נדחתה ההשגה נגד הפינוי, במנהל האזרחי נחושים להרוס את היישוב אביתר

במנהל האזרחי טוענים כי "המאחז הוקם באופן לא חוקי ובניגוד מוחלט לדין. זו התנהלות שלא ניתן להשלים עימה". ייתכן שהתושבים ייפנו לבג"ץ.

תגיות: צה"ל אביתר
ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א

נדחתה ההשגה נגד הפינוי, במנהל האזרחי נחושים להרוס את היישוב אביתר-ערוץ 7
היישוב אביתר
צילום: ועד הישוב אביתר

המנהל האזרחי דחה את ההשגה שהוגשה נגד פינוי היישוב החדש אביתר. בתשובה להשגה נכתב על ידי פיקוד מרכז כי המתיישבים "הפרו את הדין בצורה בוטה וחמורה, זו התנהלות שבשום אופן לא ניתן להשלים עימה".

בתגובת המנהל האזרחי נכתב הוא כי "המאחז 'גבעת אביתר' הוקם באופן לא חוקי, הכול נעשה בניגוד מוחלט לדין וללא כל הסדרה קניינית או תכנונית. הקמת המאחז הבלתי חוקי תרמה לערעור היציבות הביטחונית במרחב".

באשר לתב״ע שהגישה המועצה האזורית שומרון - יועמ״ש איו״ש קבע כי אין לה התכנות תכנונית ושאין למתיישבים זכויות במקרקעין. לדברי היועמ״ש הגשת התב״ע בקרקע שאין להם זיקה קניינית אליה - לא מונעת התחלת הליכי אכיפה.

על פי יועמ"ש איו"ש, כוחות הוסטו מפעולות משמעותיות אחרות כדי לאבטח את היישוב והדבר פוגע ביכולת לשמור על ביטחון האזור כולו.

כעת הסעד היחיד שנותר בידי 50 המשפחות המתגוררות ביישוב, הממוקם סמוך לצומת תפוח בשומרון, הוא פנייה לבג"ץ וייתכן שיעשו זאת.

צבי סוכות, אחד מראשי היישוב, תקף את ההחלטה: ״‏הישוב אביתר תורם להפרת הסדר הציבורי בדיוק כמו כל נוכחות יהודית בארץ ישראל כבר 100 שנה. ‏הם לא קיבלו אותנו מאז ועד היום בשום מקום. לגירוש יהודים בגלל שערבים משתוללים אין שם אחר מלבד כניעה לטרור. ‏מביש״.

נזכיר כי המועצה האזורית שומרון הגישה בסוף השבוע למנהל האזרחי בקשה לאישור תוכנית בניין עיר (תב"ע) לישוב אביתר, זאת כחלק מהמאמצים הנעשים להסדרת הישוב.

התוכנית כוללת תוכנית בניית 100 יח"ד בשטח של כ-95 דונם, שטחים חומים על שטח של כ-2.5 דונם ותוכניות לבניית בית כנסת, מועדון, מעונות, גנים וכן שטח של כ-9 דונם לבניית פארקים. התוכנית הוגשה כהרחבה של הישוב כפר תפוח.

משמעות בקשת התב"ע היא שייעצרו כול פעולות האכיפה כלפי הישוב. כך על פי נוהל המנהל האזרחי, בו נכתב בין השאר כי "כל עוד נבדקת בקשה להיתר תכנוני.... הליכי אכיפת ההליכים (קרי הריסת הבינוי) מוקפאים".

הבקשה לאישור התב"ע, אשר כרוכה בסופו של יום באישור דרג מדיני, הוגשה ביום חמישי האחרון על ידי המועצה האזורית שומרון והונחה בלשכת התכנון האיזורי במנהל האזרחי.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הסביר: "המועצה האזורית שומרון הגישה תוכנית מתאר - תב"ע מסודרת לישוב אביתר, לאחר שהוכח מעל לכל ספק שהמקום הזה הוא ללא ספק לא אדמה פרטית של אף אחד, הוא אדמת מדינה, שרק החלטה פוליטית מונעת מלהסדיר אותה. ממשלת ישראל אחרי פיגוע כזה קשה צריכה להתרכז מימין ומשמאל ולאשר צעד ערכי ומוסרי, לאמץ את חמישים המשפחות כאן ולהכיר באביתר כישוב מן המניין במדינת ישראל".

הישוב אביתר הוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, לפני 8 שנים, ובנייתו התחדשה לפני כחודש לאחר רצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, וממתינות כ-70 משפחות נוספות להיכנס להתגורר במקום.