יהודה ושומרון לא שייכים למתנחלים

דובר מועצת יש"ע: בבחירות האחרונות הצביעו כעשירית מתושבי יהודה ושומרון למפלגות שאינן מפלגות ימין. אין זה אומר שצריך לפנות אותם מבתיהם. בוודאי שלא לשמוח ולרקוד לצלילי גיטרה כאשר מפנים חלקים מארץ ישראל.

אלנתן זכריה , י"א בתמוז תשפ"א | עודכן: 14:37

יהודה ושומרון לא שייכים למתנחלים-ערוץ 7
ישיבת הממשלה
צילום: Photo by Amit Shabi/POOL

כינון הממשלה הנוכחית לווה ביצרים רבים. הם שוקפו בעיקר ברשתות החברתיות, בוויכוחים לוהטים בין תומכיה ומתנגדיה שנגררו למאבקים קיצוניים במיוחד.

נכון, דיונים ואי-הסכמות הם חלק מסדר יומה של הדמוקרטיה, במיוחד במדינה מיוחדת ומגוונת כמו שלנו. אך כעת, משכבר הוקמה הממשלה, חשוב לומר כמה מילים על סוג אחד של אמירות שחזר על עצמו לאורך כל השבועות האחרונים, ושהיה לי קשה במיוחד לעיכול.

אותו ז'אנר של אמירות, מכוון כלפי תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר לדעת אומריהם, חלק מהם לא מחו מספיק על הקמת הממשלה הנוכחית. אני יודע שהם קומץ נורא קטן, אבל אמירות כמו "חבורה של בכיינים ומתנשאים... ירקתם לנו בפנים. נבוא איתכם חשבון יותר מהר ממה שאתם חושבים", שלכאורה אומרת למתיישבים שהימצאותם ביהודה ושומרון היא פרס על הצבעה נכונה; או כמו האמירה המפורסמת הזו: "אתם תגרמו לממשלת שמאל וכשיפנו אתכם מהיישובים אני אומר לך, שיפנו אתכם המתיישבים, אלך ללמוד גיטרה ואשמח עם עם ישראל כשיזרקו אתכם לכל הרוחות"; או אמירה נוספת לתושב יהודה ושומרון שכנראה לא תמך בדיוק בדעתו של כותב הציוץ: "מגיע לו שיפונה מהבית", כל אלה הדליקו אצלי נורה אדומה.

מבלי להתייחס לדעתי האישית והלא-רלוונטית לגבי הממשלה, אני חושב שבאמירות האלה יש תפיסה שגויה מאוד.

יהודה, שומרון ובקעת הירדן אינם כלי פוליטי. הם אינם שייכים למי שמצביע ליכוד או ימינה כדי להתיישב בהם ולא שייכים למצביע מרצ או העבודה כדי חלילה לגרש אותם. הם אינם שייכים ל"מתנחלים" או למועצת יש"ע. אין לנו בעלות בלעדית עליהם. חבל התנ"ך ההיסטורי של יהודה ושומרון נמצא בבעלותו של עם ישראל. הוא חלק ממורשת מפוארת בת אלפי שנים של העם היהודי, אשר הלך בו את צעדיו הראשונים והמשיך ללכת ולהילחם עליו עד ימינו אנו.

אנחנו כאן כהמשך של דורות רבים שחלמו לחזור לכאן יום אחד, וזכינו להיות בדור שמגשים חלום זה. אנחנו יושבים במקום בו נכתבה ההיסטוריה היהודית והישראלית וזו חובתנו המוסרית להישאר כאן.

הטענה סרת הטעם הזו, שאני בטוח שרובו המוחלט של הימין אינו מסכים לה, לפיה תושב יהודה ושומרון שהצביע "לא נכון" - לדעת אותם כותבים - מגיע לו שיגורש מהבית, היא טענה מבהילה. היא טומנת בתוכה לוגיקה מעוותת שסוברת שרק תמיכה בממשלה כזו או אחרת מעניקה למאן דהו את הזכות לגור ביהודה ושומרון. המשוואה שמציגים אותם אנשים, לא רק שהיא איננה נכונה – אלא היא פוגעת בימין, בהתיישבות ובדמוקרטיה הישראלית. אמירות מסוכנות כאלה צריך לגנות.

העובדות הן, שבבחירות האחרונות הצביעו כעשירית מתושבי יהודה ושומרון למפלגות שאינן מפלגות ימין. אין זה אומר שצריך לפנות אותם מבתיהם. בוודאי שלא לשמוח ולרקוד לצלילי גיטרה כאשר מפנים חלקים מארץ ישראל. זוהי סתירה של כל תפיסת העולם הימנית ואין בה שום תועלת.

זכותנו על הארץ לא תלויה בתמיכה פוליטית או בזהותם של שרי הקואליציה. היא גם לא שייכת לאף מפלגה. חבל יהודה ושומרון הוא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל - והוא שלנו. של כולנו.

אלנתן זכריה הוא דובר מועצת יש"ע