איילת שקד בשיחה סגורה: "נראה את הליכוד מעז להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל"

ח"כ יואב קיש מהליכוד הציב תנאי - הסדרת ההתיישבות הצעירה תמורת תמיכה של האופוזיציה בחוק למניעת איחוד משפחות פלסטיניות.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשפ"א

איילת שקד בשיחה סגורה: "נראה את הליכוד מעז להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל"-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חוק האזרחות שאוסר על איחוד משפחות פלסטיניות צפוי לעלות להצבעה בכנסת בשבוע הבא, אך הקואליציה עדיין מתקשה לוודא שהארכתו אכן תאושר. בליכוד מוכנים להצביע יחד עם הקואליציה רק בתנאי שיקבלו בתמורה תמיכה ביוזמה אחרת שהם מעוניינים לקדם.

ח"כ יואב קיש מהליכוד התראיין היום (חמישי) לכאן רשת ב' "החוק טוב ושומר על צביון המדינה, וצריך לעגן אותו בחוק קבוע ולא בהוראת שעה", אמר קיש. "אחת העמדות שנאמרה – אנחנו צריכים להתנהג כמו אופוזיציה''.

''אולי נתמוך אם יעשו את זה קבוע ולא הוראת שעה. אני אמרתי שאם הם יקדמו את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון – אני מוכן שהוא יעמוד בהבטחה אחת שלו, אם יעשה את זה ניתן לו גיבוי ונוכל לעזור להם במקרה הזה", הוסיף קיש.

בנט ושקד נדרשים לעזרתם של חברי האופוזיציה בהעברת החוק, בשל ההתנגדות לו בסיעת רע"ם ובקרב חלק מחברי מרצ. ח"כ מוסי רז ממרצ אמר לרשת ב': "זה חוק מפלה והוא צריך לעבור מהעולם, אבל אנחנו קואליציה, נקבל החלטות שיביאו את רצונם של כל הצדדים".

שר הביטחון בני גנץ פנה היום ליו"ר הליכוד בנימין נתניהו והפציר בו לפעול כדי להעביר בכנסת את החוק האוסר איחוד משפחות. "יש לשים את הביטחון מעל לכל שיקול פוליטי", כתב גנץ בהודעתו. בליכוד הגיבו לגנץ: "מי שביטחון ישראל חשוב לו לא מקים ממשלה עם רע"ם".

גנץ הנחה את יו"ר סיעת כחול לבן איתן גינזבורג לפעול מול יו"ר הקואליציה עידית סילמן "לגיוס מלא של כלל המרכיבים הציוניים בכדי לוודא שישנו רוב לחוק איחוד המשפחות". גנץ אמר היום, כי "מדובר בחוק הכרחי לשמירה על ביטחון המדינה ואופיה היהודי והדמוקרטי, וכי יש לשים את השיקול הביטחוני מעל לכל שיקול פוליטי״.

בתוך כך, בכירים בקואליציה אמרו היום שישמחו מאוד אם הליכוד יעז להצביע נגד הארכת חוק האזרחות, האוסר על איחוד משפחות. זאת מכיוון שהדבר יפגע בכל ניסיון עתידי של הליכוד להביך את הממשלה החדשה עם יוזמות מימין, לאחר שהם בעצמם טירפדו חוק ימני מובהק.

שרת הפנים איילת שקד אמרה בשיחה סגורה: "נראה אם הליכוד מעז להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל במסגרת איחוד משפחות". חבר הכנסת מוסי רז ממרצ מתכוון להצביע נגד החוק. גם חברי כנסת נוספים במפלגה מתלבטים.

חוק האזרחות קיים כבר שנים, ומוארך כהוראה שעה (כלומר: אינו חוק קבוע) כל שנה מחדש מאז ימי האינתיפאדה השנייה. לפי החוק, אזרח זר שמתחתן עם ישראלי יכול לעבור הליך לקבלת אזרחות. אך ישנו חריג לחוק – אם אזרח ישראלי (ערבי בדרך כלל) מתחתן עם פלסטיני, לא ניתן להעבירו הליך אזרחות ולא מתאפשר איחוד משפחות בארץ מטעמים ביטחוניים.