ניצחון חרדי בניו יורק

התובעת הכללית הורתה לבטל חוקים שמנעו התיישבות חרדית במחוז אורנג' בניו יורק. "הפעולות המפלות והבלתי חוקיות שבוצעו הן אנטישמיות"

מיכל לוי , י"א בתמוז תשפ"א

ניצחון חרדי בניו יורק -ערוץ 7
ניו יורק
צילום: איסטוק

נלחמים באפליה. התובעת הכללית בניו יורק לטיטיה ג'יימס הודיעה בסוף השבוע האחרון כי הגיעה להסכמות עם הנהגת מחוז אורנג' שתכליתן לבטל את החוקים שנועדו למנוע מבני הקהילה החרדית המקומית לעבור ליישוב צ'סטר במחוז.

על פי הסיכום, הנהלת המחוז תחוקק חוקי דיור הוגנים שיאפשרו לאוכלוסיה החרדית להשתכן היכן שהיא חפצה.

לפני כשנתיים האשים היועץ המשפטי לממשלה במדינת ניו יורק מספר מחוזות במדינה בגין נסיונם לחסום התפתחות נדל"נית לטובת אוכלוסיה חסידית מקומית.

בתלונה שהוגשה באותם ימים לבית המשפט המחוזי בניו יורק, האשימה התובעת ג'יימס את נציגי צ'סטר במחוז אורנג' ב'מאמץ מחושב ושיטתי' לחסום משפחות חסידיות לעבור לעיר. כעת התובעת הכללית שמה לדברים סוף.

אגודת ישראל באמריקה פעלה יחד עם גופים נוספים כמו הליגה נגד השמצה וארגונים אחרים, לבטל הצעת חוק המעניקה סמכות לעיריית צ'סטר במחוז אורנג' לחוקק 'מס העברה' על כל רכישת קרקעות בעיר.

הצעת חוק זו נראתה תמימה ובלתי־מזיקה, אך לטענת העותרים היא נועדה למנוע זכויות פיתוח מגופים פרטיים, ובפרט יהודים חרדים.

מפקח לשעבר מטעם העיריה, אלקס ג'יימיסון, אמר לעתונאי מקומי ברגע של גילוי לב, מבלי ששיער לאיזו סערה תגרום התבטאותו, כי מטרתה של הצעת החוק הזו בדומה למיזמים אחרים, היא "למנוע את כניסתם של החסידים".

התבטאות זו הביאה בעקבותיה גינויים פומביים ואף להחלטה של התובעת הכללית לפיה הפעולות של העיריה אינן חוקיות ומהוות הפליה כלפי חרדים.

"הפעולות המפלות והבלתי חוקיות שביצעו מחוז אורנג' והעיר צ'סטר הן אנטישמיות בעליל, ונוגדות את הגיוון ההכללה והסובלנות שניו יורק מתגאה בהם", אמרה התובעת הכללית.

עוד אמרה התביעה "לכל ניו יורקר מגיעות שוויון הזדמנויות בדיור, ללא קשר לגזע, לאום או דת, היום וכל יום אני עומדת לצידן של כל הקהילות נגד שנאה ואפליה במדינת ניו יורק".