ועדת חקירה? דודי זילברשלג: "הכיוון נכון, אבל אני מודאג"

דודי זילברשלג מסופק אם ועדת החקירה תצליח לפתור את בעיית מירון. "מקום עם התנהגות שערורייתית של כמה גופים שלא צריכים לשלוט בהר".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י' בתמוז תשפ"א

ועדת חקירה? דודי זילברשלג: "הכיוון נכון, אבל אני מודאג"-ערוץ 7
דודי זילברשלג
רפי קוץ

האסטרטג החרדי דודי זילברשלג בעד להקים ועדת חקירה לחקירת האסון במירון, אך הוא מודאג כי ועדת החקירה הנוכחית תעסוק רק בלחפש "שעיר לעזאזאל", כלשונו.

"אני חושב שהכיוון הוא נכון כי אני לא רואה פתרון אחר שיצליח להעמיד סדר בהר", אמר היום (ראשון) זילברשלג בשיחה עם ערוץ 7.

"אבל כבר מהשמות שאני שומע שיככבו שם אני מודאג", הוסיף. "אני חושב שכדאי מאוד לעקוב אחרי רוב ההחלטות שאליקים רובינשטיין החליט למשל בענייני חרדים על פני שנים. יש לי חשש כבד שיש פה יותר נסיון למצוא שעירים לעזאזל מאשר למצוא פתרון לבעיה".

חברי הכנסת החרדים, עוד כשהיו בקואליציה, התנגדו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. "אין לי מילה אחת טובה להגיד על הנציגים החרדים בעניין הזה אלא להיפך", אמר זילברשלג. "אני מבין את האילוצים שלהם, אני חושב שבמכלול השיקולים שלהם היה גם השיקול הזה - שבסופו של עניין המודל הזה יובא בפני אנשי משפט ואנשי המשפט כידוע יש מדדים מאוד מדויקים, כמה החלטות שלהם היו בכל נושא דתי בעד החלק הדתי. גם אם היה לזה כיסוי של כיפה זה לא תמיד היה בעד האינטרס היהודי".

"אני חושב שאצל חלק זה היה השיקול", אמר, אך לא הכחיש ש"הדאגה אצל נציגים אחרים הייתה יותר אישית, עם אינטרסים אחרים. אבל בסיכומו של עניין אין לי ספק שהם ממש לא הישועה".

זילברשלג מעוניין שועדת החקירה שתוקם תמצא פתרון לבעיית מירון ולא תתמקד רק בחיפוש האשמים. "אם אנחנו נלך אחורנית לשנים קדמוניות ונראה מה הייתה התוצאה של ועדת החקירה לאסון ורסאי, כדאי לשמוע את קולות המשפחות שעד היום לא הגיע מרפא לכאבם", אמר.

"ועדת חקירה נשמעת איזו נוסחת פלא שעומדת לפתור את הבעיה", הוסיף. "במירון זה מכלול של בעיות. מירון זה לא רחצה בנחל האסי, מדובר פה במקום שהוא חיים של הרבה מאוד יהודים מהארץ ומהעולם. אלפי בני אדם מגיעים מחו"ל רק לל"ג בעומר וחוזרים. זה נושא שנוגע בציפור הנפש של היהדות, זה מקום עם רקע היסטורי והתנהגות שערורייתית של כמה גופים שלא צריכים לשלוט בהר ומטילים אימה על ההר".

"צריך פה ועדה עם שיניים, שמבינה, שלא רק תחפש שעירים לעזאזל אלא תחפש גם פיתרון'", הדגיש. "אם הדבר הזה לא ייפתר ויחפשו רק איזה שעיר לעזאזל כדי להטיל אותו לכלא כמו איזה מהנדס בעבר בסיפור של ורסאי, אז הקרבן הזה היה קרבן שווא".

על שר הביטחון בני גנץ שהביא לממשלה את נושא הקמת ועדת החקירה הוא אמר: "יש לי אמון בהתנהלות של שר הביטחון. אני מתייחס אליו אחרת מאשר לטוענים אחרים לוועדת חקירה. אבל להגיד שזה יהיה חף מנגיעות פוליטיות? אני לא בטוח. להגיד שזה יהיה חף מהתנהגות אדנותית של שופט על אוכלוסיות אחרות? גם לא".