יאיר שרקי
יאיר שרקיצילום: יח"צ

העיתונאי יאיר שרקי מתייחס בטורו בעיתון "מקור ראשון" להקמת לניסיון מצד הקואליציה להאריך את הוראת השעה של התיקון לחוק האזרחות, שעד כה הייתה אוטומטית כמעט ונעשתה מדי שנה.

לפי שעה סמוטריץ' ומפלגתו לא יסייעו לקואליצית בנט לפיד להעביר את החוק. לדברי שרקי, יו"ר מפלגת הציונות הדתית הסביר מעל כל במה מדוע הקמת ממשלת בנט־לפיד בתמיכה של רע"ם היא קץ הציונות וסכנה למדינה, אף שהיה יכול למנוע אותה באמצעות שתי חלופות גרועות פחות: לאפשר לנתניהו להקים כזו בהימנעות עבאס ואנשיו, או להעניק לבנט וללפיד רשת ביטחון זמנית באמצעות הימנעות מפלגתו שלו, וכך לחסוך מבנט את הצורך להיתמך ברע"ם על כל המשמעויות הרות האסון והבלתי הפיכות שהוא מתאר.

שרקי מצטט בכיר בליכוד שציין השבוע עוד הסבר להתנהלותו של סמוטריץ': בין חברי האופוזיציה, היחיד שגורף רווח פוליטי מהקמת ממשלת בנט־לפיד הנשענת על רע"ם הוא יו"ר מפלגת הציונות הדתית. היעד הפוליטי הלא מוסתר של סמוטריץ' הוא להפוך למנהיג הפוליטי הבלתי מעורער של הציונות הדתית, והמסלול שבחר בנט מפנה לו את הזירה. הבידול ביניהם משרת אותו.

"גם המערכה שניהל מול נתניהו על לב הרבנים בשאלת ההישענות על רע"ם הייתה חזית כפולה בשאלה חשובה אחרת: מי בעל הבית בציונות הדתית ומי מושל בלב רבניה. סמוטריץ' הטיל את כל כובד משקלו כדי לקבוע כללי משחק חדשים מול נתניהו. וניצח. בשיחה פוליטית אחר כך התאונן יו"ר הליכוד על הביטחון העצמי והנחרצות של סמוטריץ': הוא לא צריך להתייעץ עם הרבנים, כי הוא מדבר ישירות עם א־לוהים".