השופט צבי טל
השופט צבי טל פלאש 90

שופט בית המשפט העליון לשעבר, צבי טל, הלך לעולמו בגיל 94.

ההלוויה תצא בשעה 18:00 הערב (שלישי) מבית ההספד קהילת ירושלים בגבעת שאול. המשפחה יושבת שבעה ברח' ברויאר 1, בית וגן - ירושלים.

טל עמד בראש "ועדת טל" להסדר דחיית שירות לבחורי ישיבה. על-פי המלצות הוועדה אושר בכנסת החוק המכונה "חוק טל".

טל היה נשוי לחנה, בתו של הסופר והעיתונאי דב נתן ברינקר, ונכדתו של הסופר הירושלמי אליהו יוסף ריבלין. לזוג נולדו שישה ילדים. בנם משה נהרג בסופה של מלחמת יום הכיפורים. אחיו של צבי הוא ד"ר שלמה טל, יקיר ירושלים ומי שערך את סידור ''רינת ישראל''.

צבי טל נולד בפולין ועלה עם הוריו לישראל בגיל 8. הוא למד במחזור הראשון של ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה, שירת ב"הגנה" ובצה"ל.

אחרי לימודי משפטים באוניברסיטה העברית טל עבד במשך 25 שנים כעורך דין. ב-1978 מונה לשופט בית המשפט המחוזי בירושלים. בשנת 1994 מונה לשופט בבית המשפט העליון.

"כבוד והדר יחד עם צניעות וענווה"

בעבר טען טל כי בית המשפט העליון מתערב יותר מדי בניהול המעשי של המדינה. "השופטים לא נבחרו לשם זה. אין להם כל אחריות על זה. נניח שהם אומרים שטות ומתברר שזו שטות? השופטים לא ייתנו את הדין על זה. אין זה פלא שקוראים לזה דיקטטורה שיפוטית. מרוב כוח בית המשפט העליון כבר חורג מהגבולות'', אמר טל בראיון לענת סרגוסטי.

על עקירת יישובי גוש קטיף אמר טל לעיתון הארץ: "זה היה פשע אווילי, עקירה וגירוש של אזרחים תמימים. אנשים הושבו שם על ידי המדינה, לא על ידי הליכוד ולא על ידי הימין. דור שלישי גדל שם. הם ספגו אלפי פצמ"רים, הקריבו קורבנות".

טל ישב בהרכב בית המשפט המחוזי שגזר עונש מוות על ג'ון איוון דמיאניוק, מי שכונה "איוואן האיום" והואשם בפשעים חמורים נגד יהודים בשואה. לצדו בהרכב ישבו השופטים דב לוין ודליה דורנר.

שרת הפנים איילת שקד ספדה: ''בשורה עצובה הבוקר על לכתו של השופט טל לעולמו. מבעלי האמת והאמונה בהיכל המשפט, שבכל צומת השכיל להקשיב לרחשי לב הציבור. כאב שכול, העמיד משפחה לתפארת. ברוך דיין האמת. אני שולחת תנחומים למשפחה''.

שר המשפטים גדעון סער מסר: ''הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתו של שופט בית-המשפט העליון בדימוס צבי טל. עלה לארץ מפולין וזכה לשרת בהגנה ובצה״ל. שכל את בנו, משה, במלחמת יום הכיפורים. ישב בדין במשפטים החשובים ביותר ונותר תמיד עניו ובעל מצפן יהודי, ציוני ומשפטי. תנחומי למשפחתו''.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ספד: ''שמעתי בצער על פטירתו של שופט העליון לשעבר צבי טל ז״ל. השופט טל, ששכל את בנו משה ז״ל במלחמת יום כיפור, תרם רבות לחברה ולמערכת המשפט הישראלית. גדולתו לא פגעה בצניעותו, בנועם הליכותיו ובעצמאותו להביע את עמדותיו. דמותו ודרכו ימשיכו ללוות אותנו. אני שולח תנחומים למשפחתו היקרה. יהי זכרו ברוך''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו