נדחתה על הסף ההשגה של תושבי אביתר: ״מבנים הוצבו בניגוד לחוק״

יועמ״ש איו״ש טען כי המבנים הוצבו בלי הסדרה תכנונית והקמת היישוב הביאה לערעור היציבות הביטחונית במרחב. תגובת היישוב: ״כניעה מבישה לטרור״.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א

נדחתה על הסף ההשגה של תושבי אביתר: ״מבנים הוצבו בניגוד לחוק״-ערוץ 7
היישוב אביתר
צילום: עמיחי בן דוד

מערכת הביטחון דחתה את ההשגה (הערעור) שהגישו תושבי אביתר נגד צו התיחום המונע מהם לבנות את היישוב. סכנת הפינוי שוב מרחפת על 50 המשפחות המתגוררות באביתר הסמוך לצומת תפוח בשומרון.

‏בהחלטה שפרסם היועץ המשפטי של אוגדת איו״ש נכתב כי "מדובר בהתנהלות בוטה וחמורה ביותר, שמצביעה על חוסר תום לב ותורמת להפרת הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור".

על פי הנימוקים שפורטו במכתב של היועמ״ש, המבנים במקום הוצבו שלא כחוק ובלי הסדרה תכנונית. לטענתו הקמת היישוב הביאה לערעור היציבות הבטחונית במרחב. ״דבר המשפיע על הערכת המצב הביטחונית בגזרה, ומחייב הקצאת כוחות רבים שמוסטים ממשימות מבצעיות אחרות״

‏באשר לתב״ע שהגישה המועצה האזורית שומרון - יועמ״ש איו״ש קבע כי אין לה התכנות תכנונית ושאין למתיישבים זכויות במקרקעין. לדברי היועמ״ש הגשת התב״ע בקרקע שאין להם זיקה קניינית אליה - לא מונעת התחלת הליכי אכיפה.

צבי סוכות, אחד מראשי היישוב, תקף את ההחלטה: ״‏הישוב אביתר תורם להפרת הסדר הציבורי בדיוק כמו כל נוכחות יהודית בארץ ישראל כבר 100 שנה. ‏הם לא קיבלו אותנו מאז ועד היום בשום מקום. לגירוש יהודים בגלל שערבים משתוללים אין שם אחר מלבד כניעה לטרור. ‏מביש״.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם יו"ר ''נחלה'' צבי אלימלך שרבף
צילום: רועי חדי

כאמור, המועצה האזורית שומרון הגישה בסוף השבוע למנהל האזרחי בקשה לאישור תוכנית בניין עיר (תב"ע) לישוב אביתר, זאת כחלק מהמאמצים הנעשים להסדרת הישוב.

התוכנית כוללת תוכנית בניית 100 יח"ד בשטח של כ-95 דונם, שטחים חומים על שטח של כ-2.5 דונם ותוכניות לבניית בית כנסת, מועדון, מעונות, גנים וכן שטח של כ-9 דונם לבניית פארקים. התוכנית הוגשה כהרחבה של הישוב כפר תפוח.

משמעות בקשת התב"ע היא שייעצרו כול פעולות האכיפה כלפי הישוב. כך על פי נוהל המנהל האזרחי, בו נכתב בין השאר כי "כל עוד נבדקת בקשה להיתר תכנוני.... הליכי אכיפת ההליכים (קרי הריסת הבינוי) מוקפאים".

הבקשה לאישור התב"ע, אשר כרוכה בסופו של יום באישור דרג מדיני, הוגשה ביום חמישי האחרון על ידי המועצה האזורית שומרון והונחה בלשכת התכנון האיזורי במנהל האזרחי.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסביר: "המועצה האזורית שומרון הגישה תוכנית מתאר - תב"ע מסודרת לישוב אביתר, לאחר שהוכח מעל לכל ספק שהמקום הזה הוא ללא ספק לא אדמה פרטית של אף אחד, הוא אדמת מדינה, שרק החלטה פוליטית מונעת מלהסדיר אותה. ממשלת ישראל אחרי פיגוע כזה קשה צריכה להתרכז מימין ומשמאל ולאשר צעד ערכי ומוסרי, לאמץ את חמישים המשפחות כאן ולהכיר באביתר כישוב מן המניין במדינת ישראל".

הישוב אביתר הוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, לפני 8 שנים, ובנייתו התחדשה לפני כחודש לאחר רצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, וממתינות כ-70 משפחות נוספות להיכנס להתגורר במקום.