אסון מירון: ועדת החקירה יוצאת לדרך

המועמד המסתמן לנהל את ועדת החקירה הוא שופט בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליקים רובינשטיין.

מיכל לוי , ז' בתמוז תשפ"א

אסון מירון: ועדת החקירה יוצאת לדרך-ערוץ 7
זירת האסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

כחודש וחצי לאחר אסון מירון שגבה חייהם של 45 בני אדם צפויה הממשלה להצביע ביום ראשון הקרוב על הצעת מחליטים להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את נסיבות האסון ותנסה למנוע את האסון הבא.

על פי דיווח ב'כאן חדשות', המועמד המסתמן לנהל את ועדת החקירה הוא שופט בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליקים רובינשטיין.

בתחילת השבוע שוגרה למזכירות הממשלה הצעת המחליטים להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון לעיונם של שרי הממשלה.

בהצעת המחליטים נכתב: "הוועדה תחקור השתלשלות האירוע ותקבע ממצאים ומסקנות בכל הנוגע למכלול ההיבטים של האירוע, ובכלל זה תתייחס גם לעניינים הבאים: מעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע וקביעת המתווה שאושר ותנאיו".

ההצעה מתייחסת אף לשאלת בחינת שאר האירועים המתקיימים בציבור החרדי מעת לעת. "כך גם מכלול השאלות המקצועיות והמשפטיות הנוגעות לבטיחות אירועי פולחן דתיים ומקומות המשמשים את הציבור לעריכתם, לרבות ובמיוחד מקומות המשמשים לקיום אירועים רבי משתתפים, וכן לניהול אירועים כאמור, לרבות הגדרת בעלי תפקידים ותחומי אחריותם; הכלים העומדים בפני רשויות המדינה וגורמים נוספים לאפשר הפעלה יעילה ותקינה של המתחם".

ההצעה אף מתייחסת לעלות המשוערת של הועדה. "העלות המוערכת לניהול ותפעול הוועדה מוערכת בכחמישה מיליון ש״ח בשנה".

במכתבו לשדרים אמר שר הביטחון גנץ כי "מוטלת עלינו החובה לחקור ולבדוק כל היבט אפשרי שהיה בו להביא לאסון הכבד, ולבחון את פעולתם של כל הגורמים המעורבים בפרשה, בכדי להפיק לקחים, ולמנוע הישנות אסונות דומים".

"ברור כבר עתה שריבוי המערכות המעורבות בטיפול באירועים ציבוריים רבי משתתפים דורש בחינה מעמיקה, של גורם מקצועי, עצמאי, ובלתי תלוי. הוועדה תחקור את השתלשלות האירועים, ותקבע ממצאים ומסקנות לגבי הגורמים, הליקויים, הכשלים או המחדלים הנוגעים להיערכות לאירוע וניהולו, אשר הובילו לתוצאות האסון הכבד", הוסיף.