בג"ץ דחה את עתירת הזקנים של חיילי צה"ל

בג"ץ החליט לדחות את העתירה שהגישו 17 חיילים בדרישה לבטל את האיסור לגדל זקנים בצבא: ״עניינים שנתונים לשיקול דעתו הנרחב של הצבא״.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' בתמוז תשפ"א

בג"ץ דחה את עתירת הזקנים של חיילי צה"ל-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

בג"ץ החליט לדחות היום (ראשון) את העתירה שהגישו 17 חיילי צה''ל בדרישה לבטל את האיסור לגדל זקנים בצבא, וקבע כי אין גילה להתערבות של בית המשפט העליון בסוגיה הצבאית.

העותרים טענו שצה"ל מנהיג מדיניות דרקונית של שלילת היתרי זקן בכך שהוא מפלה בין חיילים דתיים לחילוניים, בין משרתי חובה למשרתי בקבע ובין גברים לנשים.

השופטים הנדל, מינץ ושטיין כתבו כי אין שום פגם בהתנהלות הצבא שדורש מהם להתערב בנושא: ״סדרי הלבוש והנראות של חיילי צה״ל הם עניינים שנתונים לשיקול דעתו הנרחב של הצבא״. לדברי השופטים טענת העותרים על "מדיניות עוינת-זקן" נטענה ללא ביסוס עובדתי מספק.

תגובת מטה המאבק למען פטור זקן לכולם: ״דחיית העתירה על הסף על ידי שופטי בג״ץ היא יריקה בפני המשרתים בצה״ל הסובלים ממדיניות דרקונית ויום יומית כנגד הזכות הבסיסית לגדל זקן גם בימים אלו. עשרות ראיות מוצקות המוכיחות שבכל יחידות הצבא קיימת מדיניות הם לא 'ליקויים נקודתיים', בטח ובטח שפרקליטות המדינה התעלמה בבוטות מהמקרים הבולטים, כמו בחיל הים''.

לפני כשבועיים חשף צה''ל כי 43 אלף חיילים מחזיקים בפטורים מגילוח, 32 אלף מהם חיילים בשירות חובה. המספר פורסם בתשובת המדינה לבג"ץ בעקבות העתירה שהגישו החיילים נגד החמרת מדיניות הפטורים מגילוח. הנתונים מעודכנים לחודש שעבר.

כזכור, הרמטכ''ל אביב כוכבי הורה לאכוף את פקודת הזקנים שיזם קודמו בתפקיד גדי איזנקוט, שהחליט לשים סוף לתופעה בה חיילים רבים אינם מגולחים ומקבלים פטור מגילוח משלל סיבות, גם בלי קשר לאמונתם הדתית.

בעקבות הנחיית כוכבי בוטלו פטורים רבים, גם לחיילים שמגדלים זקן על רקע דתי, והם נאלצו להגיש את בקשתם מחדש.

17 חיילים עתרו לבג''ץ ולפני כעשרה ימים ניתנה תשובת המדינה במסמך בן 89 עמודים, שם נחשף כי 43 אלף חיילים מחזיקים בפטורים מגילוח, 32 אלף מהם חיילים בשירות חובה. הנתון הזה אמור להדוף את טענת החיילים על כך שצה''ל ביטל מספר גדול של פטורים בבת אחת.

המדינה הסבירה בבג''ץ כי הסמכות להעניק פטור עברה מקציני השלישות בדרגת אלופי משנה למפקדי היחידות בדרגת סגן אלוף ומעלה, ושתוקף הפטור יהיה לשנה אחת.

"על עתירת החיילים להידחות על הסף, כפי שכבר נדחתה העתירה הקודמת בעניין", טענה המדינה. "לאחר התיקון לפקודה בשנת 2015 נמצא שבחלק לא מבוטל מהיחידות ניתן ההיתר מבלי שיוחס משקל לצורכי המשמעת. בשנה שעברה לא שונתה המדיניות לפיה ניתן לאשר פטור מגילוח למי שזקן הוא חלק מאורח חייו".

המדינה גם התייחסה לאפליית החיילים הדתיים, וטענה כי חיילים דתיים וחילונים כאחד ושניהם מחויבים להתגלח "אלא אם הצביעו על כך שזקן הוא חלק מדמותם, מהווייתם ומזהותם, וכי הזקן לא מהווה חלק מאופנה חולפת או מנוחות. המלצת הרב באה בנוסף להמלצת מפקדים".