השר מתן כהנא
השר מתן כהנאצילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

השר לשירותי דת מתן כהנא יביא בשבוע הבא לאישור הממשלה הצעת חוק המגדילה את הייצוג הנשי בוועדה לבחירת דיינים באופן שישנה את יחסי הכוחות בה ויעניק רוב לנציגות הדתית לאומית והחילונית, כך נחשף הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות'.

מטרת המהלך היא להביא למינוי יותר רבנים ציונים ובוגרי צבא המעורבים בחברה הישראלית.

בוועדה לבחירת דיינים מכהנים כיום אחד עשר חברים: שני שרים, שני חברי כנסת (אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה), שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים מבית הדין הרבני הגדול, שני נציגי לשכת עורכי הדין וטוענת רבנית הממונה על ידי השר לשירותי דת.

בתקופה בה ש"ס ויהדות התורה היו חלק מהקואליציה הן כיהנו באופן קבעו בנציגות של אחד השרים ואחד מחברי הכנסת. יחד עם הרבנים הראשיים והדיינים, היה רוב של שישה נציגים חרדים מול חמישה אחרים.

בשל כך גם הונהגה שיטה לפיה רק שליש מהדיינים הנבחרים הם ציונים והיתר חרדים. בש"ס ויהדות התורה ניצלו את המעמד כדי להטיל וטו על מועמדים שנחשבו לטעמם ליברליים.

לקראת המינוי בשנה הקרובה של שישה דיינים אזוריים ושלושה לבית הדין הגדול, מנסה השר כהנא לשנות את יחסי הכוחות בוועדה וקובע כי לפחות מחצית מהנציגות הפוליטית בוועדה תהיה מורכבת מנשים.

למעשה מדובר בשינוי ממשי, שכן כיוון שכהנא והשר זאב אלקין הם השרים שיכהנו בוועדה, נציגות חברי הכנסת תהיה על טהרת הנשים. במפלגות החרדיות לא מכהנות נשים ועל כן יהיה מדובר בשבעה נציגים דתיים לאומיים וחילונים מול ארבעה חרדים.