אורי מקלב: 'ימינה' מפרשת אחרת את היהדות

ח"כ אורי מקלב תקף בחריפות את שר הדתות מתן כהנא. "רוב הציבור רוצה נישואין וגירושין אמיתיים ולא מזויפים"

בן שאול , י"ב בתמוז תשפ"א

אורי מקלב: 'ימינה' מפרשת אחרת את היהדות-ערוץ 7
אורי מקלב
צילום: חיים טוויטו

במסגרת דיון במליאת הכנסת תקף ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) את השר לשירותי דת, מתן כהנא.

"לצערנו שר הדתות הציג כאן בפני חברי הכנסת מסכת של שקרים וכזבים שאין מתכתבים עם המציאות בשטח, הם מפרשים את הזהות היהודית באופן שונה מאיתנו, - עומד כאן שר הדתות שהוא חבר מפלגתו של ראש הממשלה שהשלה את ציבור בוחריו בשנה האחרונה ומצפה שאנחנו נאמין להם כי ישמרו על הקדוש והיקר לעם ישראל".

מקלב התייחס להצעת אי האמון שהגישה יהדות התורה נגד הממשלה. "אך 'הרוצה לשקר ירחיק עדותו'. כולנו ראינו כיצד ראש העיר בחריש ניסה להביא חוק עזר המתיר מסחר בשבת, אך אנחנו נלחמנו כנגד זה, חשפנו את האמת ואף משפטנים בכירים שאתה מעריך ומוקיר קבעו כי החוק אותו הוא מנסה להעביר הוא ההפך משמירת השבת, כזו שבת אתה רוצה שתהיה בארץ? הצעת אי האמון הזו מחדדת את הנושא הזה, זה נקרא מדינה יהודית?, במה המדינה הזו תתבסס כמדינה יהודית אם לא על שמירת השבת, על הכשרות, על הנישואין והגירושין על פי ההלכה".

"גם אם יש קבוצה של רבנים כאלה ואחרים המציגים מצג שווא, עוברים באוניברסיטאות ומנסים להציג יהדות אחרת שלטענתם היא מאירת פנים יותר, אך כל זה לא עוזר להם, אנחנו עוברים מדי שבוע בארץ אנחנו נפגשים עם הציבור, הם מנותקים מהשטח, הציבור בארץ רוצה יהדות אותנטית שורשית המסורה לנו מדורי דורות, כמה עליה יש ברישום נישואין, כמה התעוררות יש להקפדה על הכשרות?, אין עיר שאין שם התעוררות הייתי לאחרונה בעיר הרצליה ראינו שם התעוררות עצומה ברחוב הראשי כמעט כל חנות בעלת תעודת כשרות - זו המציאות אותה הם מנסים להסתיר".

במהלך הדיון שלף ח"כ מקלב את מכתבם של גדולי ישראל בהם הרב שמעון בעדני שתקפו את ראש עיריית חריש שאפשר שינוי בסטטוס קוו המקומי בסוגיית השבת במרחב הציבורי.

"את השקר הזה אנחנו נמשיך לחשוף", אמר מקלב, "הדברים הללו הם בליבה של צביון המדינה. אנשים המתיימרים להיקרא אנשים מאמינים שולפים את הטלפיים שלהם בניסיון להגיד כשר אני. אנחנו לא מכירים לא פשרות ולא ויתורים בדברים הקדושים והיקרים לנו, הם מבאים את זה מבית המדרש של הרפורמים אצלנו אין פשרות".

"רוב הציבור רוצה נישואין וגירושין אמיתיים ולא מזויפים, הציבור רוצה כשרות אך אתם מרמים את הציבור, זה זכות הקיום שלנו כמדינה - שום דבר אחר לא יביא לנו את זכות הקיום שלנו בארץ הזו".