קנאביס (אילוסטרציה)
קנאביס (אילוסטרציה) צילום: iStock

במסגרת יישום הבטחות הבחירות של כמה ממפלגות הקואליציה, מתכוונת הממשלה להאיץ את הליך קידום לגליזציית הקנאביס בישראל.

בשיחה עם מנכ"ל מרכז הגמילה רטורנו, הרב איתן אקשטיין, נחשפים פרטים מטרידים מאוד על השלכות התמורות בעולם הקנאביס הישראלי עד כה, ועל מספר המאושפזים במחלקות פסיכיאטריות עקב שימוש בקנאביס מאז מדיניות אי ההפללה.

"מדובר בעלייה של מאות אחוזים בעקבות השימוש בקנאביס", אומר הרב אקשטיין. על פי הנתונים הרשמיים, בעשור האחרון נרשמה עלייה של כ-675% בכמות המאושפזים במחלקות הפסיכיאטריות עקב שימוש בקנאבואידים (חומר שנמצא בקנאביס צמחי וגם בסיננטי). מ-98 מאושפזים בשנת 2010 חלה עלייה לכ-900 מאושפזים בשנת 2019 בגין התפרצות של מחלות נפש על רקע שימוש זה.

על כך מוסיף הרב אקשטיין וממקד את דבריו בניסיונם של אחרים: "מטריד לשמוע את מה שאומרים נציגי מדינות שהיו בסרט של הלגליזציה, כמו קולורדו. התובע הכללי של קולורדו התראיין לוועדת הסמים של הכנסת וסיפר שמאז שהם התחילו ב-2012 בלגליזציה יש עליה של מאות אחוזים בתאונות דרכים בעקבות השימוש בקנאביס. הוא גם סיפר על הבת שלו בת ה-17 שלומדת באחד התיכונים היוקרתיים בקולורדו והיא מספרת שזה חלחל גם לכיתות הנמוכות, כי כשהאווירה היא של סלחנות אין גבול שיכול לעצור את זה".

הרב אקשטיין מחדד ומחריף את הדברים: "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו דברים שבמדינות אחרות עושים. יש לנו צבא ובכל כמה שנים אנחנו ערב מלחמה, ואם חיילי מילואים יעלו לטנקים או מטוסים אחרי שאתמול בלילה הם היו במסיבת גראס, כי זה חלק מהתרבות, זה יהיה נורא ואיום. מדובר באי יכולת לקבל החלטות".

"סגנית התובע הכללי בקולורדו אמרה שצריך להבין שהמחקרים שנעשו מדברים על גראס עם חומר פעיל של שני אחוז בעוד היום מדובר בעשרים אחוז חומר פעיל", אומר הרב אקשטיין המדגיש את עמדתו הנחרצת בנוגע לקנאביס רפואי אותו הוא רואה כתרופה מעולה לזקוקים לכך: "זו תרופה נהדרת למי שצריך את זה, ולכן אני לא נגד זה. גראס הוא תרופה טבעית, אבל צריך להתייחס אליה בכבוד ובחשדנות הראויה לתרופה. הסיכונים הם שגיאות בקבלת החלטות בנהיגה, בתפקידים רפואיים וכו'".

מספר הרב אקשטיין: "לפני חמש שנים הוזמנתי לוועדת הסמים של הכנסת. השרה היום תמר זנדברג הייתה אז יו"ר הוועדה. הזמתי אותה למרכז שלנו כדי שתראה ששמונים אחוז מהמטופלים שלנו הם מכורים כבדים לסמים קלים. היא הגיעה וראתה שאין הבדל, אדם שבורח דרך חומר פסיכואקטיבי זה לא משנה אם זה חומר שמוגדר כבד או קל. עבורו זה כבד מאוד כי השימוש היומיומי יכול להרוג אותו. היא הבינה את מה שאני אומר אבל ציינה שהיא בעד לגליזציה של קנאביס, שאלתי אותה אם המדינה מסוגלת לשלם על הקמה של עוד מרכזי גמילה".

''אמרתי לה שזו אחריותנו כחברה, אם עושים מרתון בתל אביב פורסים לאורך כל הדרך ניידות מד"א, אז אם אנשים רוצים ליהנות מספורט הגראס, צריך לקחת בחשבון שעשרה אחוזים יהיו מכורים, ועכשיו השאלה היא אם אנחנו כמדינה מסוגלים לממן כמות גדולה כזו של עזרה למכורים. אני חושב שלא. היא אמרה לי שבאמת הרסתי לה את הפרויקט כי הדרך להרס פרויקט עוברת דרך משרד האוצר שבו הכול נעצר".

"לא כל מי ששולח הודעה בנהיגה גורם לתאונת דרכים, אבל מאחר והסיכון גבוה המדינה אוסרת על כולם. כך זה בכל תחום", אומר הרב אקשטיין הסבור כי הסיבה לכך שלמרות הדברים הברורים כל כך של האישים מקולורדו ולמרות הנתונים שהוא עצמו מציג, חברי כנסת תומכים בלגליזציה מאחר ו"כל אחד רוצה להיות חלק ממהפכה ושהצעירים יגידו לו כל הכבוד, עד שחלילה ייפגע מישהו. כבר מגיעים אליי לא אחד ולא שניים מאנשי הפוליטיקה שמבקשים שאעזור לקרוב משפחה. כשזה מגיע אליהם הביתה הם קולטים כמה זה מסוכן ויכול לפגוע בכל אחד ואחד מאיתנו".

להערכתו "מיעוט מאותם שבעד לגליזציה יודעים את האמת ואומרים שכחברה פלורליסטית ופתוחה הם מוכנים לשלם את המחיר בנזק של אנשים. רוב המצביעים לא יודעים בכלל במה מדובר, הם חושבים שיש סמים קלים וסמים קשים, כאילו שיש מוות קשה ומוות לייט. אני יכול לספר על משפחה מקסימה שהבן שלה היה ביחידה קרבית ביותר. הוא נסע למזרח הרחוק אחרי שירות ארוך בצבא וכשחזר התאבד, ורק כשנברו יותר ראו שבמזרח הרחוק הוא השתמש בגראס, וכשהוא חזר הוא היה צריך להפסיק כי הוא רצה לחזור לצבא, אבל אז הכול הציף אצלו רגשית. אדם יכול להיות בשפיץ של הפירמידה והגראס עוזר לו להדחיק קשיים רגשיים, אבל כשהוא מפסיק הכול צף והוא לא יכול להמשיך לחיות עם זה. יש לנו הרבה מאוד מקרים של כאלה שהפסיקו להשתמש, וחלקם פגעו בעצמם כי קיבלו הצפה רגשית".

על פועלו שלו מול מקבלי ההחלטות אומר הרב אקשטיין: "לא אצא לרחובות ולא אארגן הפגנות, אגיד את שלי, ולכל היותר נפתח עוד ארבעה רטורנו. אנחנו מתנהגים כמו חלם הרבה פעמים. אני מאוד מקווה שמישהו יתעשת ויגיד בואו נבדוק, אולי נפעל עם כמה צעדים קודם לכן ואולי יפתחו אפליקציה שתזהה מי מועד להתמכרות. אנחנו לא מוותרים על ילדים שהם אלרגיים לחלב או לבוטנים כדי שכל הכיתה תיהנה, אבל זה מה שאנחנו אומרים כאן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו