דסטאו ביסט נהרג בפיגוע דריסה מושתק: ״אנחנו אובדי עצות. המשטרה טרטרה אותנו ממקום למקום״

משה שטה, חתנו של דסטאו ביסט הי"ד שנהרג בפיגוע דריסה, כועס על המשטרה. "גררה רגליים וסיווגה את האירוע כתאונת דרכים".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשפ"א

דסטאו ביסט נהרג בפיגוע דריסה מושתק: ״אנחנו אובדי עצות. המשטרה טרטרה אותנו ממקום למקום״-ערוץ 7
דסטאו ביסט הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

בני משפחתו של דסטאו ביסט הי"ד בן ה-74 שנהרג בפיגוע דריסה ברמלה יקומו מחר (שלישי) מהשבעה עליו, והם מרגישים אובדי עצות.

על פי עדויות חבריו שהיו עמו, שני צעירים ערבים התקרבו אליו בעת שעמד בתחנת האוטובוס לפני כשלושה שבועות, ופגעו בו בעוצמה בעזרת אופניים חשמליים. הוא נפטר כעבור שבועיים מפצעיו.

משה שטה, חתנו של ביסט הי"ד, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 את מסכת התלאות שעוברת המשפחה בנסיון לגרום למשטרה להתייחס למקרה כפיגוע על רקע לאומני ולפעול למעצר חשודים.

"חמי יצא ביום חמישי ה-30 במאי ללוות אורחים שבאו לבקר אותו", סיפר שטה. "הוא יצא ללוות אותם לתחנת האוטובוס. הוא המתין יחד עם האורחים בתוך תחנת האוטובוס".

"חמי עמד בפתח תחנת האוטובוס כשבאו שני צעירים בגילאי 20 בערך, רוכבי אופניים חשמליים, באו במהירות שיא, פגעו בו והעיפו אותו כמה מטרים קדימה והמשיכו לנסוע כאילו לא קרה כלום", סיפר. "מיד אחר הם חזרו וכביכול ניסו לוודא הריגה".

משה שטה
צילום: עצמי

לדבריו, "בגלל שהוא נפל על הראש בעוצמה גדולה הוא ניסה להתרומם קצת מבהלה ואז הוא שכב ועוד פעם נפל. הם באו שוב ושני המבוגרים שהיו בתחנת אוטובוס הצליחו להעיף אותם בתנועת יד ואז הם חזרו למקום ממנו יצאו מבלי שיזעיקו עזרה".

"אותם המבוגרים ניסו להזעיק עזרה, צעקו 'הצילו הצילו' ולא הצליחו כל כך לאתר שם עזרה היות והם לא מדברים עברית", ציין. "עוברי אורח הזעיקו את כוחות הביטחון. הגיעו לשם כוחות ההצלה; איחוד הצלה, משטרה ואמבולנס שפינה אותו במצב קשה לבית חולים אסף הרופא. בבית החולים ניסו לדלל את הדם. היתה לו פגיעה אנושה בראש, חיכו לנסות לראות לאן זה מתפתח".

"במהרה המצב שלו הדרדר, הוא נכנס לניתוח ועבר ניתוח ראש ארוך", אמר. "מיד לאחר מכן הוא היה מורדם ומונשם במשך תקופה של כשלושה שבועות וביום רביעי האחרון הוא נפטר".

למשפחתו של המנוח כעס רב על התנהלות המשטרה, שעדיין לא עצרה חשודים חרף תיעוד המקרה ממצלמות האבטחה שמונח בידי המשטרה. במשטרה מסרבים, נכון לעכשיו, להגדיר את המקרה כפיגוע.

"המשטרה גררה רגליים כבר מראשית האירוע", קבע שטה. "המשטרה סיווגה את האירוע כתאונת דרכים. תראה את האבסורד. אפילו לא שלחו בוחן תנועה. אם זה תאונת דרכים אז תשלח בוחן תנועה, אבל לא היה שם בוחן תנועה. היה שם שוטר, ומיד אחר כך הגיע שוטר קהילתי וזהו. לא באו לתחקר את האירוע בבית החולים עצמו, לגבות עדויות. במשך שבוע הם לא עשו כלום".

המשפחה לא חיכתה למשטרה והחלה לנסות לחקור בכוחות עצמה. "המשפחה התורצצה ממקום למקום וניסתה לאתר מקומות שבהם קיימות מצלמות", סיפר. "המשפחה דיווחה למשטרה שיש מקומות שבהם נמצאות המצלמות. לקח להם שבוע וקצת כדי להוריד את המצלמות כי נדרש היה להוציא צו בית משפט. לנו כמשפחה לא הייתה את האופציה לראות את החומר במצלמות".

"המשטרה טרטרה אותנו ממקום למקום", הוסיף. "פעם אמרו לנו שבתחנת משטרה מטפלים בתיק. פעם אמרו לנו שזה עבר בכלל למחלקת תנועה ברחובות. נסענו לשם פיזית והאבסורד הוא שכשהגענו לשם נאמר לנו שמי שמטפל וחוקר את האירוע נמצא בחופשה ולכן אין מי שמטפל בזה. זה אבסורד. כאילו אמרו בסדר, אז היה עוד איזה פיגוע. אפילו אמרו לנו במילים האלה - 'נראה לכם שהוא הנפגע היחיד? אנחנו מטפלים בהמון תיקים'. זאת אומרת, לקחו את זה ולא היה מישהו במשטרה, גורם אחד, שאיתו יכולנו לדבר. אף אחד לא יודע. כל אחד מגלגל עיניים ולא מבין על מה מדובר".

משפחתו של הקרבן דרשה להתייחס לאירוע כפיגוע דריסה ולא כתאונת דרכים. "אנחנו אמרנו מההתחלה שזה נשמע כמו פיגוע דריסה ואנחנו מבקשים לבחון את זה כך", ציין. "אז במשטרה אמרו לנו שכל הכיוונים נבחנים, שום דבר לא נשלל. אבל מסתבר שהשב"כ לא היה מעורב. היה מעורב רק מאוחר יותר אם בכלל. ועד שאנחנו שכרנו עורך דין שהתחיל לטפל בתיק והאירוע התחיל להיחשף בתקשורת אז התיק חזק לרמלה והוגדר כפלילי, ויש קצין חוקר שאיתו אנחנו מדברים. סוף סוף קצין חוקר דיבר איתנו".

שלושה שבועות מאז המקרה ועדיין, כאמור, לא נעצרו חשודים. שני הצעירים שפגעו בדסטאו ביסט הי"ד יצאו וחזרו לאיזור בו מתגוררת אוכלוסיה ערבית. "מאז ועד היום אנחנו עדיין משפחה אובדת עצות, אין למשפחה מושג מה קורה, מה עלה בגורלו של התיק", אמר שטה. "את אבא לעולם לא נקבל, איבדנו כבר את אבא, אבל לפחות שבמשטרה ימצו את הדין".

"המשטרה הגדולה, שב"כ הגדול, שיודע לאתר את הנפגעים לא מסוגל כבר בחלוף כמעט חודש ימים ואפילו אין קצה חוט. אין אפילו חשודים אין כלום. רק אחרי שהוא נפטר אמרו לנו שנכנסו לעובי הקורה כדי לטפל בתיק. לפני זה אפילו את זה לא אמרו. זה לא עניין אף אחד", כך משה שטה.

ממשטרת ישראל נמסר: "חקירת האירוע נמשכת ונסיבות האירוע נבדקות בציר הפלילי ובציר התעבורתי".