תשובה למתלוננים על גניבת קולות של מפלגת ימינה

לא שמעתי ממבקרי בנט-וחבריו הצעה חלופית קונסטרוקטיבית להחלטה של ימינה לחבור לגוש השינוי, הצעה שתהווה פתרון להקמת ממשלה אחרת.

פרופ' עמיצור ברק , ט' בתמוז תשפ"א

תשובה למתלוננים על גניבת קולות של מפלגת ימינה-ערוץ 7
נפתלי בנט
צילום: קובי גדעון, לע''מ

ככלל, העמדה הנורמלית המתבקשת של כל מצביע נורמלי הוא רצון אותו מצביע בשותפות משמעותית של נבחריו בממשלה, ובמקרה הטוב ביותר – שהנבחר שלו יעמוד בראש הממשלה.

כמצביע נורמלי קיבלתי מה שרציתי, לא גנבו את קולי. נראה כי אותם המתלוננים במפלגתנו על גניבת קולות מעדיפים שלא תהיה הפעם ממשלה כלל – אינם מצביעים נורמליים. לכן, הפוך! חה"כ עמיחי שיקלי הוא זה שגנב את הקול שלי. אני אמנם שותף לדעותיו הפוליטיות – אך לא להחלטתו התמימה והטהרנית מדי להתנגד לממשלה הנוכחית שבה יש למפלגתנו ייצוג מכובד מאוד וגם משפיע יותר מבכל ממשלה אחרת.

ניתן היה אולי להבין את התלונה האמורה במקרה זה לולא מה שקרה מיד אחר הבחירות האחרונות: לפני חודשיים ניתנה לרוה"מ נתניהו הזדמנות רביעית תוך שנתיים – שזה מצב נלעג כשלעצמו – להרכיב ממשלה והוא זה שלא הצליח. זה אולי כשלון של ציבור הבוחרים, ו/או של השיטה הדמוקרטית הישראלית [כי יש גם גרסאות אחרות של בחירות דמוקרטיות] ועם זאת – הזלזול שלו בשותפיו מימינה, מפלגתנו, ועוד כמה זלזולים בזולת תרמו לכישלונות שלו בסבב הבחירות האחרון [הנלעג כבר אמרתי] – שחרץ את "גורלו" לאופוזיציה. רק אחרי שלל הכישלונות של נתניהו ושל הימין [שכלל אז את ימינה] פנינו לחלופה הנוכחית.

לא שמעתי ממבקרי בנט-וחבריו הצעה חלופית קונסטרוקטיבית להחלטה של ימינה לחבור לגוש השינוי, הצעה שתהווה פתרון להקמת ממשלה אחרת. החלופה היחידה שאני מכיר היא בחירות נוספות, נלעגות-יותר, יקרות-בזבזניות. לבחירות אלו יש 3 תוצאות אפשריות: ממשלת ימין, ממשלת שמאל או שוב תיקו שיביא לבחירות שישיות.

הסיכויים לאפשרות הרצויה לנו, ממשלת ימין, נמוכים יותר, להערכתי, מאלו של כל אחת מה-2 האחרות. לכן, לדעתי, מה שימינה בחרה הוא הרע במיעוטו – וטוב בחרה בנסיבות הקיימות.

בעקרון, כל ההבטחות שניתנות לפני הבחירות לבוחרים הן בבחינת ה"רצוי", לכתחילה, ובערבון מוגבל. אבל, לאחר הבחירות יש "מצוי", ובדיעבד, ואתו צריכים להתמודד וכשהפער בפועל בין הרצוי והמצוי – גדול, חייבים למצוא פתרונות שהם בבחינת הרע במיעוטו, כולל אי קיום ההבטחות-בע"מ מלפני הבחירות. מצב עניינים זה מוכר וידוע מאז ומעולם – וזה מראש הערך של ההבטחות – ורק תמימים מתעקשים לדבוק בכל ההבטחות שלהם מלפני הבחירות. איני רוצה מנהיג תמים שתוקע עצמו בעמדת חוסר השפעה בגלל דבקות בהבטחות, במיוחד כשחלק מהן אינן עקרוניות. התביעה הטהרנית שיעמוד בדיבורו ויקיים את כל הבטחותיו-לגבי-הרצוי היא תמימה כנ"ל, לא מעשית, טיפשית בפועל, או צבועה.

הטענות שהממשלה הנוכחית היא ממשלת שמאל היא סילוף דמגוגי – לסער, לבנט ואף לליברמן ומפלגותיהם יש גם השקפות ימניות, וגם תפקידי מפתח בממשלה החדשה. לפיד וגנץ הם יותר מרכז מאשר שמאל. לכן אין זו ממשלת שמאל ורק תמימים וסומים [ויש רבים כאלה] נסחפים בדמגוגיה של נתניהו.

והעיקר – נתניהו אינו ימין אמיתי ומלא. איני רוצה להביא את כל הראיות הרבות לכך ואסתפק רק בשתיים:

[א] ההכלה של טרור הבלונים הממושך.

[ב] הכניעה לחמס בעסקת שחרור גלעד שליט, אשר כמה וכמה ישראלים כבר שלמו עליה בחייהם כי נרצחו ע"י משוחררי העסקה. זה ימין זה?? אלו אפילו לא תגובות הולמות של שמאל אמיץ.

לכן הצבעתי ימינה ולא ליכוד, היכן כאן גניבת הקולות מצד ימינה?

גם החרדים בני בריתו המועדפים של נתניהו ברובם אינם ימין אמיתי, ועמדותיהם כלפי "השטחים", הציונות, צה"ל ותפלה לשלום המדינה יוכיחו.

לכן הצבעתי ימינה ולא לחרדים, היכן כאן גניבת הקולות מצד ימינה?

ונסיים בכך שלראשונה בהיסטוריה של מדינתנו זכינו – וזכו גם החרדים – שהעומד בראשה הוא אדם שעבורו השבת, התורה והארץ הם ערכים [ולא פולקלור, במקרה הטוב]. ערכים מקודשים. לזה ייקרא גניבת קולות??? שיקול פרקטי: גם במקרה הגרוע ביותר אם ממשלת השינוי תתמוטט היא תמשיך להיות ממשלה זמנית לפחות עוד חצי שנה, בראשות בנט.

ועדיין לא מיצינו את הנושא, [ההישג של החזרת משרדי הדתות והפנים לציונות הדתית] ועוד...