ד״ר בן אוליאל, פרופ' רוטשטיין וח"כ סילמן
ד״ר בן אוליאל, פרופ' רוטשטיין וח"כ סילמןצילום: דוברות הדסה

ד״ר טל בן אוליאל, רופאה בכירה במחלקה לנוירולוגיה בהדסה עין כרם, קיבלה תעודת הוקרה ממנכ''ל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין לאחר שהפגינה דאגה, חמלה ויצירתיות בתקופה בה אין תקציב מדינה ובתי החולים נקלעים למצוקה כלכלית.

אחד החולים במצב קשה במחלקה נזקק לתרופה שאזלה במלאי בית החולים בשל היעדר תקציב מדינה. ד״ר בן אוליאל ניגשה לסופר-פארם ורכשה בעצמה תרופה חיונית נגד אפילפסיה ממנה סובל החולה – אוספולוט (סולתיאם), שאלמלא קבלתה היה נכנס להתקף חריף ולסכנת חיים מיידית.

״החולה שלנו במצב לא פשוט, מאושפז זמן רב וסובל מאפילפסיה״, סיפרה הרופאה בטקס. ״כשהבנתי מצוות בית המרקחת בהדסה שלא נוכל לספק לו עוד את התרופה ששומרת על חייו - הרגשתי שזה לא יכול לקרות בשום אופן. אנו עוקבים אחר החולים שלנו גם כשאנחנו הולכים הביתה, ולא הייתי מסוגלת לצאת ולעבור את השישי והשבת במעקב אחר המדדים שלו, שילכו ויתדרדרו בוודאות ללא התרופה״.

ד״ר בן אוליאל הוסיפה: ״אני מאוד מתרגשת ומודה על ההוקרה אבל לא מרגישה שעשיתי משהו יוצא דופן אלא צעד טבעי ונדרש בהתאם למצב הקשה של החולה, וכולי תקווה שהמדינה תעביר את הכספים שאנו - בתי החולים הציבוריים חייבים לספקים כדי למנוע כאלה מקרים קשים״.

פרופ׳ רוטשטיין הגיש לד״ר בן אוליאל את תעודת ההוקרה יחד עם ח״כ עידית סילמן, יו״ר ועדת הבריאות של הכנסת ויו״ר הקואליציה. ״נדמה לי שאני מתרגש יותר ממך״, אמר מנכ״ל הדסה לרופאה. ״כשחברת התרופות סירבה לספק לנו תרופות, תרופות שזכותו המלאה של החולה לקבל כמטופל בבית החולים, חשבת על פתרון מחוץ לקופסא ומכספך שלך רכשת אותה. במעשייך, הגשמת את שבועת הרופא וגילית את פניה היפות של הרפואה, בנתינה שהיא הרבה מעבר לתפקיד״, אמר לרופאה פרופ׳ רוטשטיין. ״הביטי מדיי יום בתעודה כי מה שעשית מלא אצילות ומסירות לחולה. הלוואי שירבו רופאים כמותך בישראל״.

רוטשטיין הוסיף: ״בשורה התחתונה, המקרה מצביע על שפל כלכלי נוראי בו נמצאים בתי החולים הציבוריים, שבשל מצבם אפילו לא יכולים לרכוש תרופות. נוכחותה של ח״כ סילמן כאן במעמד הזה ובתפקידיה החדשים היא סימלית לשינוי, למהפך כי אני משייך את כל אלו לממשלה היוצאת. אני מקווה שבימים הקרובים נשמע בשורות על הקלה ויעזרו לנו להעניק לחולים את מה שהם זקוקים לו. הבקשה שלנו ממקבלי ההחלטות במדינה היא שיתנו לנו לעשות את מה שאנחנו הכי טובים בו וזה להציל ולרפא חולים, לשם כך רק תנו לנו את הכלים הדרושים״.

ח״כ עידית סילמן, יו״ר הקואליציה ויו״ר ועדת הבריאות בכנסת אמרה לרופאה: "במה שעשית, קיימת את מה שמכונה care, חמלה, שזה מה שכל מטופל הנכנס בשערי בית החולים מצפה לקבל, להיות מטופל בידיים טובות. פעולתך היא פעולה של חסד וחמלה גדולה ואני יודעת שכאלו הם רופאי מדינת ישראל.
יש לנו הזדמנות לדאוג לעולם הבריאות, לרופאים ולבתי החולים שלנו וכך נעשה".