השר כהנא: 73 שנה שהיהדות הפכה לגורם של קיטוב ופילוג בעם ישראל

השר לשירותי דת מתן כהנא הגיב במליאת הכנסת להצעת אי האמון שהגישו הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה.

"השיטה שלכם היא הכל או כלום. מלחמת חורמה על כל סעיף וסעיף. מבחינתכם אתם נלחמים על כל דבר בכל הכח, לא מוכנים לבדוק שום דבר אחר או לנסות להגיע להסכמות. כמו שאמר לי אחד מחברי הכנסת החרדים: 'אנחנו נלחמים על כל מילימטר של הסטטוס קוו ומשאירים לקב"ה את השאר'".

"לאן השיטה הזו הובילה אותנו?", תהה השר כהנא, "בואו נדבר על נישואין: צעירים רבים בורחים מנישואין ברבנות. מחקר שערך המשרד לשירותי דת בשנת 2019 מלמד שבשלוש שנים שלפני המחקר ירד מס' הזוגות שמתחתנים דרך הרבנות ב-6 אחוז. בואו נדבר על כשרות: אתם שנים ארוכות שולטים במערך הכשרות אבל אף אחד מכם לא מוכן לאכול בכשרות של הרבנות. כולם יודעים שאם אחד מכם יישב במסעדה בכשרות הרבנות הוא לא יהיה מוכן להכניס לפה אפילו כוס מים. אז ממה אתם מפחדים? שאני אעשה מהפכה בכשרות? שפתאום יהיה פה מערך כשרות יעיל? שאנשים יתחילו לאכול כשר במסעדות שבכשרות הרבנות?".

"בואו נדבר על גיור: אנחנו יודעים מה אתם חושבים על גיור הרבנות הראשית. אחד מכם צעק בפאנל שהשתתפתי בו: 'חיילת שהתגיירה בצבא - שיקסע. לשבת שבעה על מי שמתחתן איתה', 'אם מישהו מתחתן עם אחת כזאת - אבא שלו צריך להגיד קדיש'. על מי אתם עובדים? הרי במילא אתם לא מקבלים את הגיורים של הרבנות הראשית לישראל. אנחנו נחזיר עטרה ליושנה ורבני ערים יוכלו לגייר. אני אהיה גאה אם הבן שלי יתחתן עם מי שהתגיירה בגיור צבאי ואראה בזה חלק מקיבוץ הגלויות של עם ישראל", הוסיף כהנא.

לדבריו, "על הבמה הזו התחננתי לפניכם לחוקק חוק גיור ממלכתי ברוח מתווה ניסים. הרב דרוקמן תמך בו. אבל חברי כנסת שקוראים לעצמם "הציונות הדתית" התנגדו. כרגיל, הכול או כלום. אם זה לא בדיוק מה שאתם רוצים אתם שורפים את המועדון".

"בואו נדבר על השבת: האם בגלל הפגנות שלכם יש פחות מסחר בשבת במדינת ישראל? האם מלחמת החורמה שניהלתם עד עכשיו הועילה או לא? ממש לא. היום בשבת של מדינת ישראל יש מסחר ויש המון חילולי שבת. דמיינו לעצמכם שהיינו מקבלים לפני 20 שנה את אמנת גביזון מדן. הם הציעו שלא יהיה מסחר בשבת. האם מצב השבת של מדינת ישראל הייתה יותר טוב או פחות טוב. ודאי שיותר טוב. אז לאן הובילה הדרך שלכם?".

"חברי חברי הכנסת החרדים, 73 שנה אתם מנצחים בהרבה קרבות קטנים אבל מפסידים בענק מערכה על דמותה היהודית של מדינת ישראל. 73 שנה של הכול או כלום הביאה לשחיקה בזהותה היהודית של מדינת ישראל. 73 שנה אתם מתנהגים כמו רבי זכריה בן אבקולס, שהגמרא מספרת עליו שענוותנותו והסירוב שלו לפשרות שונות הביא לחורבן בית המקדש. 73 שנה שהיהדות הפכה לגורם של קיטוב ופילוג בעם ישראל. בממשלה הקרובה בעז"ה היהדות תהפוך להיות גורם מאחד ולא מקטב. נקדש שם שמיים, נרבה יהדות ונעשה את זה בהבנה ובהסכמה רחבה", סיכם כהנא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו