ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם יו"ר ''נחלה'' צבי אלימלך שרבף
ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם יו"ר ''נחלה'' צבי אלימלך שרבף צילום: רועי חדי

המועצה האזורית שומרון הגישה בסוף השבוע למנהל האזרחי בקשה לאישור תוכנית בניין עיר (תב"ע) לישוב אביתר, זאת כחלק מהמאמצים הנעשים להסדרת הישוב.

התוכנית כוללת תוכנית בניית 100 יח"ד בשטח של כ-95 דונם, שטחים חומים על שטח של כ-2.5 דונם ותוכניות לבניית בית כנסת, מועדון, מעונות, גנים וכן שטח של כ-9 דונם לבניית פארקים. התוכנית הוגשה כהרחבה של הישוב כפר תפוח.

משמעות בקשת התב"ע היא שייעצרו כול פעולות האכיפה כלפי הישוב. כך על פי נוהל המנהל האזרחי, בו נכתב בין השאר כי "כל עוד נבדקת בקשה להיתר תכנוני.... הליכי אכיפת ההליכים (קרי הריסת הבינוי) מוקפאים".

הבקשה לאישור התב"ע, אשר כרוכה בסופו של יום באישור דרג מדיני, הוגשה ביום חמישי האחרון על ידי המועצה האזורית שומרון והונחה בלשכת התכנון האיזורי במנהל האזרחי.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסביר: "המועצה האזורית שומרון הגישה תוכנית מתאר - תב"ע מסודרת לישוב אביתר, לאחר שהוכח מעל לכל ספק שהמקום הזה הוא ללא ספק לא אדמה פרטית של אף אחד, הוא אדמת מדינה, שרק החלטה פוליטית מונעת מלהסדיר אותה. ממשלת ישראל אחרי פיגוע כזה קשה צריכה להתרכז מימין ומשמאל ולאשר צעד ערכי ומוסרי, לאמץ את חמישים המשפחות כאן ולהכיר באביתר כישוב מן המניין במדינת ישראל".

הישוב אביתר הוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, לפני 8 שנים, ובנייתו התחדשה לפני כחודש לאחר רצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, וממתינות כ-70 משפחות נוספות להיכנס להתגורר במקום.

בשבוע שעבר הגישו תושבי אביתר באמצעות עורכי דינם ערן בן ארי וד"ר חגי ויניצקי, השגה על צו התיחום שהוגש לישוב על ידי משרד הביטחון. בין השאר הגישו עורכי הדין לבית המשפט ראיות המוכיחות כי הישוב אינו יושב על אדמות פרטיות וכי אדמות הישוב לא עובדו לפחות 21 שנה, כמו כן הוכיחו עורכי הדין כי נעשתה על ידי משרד הביטחון אכיפה בררנית והביאו עדויות לכך כי ניתנו עד היום 15 צווי תיחום אולם רק 2 צווי תיחום למאחזים פלסטינים, זאת על אף שישנם פי 10 מאחזים פלסטינים ממאחזים ישראלים ביו"ש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו