אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ממריא היום (ראשון) לביקור עבודה רשמי בארצות הברית, כאורחו של יושב ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי.

דוד בדין, מנכ"ל 'מרכז בדין לחקר המזרח התיכון' קורא לרמטכ"ל כוכבי לדרוש מהממשל האמריקני לעצור את התקציבים לארגון אונר"א.

לדברי בדין, "מערכת ההסתה בחסות אונר"א והסיסמא כי 'זכות השיבה תתממש בזכות המאבק המזויין' וכפי שניתן למשל לראות בקייטנות הקיץ של חמא"ס בשיתוף אונר"א הן השורש של הבעיה. שם מלמדים לשנוא את ישראל ואת הישראלים, שם מלמדים לאחוז ברובה ולחלום לירות טילים".

"מי שמבקש שקט לטווח הרחוק חייב להפנים ששורש הבעיה זו ההסתה ולאמריקנים שמממנים את אונר"א יש יכולת לשנות את תמונת המצב", אמר בדין.

דוד בדין
ערוץ 7

"האחריות לדרוש מהממשל לפעול בנושא מוטלת על כתפיו של כוכבי כעת ועל כתפי כל בכיר ישראלי שעומד בקשר עם הממשל. אם לא נעקור את שורש השנאה נצטרך להמשיך ולמלא את חימוש כיפת ברזל מידי תקופה", כך דוד בדין, מנכ"ל 'מרכז בדין לחקר המזרח התיכון'.

כפי שפורסם, הביקור של הרמטכ"ל תוכנן להתקיים במהלך חודש אפריל ונדחה בשל הערכת המצב המבצעית ומבצע "שומר החומות". במהלך ביקורו יקיים הרמטכ״ל פגישות עבודה עם בכירים במשרד ההגנה ובצבא האמריקאי, ביניהם היועץ לביטחון לאומי ג׳ייק סאליבן, מזכיר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין, יושב ראש המטות המשולבים הגנרל מארק מילי, מפקד CENTCOM הגנרל קנת׳ מקנזי ומפקד SOCOM הגנרל ריצ׳ארד קלארק.

זהו הביקור הראשון שמקיים הרמטכ״ל בארה״ב במסגרת תפקידו. במסגרת המפגשים ידון הרמטכ״ל עם עמיתיו באתגרים ביטחוניים המשותפים שעל הפרק, וביניהם סוגיות הנוגעות לב

בנוסף, יציג הרמטכ"ל את עיקרי העשייה המבצעית של צה"ל במבצע "שומר החומות" בדגש על השינויים שבאו לידי ביטוי במהלך המבצע, בהקשרי יכולות האש, המודיעין המדויק, הקישוריות הדיגיטלית ורב-הזרועיות.

במהלך הנסיעה יקיים הרמטכ"ל מפגש עם ראשי מכוני מחקר ומעצבי דעה אמריקאים כחלק ממאמץ הסברה בין-לאומי נרחב, המבוצע בערוצים שונים מאז תום המבצע.

הביקור מתקיים לאחר קבלת ההחלטה על העברת ישראל לאחריות סנטקום וביקורו של מפקד סנטקום בצה״ל בחודש ינואר האחרון. ביקור זה הוא נדבך נוסף בחיזוק הקשר והגברת שיתוף הפעולה בין הצבאות. במהלך השנים האחרונות נבנו שיתופי פעולה רבים והודקו הקשרים האופרטיביים ובהמשך לכך ידונו במסגרת הנסיעה סדרה של שיתופי פעולה נוספים.

אל הרמטכ״ל תתלווה רעייתו יעל כוכבי ונספח צה״ל בוושינגטון, אלוף יהודה פוקס. בנוסף, יצטרפו לביקור ראש אגף אסטרטגיה ומעגל שלישי, אלוף טל קלמן וראש חטיבת המחקר, תת-אלוף עמית סער שעתידים לקיים במקביל פגישות נוספות עם בכירים במערכת הביטחון האמריקאית. סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר ימלא את מקומו של הרמטכ"ל בהעדרו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו