ביישן כזה ומתפדח, אז פשוט שתקתי ולא עשיתי עניין על אף תדהמתי ואכזבתי המרובות".

לדבריו, "במוצ"ש הגבאי שלח לי הודעה. הוא ביקש סליחה אם נפגעתי, והסביר שהוא פשוט לא רצה שתיווצר מהומה בבית הכנסת, דבר שהיה גורם לפגיעה בי ובקהילה ובתפילה".

דניאל זמיר
דניאל זמיר צילום: שרבן לופו

"משעה שהסביר והודה שהסיבה היא הנטייה המינית שלי אז גם לא, אני לא סולח לו", כתב זמיר. "הודעתי לו כי אני תובע אותו לדין תורה על כך שגרם לי עגמת נפש והפרת נדר. הצעתי לו שיבחר רב או רבנית שיפסקו. אך הוא לא ענה לי".

"פניתי לרב שמואל אליהו שליט"א", ציין. "הרב שמואל הוא אחד הרבנים המקובלים בכל החברה הדתית, והוא בקונצנזוס מאוד רחב גם אצל הדתיים לאומיים ואפילו אצל החרדים. הרב שמע והזדעזע ממה שקרה לי. שמחתי. הוא מבין כמה זה כואב. הוא שלח את תשובתו, והנה היא כאן".

"לדעתי מדובר בהיסטוריה", אמר. "שכן לראשונה אי פעם, ככל הידוע לי בכל אופן, רב אולטרה אורתודוקסי פוסק כי אסור להפלות אף יהודי בעלייה לתורה בגלל נטייה מינית. מדהים. לראשונה, רב מהקצה החרד"לי של המפה הדתית מתגייס להגן על זכויות להט"ב. כאמור, היסטוריה".

הרב אליהו, כאמור, פסק כי אין להפלות בשל נטייה מינית. "שמעתי את שאלתך והתשובה היא כל כך ברורה ומובנת מאליה", כתב הרב אליהו. "אסור להפלות שום יהודי בעליה לתורה בגלל נטיות מיניות כאלה ואחרות. (כמובן איננו מדברים על אנשים שעוברים על מה שאסרה התורה). מי שמתמודד עם הנטייה הזאת ומשתדל לחיות חיי קודש, בוודאי יכול לעלות לתורה בלי שום פקפוק".

זמיר הוסיף עוד: "זה בעיניי קידוש השם הכי גדול. כי תראו איזו תורה יפה יש לנו, איזו מסורת יפה יש לנו. רב חרד"לי, ימני, אולטרה שמרן, בצד הימני החרדי באופן מובהק בספקטרום הדתי, והוא פוסק באופן מפורש - אסור להפלות הומואים בעלייה לתורה. איזה יופי. אני גאה להיות שייך למסורת הזו. כמה סובלנות, כמה הכלה, כמה אהבה יש בה. אם רק יודעים איפה לחפש כמובן".