יצירות בעץ לנוער
יצירות בעץ לנוער צילום: איתן אפשטיין

לפני שמתחילים כדאי לדעת מה אתם רוצים לעשות, שיהיה לכם כיוון. אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם מזיעים ומתוסכלים מול ערמת קרשים סרבניים. הבאנו לכם כמה כיוונים ודוגמאות, אבל אין כמו ניסיון אישי. תבנו, תשפרו, תכירו את העץ ותגיעו לדברים מדהימים.

מאיפה יהיו לי עצים?

בכל מקום אפשר למצוא עצים ואפילו חינם. משטחים, רפסודות, הם מקור נפלא לעץ יפה בעל מראה טבעי ממש בחינם. חוץ מהחיסכון בכסף ישמח את העולם שלנו השימוש החוזר בעץ. קיימות ומחזור, אתם יודעים. אבל כדי ליהנות מהקרשים האלה צריך להשקיע בבחירת המשטחים ובפירוק נכון שלהם.

משטחים עשויים בדרך כלל מעץ פשוט וגס. לכו על המשטחים הרגילים שמשמשים לסחורות בחנויות. לפני הכול ודאו שהמשטח אינו שייך לאיש, משטחים רבים שייכים לחברות המשכירות אותם.

משטחים
צילום: איתן אפשטיין

בשלב השני חפשו את סימון האותיות HT הצרובות על המשטח. המשטחים עוברים טיפול כנגד מזיקים. יש טיפול כימי רעיל, ויש טיפול בחום. אתם ממש לא רוצים להכניס הביתה רהיט מנדף רעלים, וסימון האותיות HT, קיצור של hot, מעיד שהעץ טופל בחום ובטוח לשימוש.

אחרי שמצאתם את המשטח שאהבה נפשכם צריך לפרק אותו. האתגר הוא לפרק את המשטח בלי לשבור אותו. האינטרנט מלא שיטות פירוק, רובן דורשות אביזרים. אני מציע פירוק קל ומהיר, וכל מה שאתם צריכים הוא לבנה של אקרשטיין (האדומות האלה של הרחובות המרוצפים) או קוביית עץ מהמשטח ונעליים סגורות. מניחים את הלבנה מתחת לקרש שרוצים לפרק, סמוך לחיבור שלו. רוקעים בעוצמה עם הרגל בקרש הסמוך, והקרש בחוץ. כך עוברים על כל החיבורים, והרי לכם קרשים ארוכים ושלמים. חלצו את המסמרים והתחילו לבנות.

לחלופין, אם אתם לא צריכים קרשים ארוכים דווקא, אפשר כמובן פשוט לנסר קרשים מהמשטח. במקרים רבים אפשר להשתמש במשטח כמו שהוא, בלי פירוק, ולנצל את המבנה שלו למטרתנו.

בעיקרון אפשר לעבוד עם משטחים די בחופשיות, אבל אתן כמה כללי יסוד שיעזרו לכם:

1. כשמחברים קרש לקרש בעזרת בורג צריך לקדוח לפני ההברגה בקרש הראשון חור בקוטר של הבורג. זה ימנע פיצוץ של העץ, יסייע לדייק ויצמיד את הקרשים זה לזה.

2. שימו לב לכיוון הסיבים של העץ. אם הסיבים קצרים העץ יתבקע, אם הם ארוכים הוא יחזיק מעמד.

כלל בטיחות חשוב: לא משחקים בכלים! הקפידו לעבוד, לא לשחק. תאונות משחק נפוצות הרבה יותר מתאונות עבודה.

בסרטון הבא יש הדרכה נוספת למי שצריך:

קדימה, לעבודה!

קללל – שלט לבית

פרקו קרש ממשטח וכתבו עליו בעיפרון את שם המשפחה. סמנו שוליים מתאימים ושווים בשני הצדדים של המילה ונסרו את הקרש לפי הסימון. חשוב לסמן קו ישר כדי שהניסור יהיה ישר.

החזיקו את המסור באלכסון והניעו אותו בתנועות קצרות הלוך וחזור עד שהניסור מעמיק בעץ. הקפידו להחזיק את המסור בזווית אלכסונית, כיוון שניסור אנכי בדרך כלל מתחיל בסימון ונגמר במקום אחר.

שלט לבית
צילום: איתן אפשטיין

עברו על האותיות בצריבה בזכוכית מגדלת והוסיפו עיטורים לטעמכם. לטשו את הקרש בנייר לטש והדגישו שוב את הצריבות.

צרו במקדחה שני חורים בצדדים שישמשו לחיבור השלט לקיר. לחלופין אפשר לתלות את השלט בחבל.

קל – אדנית קטנה

פרקו שלושה קרשים פשוטים ממשטח באורך 40 ס"מ, שניים לצדדים ואחד לתחתית. מקרש נוסף נסרו שני טרפזים קצרים שהצד הצר שלהם במידת הרוחב של הקרש של התחתית.

