נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

טקס האזכרה הממלכתי לחללי מבצע צוק איתן נערך הערב (ראשון) בהיכל הזיכרון בהר הרצל, במעמד ראש הממשלה נפתלי בנט, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון בני גנץ ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה בנט אמר בנאומו כי "המבצע היה מערכה של אומה שמגינה על חיי אזרחיה. שבע שנים חלפו והמלחמה על קיומנו נמשכת".

במסר לחמאס אמר בנט: "הסבלנות שלנו אזלה, תושבי עוטף עזה אינם אזרחים סוג ב'. עמדתנו ברורה. אין כוונה לפגוע באלו שלא קמים עלינו, אבל באותה העת - לא נסבול אלימות וטפטופים.

''ברצועת עזה יצטרכו להתרגל לתפיסה ישראלית אחרת של יוזמה, של תקיפות ושל חדשנות'', הדגיש ראש הממשלה.

אביו של חלל צה''ל התפרץ לעבר בנט בתחילת נאומו: "למדנו משומר החומות שאפשר היה לעשות מבצע בלי להכניס את הלוחמים לעזה. למה היינו צריכים ללמוד את זה על חשבון צוק איתן?! אתה היית בין אלה שקראו לראש הממשלה להיכנס לתוך עזה".

משפחתו של סגן הדר גולדין ז''ל לא משתתפת גם השנה בטקס האזכרה לחללי מבצע צוק איתן ומפגינה מחוץ להיכל הזיכרון בהר הרצל.

שר הביטחון בני גנץ ניגש לאמו של הדר ד"ר לאה גולדין ואמר לה: "אני מקווה שיום אחד יהיה בסדר". לאה גולדין אמרה לגנץ: "לא יום אחד, כאן ועכשיו. עכשיו חותמים את גורלנו".

גנץ הבטיח ללאה: ''אנחנו עושים כל שביכולתנו, מקווה שנהיה אנשי בשורות''. לאה ביקשה: ''שלח את האנשים שיחזירו לנו את הבנים''.

נשיא המדינה ראובן ריבלין שנאם בטקס, אמר: ''שבע שנים חלפו מאז מבצע "צוק איתן". שבע שנים של געגוע, כאב וזיכרון. תמו הימים בהם חמאס פותח באש ומחליט מתי היא תשקוט. יש לנו צבא חזק, מוסרי וערכי, שנלחם וימשיך להילחם על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. על חמאס וארגוני הטרור האחרים להבין – מי שיפתח באש נגד אזרחי מדינת ישראל יספוג את אש כוחותינו ואנחנו נשתמש בה ככול שיידרש.

''יש בינינו לוחמים שמבצע "צוק איתן" היה עבורם רק יריית הפתיחה למערכה נוספת, שקטה וקשה לא פחות. הם נושאים בגופם ובנפשם את צלקות המערכה ההיא. אצלם המלחמה עדיין נמשכת. אני שולח להם איחולי החלמה ומאמץ אותם אל ליבי, אל לבנו, בכלל זה לאיציק סעידיאן – שכולנו מתפללים לרפואתו השלמה במהרה''.

ריבלין הבטיח: ''עודנו מחויבים לעשות הכול כדי להחזיר את גופות לוחמי צה"ל סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול זכרם לברכה ואברה מנגיסטו והישאם א-סייד, אזרחים ישראלים חסרי ישע שנמצאים בידי החמאס.

''בעוד שבועות אחדים אסיים את תפקידי כנשיא מדינת ישראל. משפחות יקרות, אני רוצה שתדעו, גם אם מסיים אני את תפקידי כנשיא – אינני משתחרר. כל עוד נפשי בי אשא את חללי מערכות ישראל על לוח ליבי ואפעל בשליחותכם. אתם בליבי. יהי זכרם של נופלי מערכת "צוק איתן" צרור בצרור החיים לעד'', הוסיף נשיא המדינה.

שר הביטחון בני גנץ נאם בטקס האזכרה לחללי מבצע צוק איתן ואמר "מדינת ישראל מחויבת לעשות כל מאמץ לסייע להחלמה ולשיקום כל מי שנפצעו בקרב. בשבועות הקרובים נציג שינויים משמעותיים שכבר נעשו באגף שיקום, ולא נפסיק עד שנשלים את מלאכת התיקון.

"כל אופציות התקיפה על השולחן, וכל המאמצים מופעלים ויופעלו. ישראל תמשיך לפתח את יכולותיה להגן על עצמה", הדגיש שר הביטחון.