יוסי דגן ללפיד: "אל תסתתר מאחורי צה"ל"

ראש מועצת שומרון יוסי דגן משיב לשר החוץ יאיר לפיד: "ההחלטה על פינוי אביתר היא פוליטית נטו, צה"ל רק יבצע".

ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א

יוסי דגן ללפיד: "אל תסתתר מאחורי צה"ל"-ערוץ 7
יוסי דגן
צילום: ערוץ 7

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, מגיב לדברי שר החוץ יאיר לפיד שטען כי יש לפנות את היישוב החדש אביתר והוסיף כי "הצבא החליט שצריך לפנות את המאחז אביתר אז על פי החוק צריך לפנות אותו. זה לא קשור לימין ושמאל".

דגן זעם על אמירה זו. "לפיד, הצבא איננו מקבל החלטות על פינוי ישובים, ממשלת ישראל היא זו שמקבלת החלטות כאלו. הצבא מבצע את מדיניות הממשלה ולא להפך. אתם, הדרג הפוליטי, הטלתם על המנהל האזרחי להרוס. המנהל האזרחי מקיים את מדיניות הדרג המדיני ומדובר בכם.

" גם על פי בדיקות של מומחים אזרחיים וגם על פי בדיקות של כל רשויות המדינה, כולל משרד הבטחון, הישוב אביתר אינו יושב על קרקע פרטית. על כן אין שום חובה לפנות אותו, אל תסתתר מאחורי צה"ל, הדרג הפוליטי הוא זה שמחליט", הצהיר דגן.

לדבריו, "ממשלת ישראל צריכה לאשר צעד ערכי ומוסרי, לאמץ את חמישים המשפחות ולהכיר באביתר כישוב מן המניין במדינת ישראל".

הישוב אביתר הוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, לפני 8 שנים ובנייתו התחדשה לפני כחודש לאחר רצח יהודה יהודה גוואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, וכ-70 משפחות נוספות ממתינות להיכנס אליו.

בסוף השבוע הגישו תושבי אביתר באמצעות עורכי דינם ערן בן ארי וד"ר חגי ויניצקי, השגה על צו התיחום שהוגש לישוב על ידי משרד הביטחון. בין השאר הגישו עורכי הדין לבית המשפט ראיות המוכיחות כי הישוב אינו יושב על אדמות פרטיות וכי אדמות הישוב לא עובדו לפחות 21 שנה. ההשגה נדחתה היום על ידי המנהל האזרחי.