מייק פומפאו
מייק פומפאו צילום: רויטרס

מזכיר המדינה לשעבר, מייק פומפאו, התראיין בהרחבה לרשת "פוקס ניוז" והתייחס לבחירתו של נשיא איראן החדש, אברהים ראיסי, ולנסיונות ההסתרה של המשטר הקומוניסטי בסין למקור נגיף הקורונה.

"השארנו מנופי לחץ רבים לממשל הזה, אלפי סנקציות על מנהיגי איראן והכלכלה האיראנית. בנינו קואליציה של מדינות המפרץ וידידתנו ובת בריתנו ישראל, כולם פועלים לשמור את הבלימה של איראן במטרה למנוע מהם את הכסף, את המשאבים, את כל הדברים שראינו. כולם זוכרים כשהטיסו משטחי מזומנים לאיראן לפני כמה שנים. הממשל הזה קיבל מינוף עצום להפעלת לחץ על האיראנים", אמר פומפאו ביחס למדיניות של ממשל ביידן בנוגע לאיראן.

לאחר מכן הוא דיבר על נשיא איראן החדש וההחלטה של השלטונות בטהרן לחזור להסכם הגרעין לאחר שהעשירו אורניום בהפרה של ההסכם. "אתה יכול לראות שהם (האיראנים) מחויבים בתוקף להפעיל שוב לחץ על ארצות הברית כדי שהם יקבלו יותר ויתורים על שולחן המשא ומתן. רק השבוע הם בחרו בחור בשם אברהים ראיסי למנהיג החדש שלהם. יש לו דם של אלפי אנשים על הידיים. זה לא מישהו שאנחנו צריכים לדבר איתו. זה לא משטר שאנחנו צריכים להתעסק איתו. עלינו לקיים מסע לחץ מירבי כדי לאלץ את המשטר לשנות את התנהגותו", אמר פומפאו.

לאחר מכן התייחס מזכיר המדינה לשעבר גם לנסיונות של המשטר הקומוניסטי בסין להסתיר את מקור נגיף הקורונה. "זה הולך להיות קשה כי המפלגה הקומוניסטית הסינית לא רוצה שנדע מה קרה. הם התחילו להסתיר הכל כבר בתחילת ינואר 2020. מתישהו יהיה איזה אדם סיני אמיץ שיתגנב עם המסמכים, עם הניירת, עם היומן מהמעבדה. כל מה שנדרש כדי שנדע. אני בעצמי ראיתי מספיק. המקרה הסביר ביותר הוא שזה הגיע מהמעבדה הזו, ואז המפלגה הקומוניסטית הסינית כיסתה את זה. הם ערכו שם מחקר על נשק ביולוגי, זה חומר ממש מסוכן. עד כמה שידוע לי, המעבדה הזו עדיין פועלת, ולכן עלינו להשתמש בכל כלי זמין, ויש לנו רבים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו