בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו תקף היום (שני) את ממשלת בנט-לפיד ואמר כי התחייבות לפיד שלא לפעול נגד איראן מבלי לעדכן מראש את ארה"ב זו התחייבות שפוגעת בביטחון ישראל.

"בחמישי האחרון התחייב ראש הממשלה בפועל לפיד לשר החוץ האמריקני שתהיה מדיניות 'אין הפתעות' בין הצדדים. זוהי התחייבות ישראלית מדהימה שפוגעת פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי. לו כך היה בעבר לא היינו משמידים את הכור הגרעיני בעיראק. מעולם לא הסכמתי להתחייבות כזו ב-15 שנותיי'', אמר נתניהו.

נתניהו הוסיף: ''הרבה פעמים פעלנו גם בלי אישור מוקדם של האמריקאים. דחיתי בקשה דומה לא מזמן, גם כשהופנתה על ידי ביידן ושר ההגנה שלו. כל מה שהבטחתי הוא לקחת בחשבון את הבקשה. רה"מ בפועל יאיר לפיד ויתר על חופש הפעולה''.

לדברי נתניהו "זו מתנת כניסה טובה לתפקיד שהיה יכול לבקש 'התליין מטהראן'. מעכשיו הוא וחבריו למשטר יודעים שאפשר לישון בשקט, אין הפתעות - מעכשיו ממשלת ישראל החדשה חייבת לתאם בפועל כל פעולה נגד הגרעין עם הממשל בוושיגנטון, ממשל שדוהר קדימה לחזור להסכם הגרעין המסוכן".

"זו ממשלה שאינה ראויה להנהיג את ישראל אפילו יום אחד. זו משימה לאומית ראשונה במעלה. זה לא עניין פוליטי. ואנחנו, וכל האופוזיציה נעשה הכל כדי להחליף את הממשלה הזאת וכמה שיותר מהר", הדגיש ראש הממשלה.

שר החוץ יאיר לפיד הכחיש את טענת יו"ר האופוזיציה נתניהו ולפיה לפיד התחייב למדיניות ״אין הפתעות״ מול ממשל ביידן. ״החלק הראשון של המשפט לא נכון והחלק השני לא יהיה. אני מודה ליו"ר האופוזיציה על העצות. אנחנו נמשיך מכאן״, אמר לפיד.

גורמים בליכוד אמרו כי "הבקשה האמריקנית ל'אין הפתעות' כוונה לפעולות מבצעיות ולא לניהול המו״מ עם איראן על הסכם הגרעין, שבלאו הכי ישראל אינה שותפה לו. נתניהו הנחה מפורשות לשמור על חופש פעולה מלא של ישראל ולא להתחייב ל'אין הפתעות' מול ארה״ב. התשובה הלא-מחייבת הייתה: 'ניקח בחשבון את פנייתכם, אך נשמור על חופש פעולה מלא'".

עוד הוסיפו כי "גם בדיונים הראשוניים על ברית הגנה עם ארה״ב הבהיר נתניהו שגם במסגרת זו ישראל לא מתחייבת ל'אין הפתעות' ושהיא תשמור על חופש פעולה וחופש יוזמה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו