אנחנו משקיעים הרבה מהאנרגיות שלנו בלחבר בין אנשים
אנחנו משקיעים הרבה מהאנרגיות שלנו בלחבר בין אנשיםצילום: נעה בלרשטיין

כולם יודעים שהייטק עושים במרכז. זה לא שהאוויר הלח בתל אביב או הפקקים בגוש דן תורמים ליצירת אוירת סטארטאפים, אבל אוסף של קשרים וצעירים יוצאי יחידות מיוחדות בצה"ל הגרים באזור בהחלט תורמים לעשיה ולאווירה.

יעל זאבי, אם לשבעה, תושבת אש קודש וממקימות הישוב, עבדה במשך כמה שנים בחברות הייטק במרכז הארץ. כשהיתה חברת מועצה אזורית בנימין שאל אותה ראש המועצה באותם ימים, אבי רואה, מה חסר לה בבנימין. התשובה היתה כמעט מיידית - בית לסטארטאפים.

"לפני 8 שנים עבדתי במיקרוסופט כמתכנתת. ראיתי כמה משמעותי עבורי לעבוד בעבודה מאתגרת ומתגמלת שמביאה את היכולות שלי לידי ביטוי. הפריע לי שהאזור שבו אני חיה מנותק מהאפשרויות הקיימות בהייטק. גם מבחינת התפתחות אישית וגם מבחינת דברים גדולים שאפשר ליצור ומשפיעים על כל העולם", היא מספרת.

"לכן, כשנבחרתי לכהן במליאת המועצה אחד הדברים ששמתי לעצמי למטרה הוא לפתח בבנימין תעשיית הייטק שתאפשר ליותר אנשים מבנימין להשתלב בתעשייה ותחשוף את הדור הצעיר לתחום מוביל של הכלכלה הישראלית. לאחר תהליך ארוך ומורכב שנמשך שש שנים, הקמתי יחד עם מועצת בנימין והחברה לפיתוח מטה בנימין את בנימין טק, מיזם לפיתוח הייטק בבנימין".

כשנכנסים למבנה בשער בנימין, קשה להאמין שלא נמצאים במרכז תל אביב. רק החלונות הגדולים עם הנוף ההררי מזכירים את המיקום האמיתי. מתחם עבודה משותף, מעוצב ושקט, חללי עבודה קטנים יותר לפגישות, בית לסדנאות וסדנת מייקרס, ובמרכז המבנה - בר מעוצב עם מטבח מלא בכל טוב, לטובת העובדים במקום.

"המרחק הפיזי והמרחק התרבותי הם רק חלק מהחסמים שעומדים בפני מי שגר בפריפריה", אומרת זאבי. ''גם קשרים והכרות עם אנשי מפתח הם כלים מאד חשובים בהייטק ובלי זה קשה להצליח בתחום".

במתחם, סטארטאפיסטים יכולים ליצור ולקדם את המיזמים שלהם ולקבל ידע וקשרים שיחברו אותם לתעשיית ההייטק הישראלית.

"אנשים לא יודעים שהדבר המרכזי שחסר לחברות הייטק בישראל הוא ההון האנושי", אומר אביתר כץ, מנהל תוכנית הכשרות ההייטק בבנימין טק. "מה שמביא כל חברת הייטק להישגים עסקיים משמעותיים הם האנשים שעובדים בה. בישראל יש כיום כמעט 15,000 משרות פתוחות בהייטק, וזה אחד הדברים שהכי מאיימים על שוק ההייטק הישראלי. יש מוחות מבריקים בכל מקום, לא רק בין תל אביב להרצליה, וככל שנרחיב את אזורי הפעילות כך מעצמת ההייטק של ישראל תרוויח".

זאבי הקימה בבנימין טק בית ספר ללימודי הייטק, ועד כה הצליחה לשלב עשרות בוגרים בתעשיה בעזרת נטוורקינג. "אנחנו משקיעים הרבה מהאנרגיות שלנו בלחבר בין אנשים, ליצור להם תחושה נוחה לפנות ולהכיר אחד את השני וזה אחד הדברים שנותנים הכי הרבה ערך ליזמים פה. אנחנו רק בתחילת הדרך. השאיפה שלי היא לבנות בשער בנימין פארק הייטק".

הסנונית הראשונה בתהליך הזה מתרחשת ממש בימים אלו יחד עם חברת LS טכנולוגיות מפתח תקווה שפותחת במתחם בנימין טק מרכז פיתוח וגם בין היתר מגייסת בוגרים של לימודי תכנות מבנימין טק.

"ביו"ש צריכים לייצר עוגנים כלכליים ולא רק להביא עוד קראוונים", אומרת זאבי. "כסף זאת לא מילה גסה וזה בהחלט לא סותר את ערכי ההתיישבות, אפילו להפך. אנחנו חייבים לייצר גם פה, מעבר לקו, שינוי תודעתי. אני רוצה שצעירים מעפרה או בית אל ישאפו להגיע למשרות הייטק. שיח של שליחות תמיד מושך את הצעירות והצעירים למסלול של חינוך. אבל גם בהייטק יש שליחות אדירה. אם זה במערכות מצילות חיים ואם במערכות שמשפרות את איכות החיים, מערכות ניווט או אזהרה מתאונות, וזה עוד לפני שדיברנו על הכבוד שחברות כמו וויז ומובילאי מביאות לישראל".

זאבי אומרת כי אם אנחנו רוצים להשאיר יזמים מוכשרים וצעירים בתחומי הרי השומרון ובנימין, צריך לחשוף אותם לתחום, לתת להם את התנאים וההזדמנויות לגדול ולהתפתח, וכשמקום כמו בנימין טק, המותאם תרבותית לסביבה, ומציע שירותי יעוץ והכוונה, פותח את שעריו לכל מתיישב, יש לצעירים הללו עתיד ביו"ש. "אנחנו מבקשים ליצור שינוי של השיח, להכיר לצעירים בסביבה אופקים חדשים לשאוף אליהם, ולהעניק להם את הליווי שצריך על מנת להתפתח ולהשתלב בתעשייה".

ב-7 ביולי יערך כנס ההייטק השנתי בבנימין טק, להצגת החידושים והתוצרים של בוגרי בנימין טק