הח"כ מש"ס לטובת האתיופים

ח"כ אבוטבול הודיע על הקמת שדולה למען הקהילה האתיופית, לסייע בקליטתה החומרית והרוחנית בארץ, ולקידום ארגונים העוסקים בסיוע עבורה

מיכל לוי , ז' בתמוז תשפ"א

הח"כ מש"ס לטובת האתיופים-ערוץ 7
מתברך על ידי מנהיג הקהילה
ללא

במהלך דיון שנערך השבוע בכנסת לרגל ציון דרך לרגל 30 שנה ל'מבצע שלמה' שנערך עם כלל מנהיגי הקהילות האתיופיות מכל רחבי הארץ, הכריז חה"כ משה אבוטבול (ש"ס) על הקמת השדולה למען בני הקהילה האתיופית.

השדולה תסייע בקליטתם החומרית והרוחנית בארץ, ולקידום ארגונים העוסקים בסיוע לקהילה האתיופית בארץ, שדולה אותה הקים ויעמוד בראשה.

בדבריו במליאת הכנסת סיפר על הקשר שלו עם בני העדה: "בתפקידי הקודם, לפני חברותי בכנסת כראש העיר בית שמש, זכיתי מקרוב לראות את חיי הקהילה האתיופית היקרה שמנתה אצלנו בעיר למעלה מ-700 משפחות, כן ירבו. בראש הקהילה בעיר היה קייס הקייסים היקר הרב רפאל הדנה, זכר צדיק לברכה, שלצערנו בתקופת הקורונה הוא נפטר בהפרש של כמה שעות מפטירת רעייתו.

"עליהם נאמר בחייהם ובמותם לא נפרדו". הם היו סמל ודוגמה טובה לאהבת ישראל, להרמת קרן המורשת של יהדות אתיופיה היקרה, יחד עם הבנים היקרים שלהם, ובראשם הרב הגאון הרב יוסף הדנה שליט"א, תלמידו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. כמו גם שאר הבנים, יצחק, ראובן, ועורך דין עמנואל הדנה, והבנות, שסייעו לצורכי הקהילה, שללא ספק סבלו סבל רב באתיופיה על עצם היותם יהודים, ולאחר מכן עם התלאות בעת עלייתם לארץ ישראל במבצע משה ובמבצע שלמה".

אבוטבול סיפר על הקשר של הקהילה עם הרב עובדיה יוסף זצ"ל. "זכורים וחרוטים לנו היטב בזיכרון הצרוב אהבתו הגדולה של מרן הראשון לציון הרב הגאון הרב עובדיה יוסף, נשיא מועצת חכמי התורה זצ"ל, שעוד בהיותו הרב הראשי לישראל קירב מאוד את בני הקהילה ושינן לנו את פיסקו המפורסם בספרו "יביע אומר" על בני הקהילה האתיופית, שהינם יהודים משבט דן, ונסמך הוא על פסקי הרדב"ז. ותמיד דרש מאיתנו, נציגי התנועה של ש"ס בכל ערי הארץ, מהשרים ומחברי הכנסת בתנועה שלנו, לקדם ולסייע לכלל צורכי הקהילה".

"אני שמח שגם זכיתי להקים להם בעירנו בית שמש ברחוב הנרקיס מועדון חברתי גדול בשם "מבצע משה", בו נערכים כלל חיי והוויות הקהילה בעיר. וכעת נערכים בעירייה להשלמת החזון, להקמת קומה נוספת בשם "מבצע שלמה", להשלמת הבניין המפואר. זכינו גם להקים לקהילה מספר בתי כנסת בעיר, כי זיהינו את היופי הרוחני הגלום והנמצא בתוככי הקהילה המפוארת".

בהמשך דבריו סיפר "כאשר מוניתי בבחירות האחרונות לכנסת על ידי יושב-ראש תנועת ש"ס, הרב אריה דרעי, ליושב-ראש מטה הקהילות האתיופיות, זכיתי לסייר בלמעלה מ-30 ערים בארץ, לראות מקרוב את הפעילות הרוחנית המדהימה של אל המעיין וארגונים נוספים שהקימו לקהילות מועדוני נוער, מדרשיות לבנים ולבנות, ישיבות מוצלחות, כוללים, ובתי כנסיות רבים. זוהי פריחה של ממש שמרגשת מאוד ונותנת חיזוק לדברי מרן, שטען שפוטנציאל רוחני אדיר קיים בקהילה האתיופית היקרה. הוא אמר, הוא עשה, והוא גם כן צדק.

"כיום, ברוך ה', ישנם אלפי בחורי ישיבות ואברכי כוללים מהקהילה, כמו גם מיטב בניה של הקהילה, שמשולבים היטב בעמדות מפתח בארץ במגוון תחומים, כבוד לראות גם רבנים וקייסים צעירים מפריחים את חיי הקהילה בכל רחבי הארץ".

"רציתי רק לבשר לחברי הכנסת היקרים, כמו גם ליושב-ראש ולקהילה היקרה, על הקמת השדולה למען בני הקהילה האתיופית לעידוד העלאת שארית יהודי אתיופיה לארץ ישראל, ולסייע לקליטתם החומרית והרוחנית בארץ, ולקידום ארגונים העוסקים בסיוע לקהילה האתיופית בארץ בשדולה בה אני משמש כיושב-ראש. חברים, עשרות חברי כנסת מכל סיעות הבית, ובקרוב נכנס את החברים ונפעל יחדיו למען בני הקהילה היקרה", חתם חה"כ אבוטבול את דבריו.