גנץ ונתניהו במליאת הכנסת
גנץ ונתניהו במליאת הכנסת צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מצלמת ערוץ הכנסת תיעדה את ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ פורצים בצחוק במליאת הכנסת, רגע לפני השבעת הממשלה החדשה.

פרשן חדשות 12 עמית סגל חושף בעיתון ידיעות אחרונות כי גנץ אמר לנתניהו "לא היית במליאה" בעודו מושיט לו את תמליל נאומו, "אז בוא תקרא מה אמרתי עליך".

״ראש הממשלה היוצא קרא בעניין. גנץ הזכיר שם שבהשבעת ממשלת החילופים הקודמת אמר שנגמר עידן ׳ממשלת חצי העם׳, אבל שלצערו התברר שבמקום זאת קמו שתי ממשלות. תגיד, אמר גנץ כשנתניהו סיים לקרוא, לא היה עדיף לכבד את ההסכם? ואז פרצו שניהם בצחוק״, תיאר סגל.

בתוך כך, גורם מדיני בכיר סיפר לעיתונאי "הארץ" יוסי ורטר כי הצוותים שנכנסו השבוע למשרד ראש הממשלה הוכו בתחושת הלם קשה.

"אין כלום. שום תהליכי עבודה, שום תרבות ארגונית מסודרת, משרות חשובות לא מאוישות. דברים קריטיים לביטחון ולכלכלה הוזנחו באופן בלתי נתפס. אין תיעוד מסודר של העבודה, אפילו לא בענייני הגרעין האיראני והקשרים עם הבית הלבן. אין משרד", אמר הבכיר.

לדברי הגורם הבכיר, ההזנחה השוררת במשרד החשוב ביותר במדינה גובלת ב"אסון לאומי". הוא הביע תדהמה על שאיש לא הקים קול זעקה, בזמן אמת. "העניין הזה עוד ייחקר", הבטיח, "הסיבה לאותן 30 הדקות אינה רק הטינה הגלויה של נתניהו לבנט. פשוט לא היה מה לחפוף. הוא ניסה להרחיק עצמו מאשמה, ומאחריותו לאסון הזה".

"זה לא מצחיק", הדגיש העיתונאי יוסי ורטר, "זה לא מצחיק. עשרות שיחות מדיניות בארבע עיניים עם מנהיגי עולם, סיכומים והבנות שאין להם זכר בפרוטוקולים, ענייני הגרעין האיראני, או היחסים האסטרטגיים עם הממשל האמריקאי שעליהם דובר ביחידות עם הנשיאים אובמה וטראמפ – כל אלה נותרו במחברותיו ובזיכרונו של ראש הממשלה היוצא, כאילו היו קניינו הפרטי. ראשי מערכת המודיעין שתדרכו את נפתלי בנט מכירים רק חלק מהנושאים, את מה שסופר להם".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לשעבר נתניהו השאיר את משרד ראש הממשלה באופן המסודר ביותר בתולדותיו. הוא הקים את המל"ל בכהונתו הראשונה והביא אותו לשיא של תפקוד שמתועד בפרוטוקולים של מאות ואלפי ישיבות. לגבי נושאי הגרעין וארה"ב, וכל הנושאים שקשורים לביטחון ישראל – הדיונים מתועדים ונערכים בקבינט או בפורומים מצומצמים או עם גורמי המקצוע הרלוונטיים. כל הישיבות מתועדות וממוחשבות, כולל השיחות המדיניות. אחרי שבנט רימה את בוחריו, עכשיו הוא לא בוחל מלהכפיש עשרות פקידי ציבור ולובשי מדים שעשו עבודה נאמנה לביטחון ישראל".

ח"כ גלית דיסטל אטבריאן תוקפת

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ומשפחתו אורזים בימים אלו את חפציהם בבית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים.

בעוד מספר שבועות תעבור המשפחה להתגורר בביתה הפרטי בקיסריה. המשפחה תשהה שם מספר חודשים עד להשלמת עבודות הביטחון בדירת נתניהו ברחוב עזה בירושלים. שם תתגורר המשפחה בשנים הקרובות.

נציין כי למשפחת נתניהו יש בית נוסף ברחוב הפורצים בירושלים שהיה שייך לאביו של ראש הממשלה לשעבר, פרופ' בנציון נתניהו.

ראש הממשלה הנוכחי נפתלי בנט מתכוון לפי שעה להמשיך לגור בביתו ברעננה, ולשהות במעון הרשמי בבלפור רק במקרי הצורך, לדוגמא כאשר יצטרף לארח מנהיגים ודיפלומטים מרחבי העולם.

בינתיים, שירות הביטחון הכללי הטיל מגבלות על השכנים של ראש הממשלה בנט בעיר רעננה. הרחובות הסמוכים לבית משפחת בנט נחסמו והכניסה אליהם מותרת לתושבים ולאורחיהם בלבד.

על פי הדיווח של כתבת "מקור ראשון" עטרה גרמן, תנועת מתפללים לבית הכנסת בסופי שבוע תותר בשעות התפילה, בכפוף להצגת תעודה מזהה. בשבועות הבאים, בשבת ובימי חול, יוגבל המעבר לתושבים ששמם יופיע ברשימות של בתי הכנסת שיועברו מבעוד מועד לשב"כ.

רב השכונה הבהיר שמותר לשאת תעודת זהות בשבת, וסיפר כי מתקיימים מגעים מול משרד ראש הממשלה כדי שהרשימות בידי המאבטחים יהיו מודפסות מלפני שבת, ולא באמצעים אלקטרוניים.

לפי רב השכונה, המעבר במחסום מותר למרות שייתכן והמאבטחים מתאמים את המעבר ברשת הקשר. עם זאת, הרוצים להדר וללכת בשבת באחת הדרכים העוקפות, תבוא עליהם ברכה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו