הצצה בלעדית ליחידה התת-ימית בחיל הים

סא"ל אורון ענבר, מפקד היחידה למשימות תת ימיות בחיל הים: "אנחנו מהיחידות הטובות בעולם בתחום החבלה והמיקוש הימי. אנחנו מזהים את האיום, מנטרלים ומשמידים אותו".

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א

הצצה בלעדית ליחידה התת-ימית בחיל הים-ערוץ 7
הילת"מ מתחת למים
צילום: דובר צה"ל

בעומק הים של מפרץ חיפה אפשר היה להבחין בלוחמים מחמש מדינות שונות כשהם יורדים למצולות ובכליהם אמצעים מסוגים שונים, כדי לנטרל איום תת מימי שהוטמן שם מבעוד מועד.

הלוחמים, מחיל הים הישראלי, יחד עם לוחמים מצבאות ארצות הברית, צרפת, גרמניה ואפילו קנדה הרחוקה, תירגלו כאן שיתוף פעולה חוצה מדינות בתחום התת ימי.

מפקד היחידה התת ימית בחיל הים סא"ל אורן ענבר מספר בראיון לערוץ 7 "אנחנו פועלים במגוון משימות תת ימיות. כל מה שאפשר לעשות מעל למים, אנחנו עושים מתחת למים. זה כולל מגוון אמצעי חבלה, תחמושות תת ימיות וגם ניטרול איום המיקוש הימי באופן ייחודי".

מה ההבדל בינכם ובין השייטת או הקומנדו? אני מקשה וסא"ל ענבר משיב: "אנחנו אחת מהיחידות הטובות בעולם בתחום החבלה והמיקוש הימי. היחידה פועלת בתחום התת ימי כדי לזהות את האיום, לנטרלו ולהשמידו. זו יחידה מיוחדת בזרוע הים שעושה גם סקרים בים, גם חיפוש וגם איתור.

''זה לא היעד והתפקיד של השייטת או הקומנדו. אנחנו עוסקים בצלילה מקצועית והם עוסקים בצלילה קרבית. בעצם יכולותיה של היחידה היא עוסקת בסיוע הן לזרוע הים, הן האוויר והן לזרוע היבשה וכן לגופים אזרחיים''.

מפקד הילת"מ מסביר שמטרת התרגיל היא ללמוד ולתרגל איך למנוע פגיעה בתשתיות ועוד: "התרגיל נועד בעצם כדי להעצים את הלמידה וזו נועדה כדי לחזק את הביטחון. להגן על תשתיות ימיות אינה
רק משימה של ישראל. הרבה מדינות בעולם מתמודדות עם כך והתרגיל נותן עצימה לשפר יכולות, גם במורכבות חבלה ימית, טרור ימי וגם טיפול באירועי פח"ע כשכל אחד מהחילות מביא את היכולות שלו", אומר סא"ל ענבר ויורד בחזרה למעמקי הים.

התרגיל המשותף לצה''ל ולחילות הזרים
צילום: דובר צה"ל