שידור חי: מה הבעיה בלידות בית?

ד"ר חנה קטן מארחת את פרופ' יונתן הלוי, ופרופ' גריסרו, מנהלת מחלקת נשים ויולדות על הסכנה בלידות בית ועל החשיבות של נתינת מקום לרצונות האישה במהלך הלידה.

ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א | עודכן: 21:05

לכניסה לשידור החי לחצו כאן

ד"ר חנה קטן התארחה באולפן ערוץ 7 להסביר על סכנות בלידות בית ועל החשיבות בנתינת מקום לרצונות האישה במהלך הלידה.

ד"ר חנה קטן מסבירה כי "נשים רוצות בחירה ותכנון והן מרגישות שהחוויה הכי עוצמתית בחיים שלהם שהיא הלידה, אין להן בה שום שליטה. זה מה שגורר הרבה נשים לחשוב שהן רוצות לידה שתתנהל בדרך שהן קובעות".

לדבריה, "התומכות בעניין הן נשים מאוד אסרטיביות וזה מדובר מאוד ברשתות החברתיות וחלק מזה אולי בא מחסור אמון במערכת הרפואית".

היא מציינת כי היא ממליצה לנשים למצוא פשרה. "אפשר ללכת לדרך ביניים. חדרי הלידה התקדמו מאוד ללידה שמאוד קשובה לאשה".

השיחה נערכת לקראת וובינר בו יתארחו פרופ' יונתן הלוי, ופרופ' גריסרו, מנהלת מחלקת נשים ויולדות

כשאירוע הקורונה בישראל כבר מאחורינו (אנו מקווים), ומנהלי המחלקות יחד עם הצוות הרפואי והאחיות, חוזרים סוף סוף לפעילות שגרתית כמו בתקופת ה'טרום הקורונה', מועדון שווה בריאות, כאן כדי לסקור את ההיבטים הניהולים במערכת הבריאות, וכיצד נראות המחלקות מאחורי הקלעים, מזווית ראייתו של מנהל ביה"ח.

כחלק מסדרת ההרצאות של מועדון 'שווה בריאות', נארח הערב את ד"ר חנה קטן יחד עם פרופ' הלוי, מנהל המרכז הרפואי 'שערי צדק' בירושלים, לשיחה מרתקת מנקודת מבטו של מנהל בית חולים בישראל. פרופ' הלוי יספר על דרכו בעולם הרפואה, ועל דילמות בפניהן ניצב מנהל בית-חולים על בסיס כמעט יומי, בזמני חירום ובזמני שגרה, וכן על השילוב בין הידע הרפואי ליכולת הניהולית, ובין שמירה על רף מקצועי לאילוצים העולים בשגרת ביה"ח.

בנוסף, נתמקד באחד הנושאים הרלוונטים מאוד לציבור היולדות, - ניהול מערך חדרי לידה ומחלקות הריון בסיכון.

"בשנים האחרונות ישנה התעניינות גוברת מצד היולדות סביב הנושא של לידת בית ולידה טבעית", מציינת ד"ר קטן. "שאלות כמו: 'האם זה מומלץ?' 'מהם הסיכונים והיתרונות בלידה מחוץ לביה"ח?'
'כיצד יש לגשת להליך באופן מיטבי, ולאפשר ליולדת לבחור את סגנון ההליך תוך שמירה בלתי מתפשרת של הנהלים הרפואיים', נשאלות יותר ויותר בכל שנה.

"לשם כך נצרף לשיחה את פרופ' סורינה גריסרו-גרנובסקי, מנהלת מחלקת נשים ויולדות והיחידה להריון בסיכון במרכז הרפואי שערי צדק, בכדי 'לעשות סדר' בכל הנושא של ילודה טבעית.
נסקור בהרחבה את כל ההמלצות, היתרונות והחסרונות, של לידות בית מול לידות ביה"ח,
מהם הדרישות להליך כזה ובאיזה סוג הריון, באילו אמצעים שאינם תרופתיים עושים שימוש להפחתת הכאב, ומתי חובה להגיע להליך ילודה רגיל בחדר לידה".

המשדר יתקיים הערב, י"ז תמוז, 27/06/21 בשעה 21:00 בערב, והוא פתוח להשתתפות ללא עלות, אך יש להירשם מראש כאן >>