חברו במסמרים את התחתית אל הטרפזים. שימו לב שהטרפז אינו מתבקע; קרש קצר נוטה להתבקע מהר יותר. חברו משני הצדדים את שתי הדפנות הארוכות בעזרת מסמרים. אחרי שהכול במקום לטשו קלות את האדנית בנייר שיוף כדי לתת לעץ מראה חלק ועדין יותר.

והאדנית מוכנה!

אדנית קטנה
צילום: איתן אפשטיין

בינוני – אדנית גדולה

חפשו משטח עם קרשים די צפופים. אם אתם לא מוצאים, אפשר להשלים את הרווחים בקרשים ממשטח אחר.
נסרו את המשטח לאורך לשלושה חלקים והקפידו ששני החלקים הקיצוניים שווים. סלקו את הקרשים המיותרים וחברו את המשטח המנוסר שלכם בצורת חי"ת כך שהחלק האמצעי יהיה התחתית והשניים האחרים – דפנות.

אדנית גדולה
צילום: איתן אפשטיין

חברו בברגים את הדפנות לתחתית. נסרו ממשטח אחר כמה קרשים בגובה האדנית וסגרו בעזרתם את הצדדים.

מסובך? הסרטון הזה ידריך אתכם שלב אחרי שלב.

פשוט וגדול – ספסל זולה

קחו משטח שלם. הנה, המושב כבר מוכן! את המשענת ניצור ממשטח נוסף שיש לנסר לגובה של כ-60 ס"מ, אבל לא חייבים לדייק. חברו אותו מלמטה בברגים בזווית נוחה. שבו ותרגישו, אתם קובעים מה נוח.

חזקו את הספסל בעזרת שני קרשים אלכסוניים שתחברו מהצדדים במסמרים. בעזרת קוביות עץ שמחברים מלמטה במסמרים אפשר להגביה את כל המושב. לסיום לטשו היטב את הספסל בנייר שיוף גס ואחר כך בנייר שיוף עדין יותר. צאו לחפש לכם מזרן טוב, כמה כריות ושבו לנוח.

יש לכם פרגולה? בעזרת שתי שרשרות ברזל וווי תליה אפשר בקלות להפוך את הספסל לנדנדה מפנקת. צריך לשים לב שהוווים והשרשת גדולים וחזקים דיים.

ספסל
צילום: איתן אפשטיין

גילוף ענפים

אם אתם פחות בעניין של פרויקטים גדולים, קחו ענף וסכין מטבח חדה והתחילו לגלף. אם העץ לח, סכין תספיק. אם העץ יבש וקשה, ייתכן שתצטרכו מפסלת או שופין. גילוף חופשי. הסירו את קליפת העץ וחשפו את החלק הפנימי והלבן של העץ. חובבי הארי פוטר יכולים ליצור שרביט מגולף תוצרת בית. אם תחדדו את הקצה ותיצרו להב, הוא יכול להיות שַׁבָּרִייָה או סכין קומנדו. ואל תשכחו לצרוב עיטורים בזכוכית מגדלת.

חשוב: כדי למנוע פציעה הקפידו לגלף מהגוף והלאה, כלפי משטח אחר. אף פעם לא לעבר הגוף או היד השנייה.

ציוד
צילום: איתן אפשטיין

ציוד

אפשר ליצור גם בעזרת ציוד מינימלי, אבל המלצה שלי: חסכו כסף והשקיעו בציוד איכותי משלכם. לאט-לאט, לא חייבים הכול בבת אחת. הדודים שואלים מה תרצו לבר מצווה? עזרו להם להחליט. אנשים אוהבים להשקיע במתנות איכותיות.

מה כדאי שיהיה לכם?

מברגה, מקדח בקוטר 4 מ"מ, ביט להברגה, מטר, עיפרון, פטיש 300–500 גרם (לעבודה עם משטחים עדיף פטיש טפסנים עם חולץ מסמרים), צבת, מסור ידני איכותי גדול בעל שיניים די גדולות. מנסר במהירות! מלטשת (לחיים קלים), ולעבודה עם משטחים קחו כפפות עבודה (או פינצטה).

טוב, זה כמובן היה רק על קצה המזלג. אפשר לבנות וליצור בלי סוף, לקבל השראה מבעלי ניסיון ולהמציא בעצמכם. ועוד לא דיברנו על עץ חדש, כזה שקונים. בקיצור, השמים הם הגבול.

אז שמרו על עצמכם, הקפידו על בטיחות בעבודה, עופו על עצמכם, צלמו ושתפו אותי. אני פה, אשמח לקבל עוד רעיונות וגם לעזור.

מוזמנים לבקר בגלריית החוגים שלי ולקבל רעיונות, ואם אתם מעדיפים דווקא עץ חדש, נראה לי שהערכה שלי לבניית נדנדה לגינה תפורה עליכם.

איתן אפשטיין 052-4503800

בני הנוער שלכם בבית עדין לא מנויים למקום בעולם? כאן תוכלו לקבל גיליון דוגמה דיגיטלי חינם ישר לנייד

מנויים חדשים מקבלים חודשיים היכרות ב10 שקלים (5 שקלים לכל גיליון!)

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו