אביתר
אביתר צילום: ועד הישוב אביתר

תושבי היישוב אביתר בשומרון הגישו השגה על צו התיחום שניתן להם, ודרשו לפעול להסדרה מיידית של בתי היישוב המונה כבר למעלה מ-50 משפחות.

עורכי הדין של התושבים, חגי וינצקי וערן בן ארי, הציגו את הכשלים המהותיים בצו התיחום ואת הסיבות החוקיות בגינן יש לבטלו.

בין השאר צירפו ויניצקי ובן ארי פענוח פוליגון בהיקף של 155 דונם, המוכיח כי האדמה הינה אדמת סקר ולא קרקע פרטית, תצלומים המוכיחים כי הקרקע לא עובדה ב-10 השנים האחרונות ולכן לא יכולה להיות עליה תביעה כלשהי.

עוד הם מציינים במכתבם כי על פי פסיקת בית המשפט העליון "כאשר מדובר בבינוי על אדמת סקר שיש כוונה של דרג מדיני להסדיר את הבינוי אין לאכוף את צו התיחום".

עורכי הדין מוסיפים ראיות לכך ששני התנאים מתקיימים - יש רצון של הדרג המדיני להסדרת הישוב וכן ברור כי מדובר באדמות סקר. "מאחר שמדובר באדמות שישנן ראיות כבדות משקל שהן אדמות סקר וישנה מדיניות ברורה שהוצהרה על ידי משרד ראש הממשלה שיש כוונה לבחון את הסדרת היישוב (בכך הם מתייחסים למכתב משרד ראש הממשלה למשרד הביטחון בנושא זה מה-9 ביוני) אין לאכוף את צו התיחום".

לטענת העותרים הצו ניתן בחוסר סמכות ובניגוד לנוהג זאת משום שמשרד ראש הממשלה עצמו ציין כי ישנו נוהג לקבל אישור ראש ממשלה לצו תיחום וזה לא ניתן: "ביום 9.6.2021 נשלח מכתב ממשרד ראש הממשלה אל משרד הביטחון בעניין צו התיחום, ובמכתב זה נכתב כי הוצאת צו מסוג זה טעונה אישור של ראש הממשלה, כפי שהיה נהוג גם בעבר, והצו הוצא ללא אישורו".

אשר על כן אומרים עורכי הדין בשם תושבי אביתר: "מדובר בפגם מהותי בהליך קבלת ההחלטה ואשר על כן יש לבטל את הצו עד לקיום דיונים עם כלל הגורמים הרלוונטיים וקבלת האישורים מן הדרגים הנדרשים ובכלל זאת מראש הממשלה".

צילום: ועד היישוב אביתר
צילום: ועד היישוב אביתר

עוד טוענים העותרים כי נעשתה במקרה זה אכיפה בררנית מובהקת. הם מציגים ראיות לכך שבשטחי יהודה ושומרון ישנם פי עשרה יותר מאחזים פלסטינים ממאחזים ישראלים בשטחי C (74 מאחזים ישראלים מול 800 מאחזים פלסטינים) וכי עד היום הוצאו 15 צווי תיחום כנגד מאחזים ישראלים אולם רק 2 נגד מאחזים פלסטינים ואלו בוטלו.

העותרים מציינים גם את המיקום האסטרטגי של הישוב החולש על כביש חוצה שומרון ומהווה נקודת אחיזה ישראלית כמעט יחידה המחברת בין מרכז הארץ לבקעת הירדן.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון חיזק את ידי התושבים ואמר: "ההשגה של תושבי אביתר, ועורכי הדין המייצגים אותם, מוכיחה כי נעשתה כאן אכיפה בררנית וכי הקרקע איננה קרקע פרטית. אני קורא לכל מפלגות הבית לפעול מיידית לעצירת כל פעולות האכיפה ולהסדרת הישוב אביתר התשובה הציונית והמוסרית לרצח הנתעב של יהודה גוואטה ואביתר בורובסקי הי"ד".

צבי אלימלך שרבף יו"ר תנועת נחלה מסר "הגשנו היום מסמך מנומק וברור מדוע יש לבטל לאלתר את צו התיחום, ואנו מצפים שהאלוף יענה לטענותינו ויבטל את הצו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו