נתב"ג
נתב"גצילום: FLASH90

הזן ההודי: 125 חולי קורונה חדשים אובחנו בישראל אתמול (שני) לאחר שבוצעו 49,044 בדיקות.

מדובר על הנתון הגבוה ביותר זה חודשיים, כאשר 78 מהחולים שאובחנו אתמול הם תלמידים. יותר ממחצית מהנדבקים אתמול הם בני 0-15.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בעקבות העלייה במספר המאומתים: ''נבחן חובת מסכות בבתי הספר. היו תקנות בנתב"ג שהממשלה הקודמת קיבלה, אבל לא היה שום אמצעי אכיפה - התקנה הייתה אות מתה. נוודא שהפרצה שנוצרה בנתב״ג בתקופת הממשלה הקודמת תיסגר''.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש התייחס לסוגיית הכניסה מנתב"ג ואמר כי "צריך לעשות את כל המאמצים להאט את הכניסה. יוטל קנס גבוה סביב 5,000 ש"ח לנוסעים למדינות אסורות".

נכון לשעה זו ישנם 25 חולים שמצבם מוגדר קשה, מתוכם 18 מונשמים. מניין הנפטרים מנגיף הקורונה בישראל עומד על 6,428 בני אדם.

מבצע החיסונים נמשך כאשר עד היום 5,500,161 מתחסנים קיבלו מנה ראשונה ו-5,151,733 מתחסנים קיבלו גם מנה שנייה.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' גבי ברבש סיפר על הווריאנט ההודי של נגיף הקורונה, שגורם ככל הנראה להתפרצות החדשה. ''הווריאנט החדש כנראה שונה ממה שראינו עד היום, הוא מדביק מאוד ויש לנו אוכלוסיות שחשופות אליו כמו ילדים כולל שיכולים או לא יכולים להתחסן, ומבוגרים שהחיסון לא תפס אצלם או דעך. רואים יותר מבוגרים מחוסנים שנדבקים וגם יותר ילדים, צריך להיות ערים לכך ולעשות את מה שצריך באשר לנתב"ג ולשמירת הכללים באוכלוסיות המסוכנות".

"40 אחוזים מכלל המאומתים החדשים הם מחוסנים, וזה אומר שהווריאנט מדביק מאוד", אמר ברבש. ''אף אחד לא יודע אם אנו בשלב של דעיכת הנוגדנים מהחיסונים הקודמים, ועולה השאלה האם תהיה זריקה שלישית של החיסון שכבר קיבלנו או שמחכים לראות מה קורה ולבדוק האם מפתחים חיסון לווריאנט החדש. לא צריך להתייחס לנושא בזלזול, ולטפל בעניין נתב"ג ועטיית מסכות איפה שיש התפרצות. כל הזמן אמרנו שהמגפה לא הסתיימה, היא לא מסתיימת אף פעם בצורה חדה, אני מקווה שהווריאנט לא יתפשט כאן יותר מדי".

על חיסון ילדים וטיסות לחו"ל לחופשות הקיץ אמר פרופ' ברבש: "מומלץ שילדים שיכולים להתחסן אכן יתחסנו, אנו רואים את המספרים גדלים גם בקרב ילדים. כשמדברים על נסיעות, לכל ישראלי שטס בקיץ הזה לחו"ל יש סיכוי טוב מאוד לפגוש את הווריאנט ההודי, ורצוי שייקח את זה בחשבון. אני לא הייתי לוקח ילדים לא מחוסנים לחו"ל בקיץ הזה".

בסיום דבריו המליץ מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ומנכ"ל בית החולים איכילוב לא לוותר על עטיית מסכות, לפחות בנתב"ג ובבתי הספר: "מסכות הן האמצעי הכי יעיל כנגד העברת הווירוס, ואני חושב שבנתב"ג איפה שיש אנשים מכל מיני מקומות ובבתי ספר חייבים להסתובב עם מסכות. אני בתחבורה ציבורית הייתי עוטה מסכה גם אם אני מחוסן", אמר ברבש לרדיו 103FM.