המסע למציאת פרה אדומה הגיע עד לטקסס

הרב עזריה אריאל מספר על המסע הבלתי נגמר בחיפוש אחרי פרה אדומה 'תמימה'. באולפן ערוץ 7 הוא מספר כיצד גם גויים מסייעים בתהליך האיתור.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשפ"א

הרב עזריה אריאל, ראש המכון התורני 'בית הבחירה' של מכון המקדש, מספר באולפן ערוץ 7 על הניסיונות לאתר פרה אדומה העונה לדרישות התורה, בדאלאס שבטקסס.

"אנחנו מזה מספר שנים עסוקים בחיפוש אחרי פרה אדומה. לפני כמה שבועות קיבלנו מידע ממישהו שיצר קשר עם אדם בשם דונלד בחווה לגידול פרות אדומות בטקסס. מגדלים את הפרות הללו בגלל שהבשר שלהן נחשב טעים במיוחד ויש אנשים שיש להם מסורת בעניין", פותח הרב אריאל.

לדבריו, "הסתבר שבעל החווה מכיר את המושג של 'פרה אדומה' והוא אוהב ישראל. יש לו אלפי פרות ומתוכן הוא בחר חמש מועמדות שלא נפסלו בגלל חור באוזן ושמר אותן בצד. צוות של יהודים יראי שמיים הגיע לבדוק את העגלות הללו ואני סייעתי במקביל מהארץ".

התקווה הייתה גדולה, אבל לפי שעה, הסתיימה באכזבה. "המראה הכללי של הפרות הוא בוודאי בסדר, אבל הדרישה היא לפרה אדומה 'תמימה' שאין בה אפילו מקבץ אחד של שערות בצבע אחר. במקרה של הפרות הללו היו שערות בצבעים אחרים, בעיקר בזנב. קרוב לוודאי שכל החמש אינן מתאימות להגדרת 'פרה אדומה תמימה' אבל אנחנו עדיין בודקים".

עם זאת, "ההתרגשות של החוואים הגויים בחווה הייתה יוצאת דופן ולמרבה הפלא גם לאחר ה'אכזבה' מהתוצאות הם מלאים בסיפוק על שיתוף הפעולה בנושא הזה".

הרב אריאל מתאר גם את הניסיונות חובקי העולם לאתר פרה אדומה. "אנחנו מחפשים גם בארץ וגם בעולם בשאיפה למצוא כמה שיותר חוות לגידול פרות אדומות ולאתר פרה מתאימה. יש גם תהליכים של השבחה גנטית - גם בפן המדעי וגם בפן ההלכתי - וזו שאלה עמוקה שאנחנו בבדיקה שלה".

הוא מדגיש שאין תלות בבניין המקדש כדי לקיים את המצווה. "הפרה האדומה היא לא קרבן ולא צריך לעשות אותה בבית המקדש עצמו אלא בהר הזיתים מול מקום המקדש. לכן, בתנאים לא פשוטים אבל אפשריים גם בימינו - בכפוף למצב הפוליטי והמדיני - ניתן לקיים את מצוות פרה אדומה. עוד לפני שמגיעים לבית המקדש יש מצוות שנוכל לקיים בצורה מושלמת בזכות הפרה הזו".

שוחחנו גם עם הרב שנשלח על ידי 'מכון המקדש' לחווה ועם דונאלד בעלה החווה. צפו (הראיון באנגלית):