שיגור לווין
שיגור לווין צילום: אייסטוק

מקורות בפנטגון סיפרו לרשת CNN כי איראן ניסתה לשגר מוקדם יותר החודש לוויין לחלל, אבל נכשלה במשימה

נראה כי בטהרן לא ויתרו על הניסיון ותמונות לוויין הציגו פעילות מוגברת בתחנת החלל "האימאם חומייני", צעד שמצביע לדברי מומחי הפנטגון על כוונה לבצע ניסיון שיגור נוסף של לוויין איראני לחלל.

זה לא היה הניסיון הראשון של איראן לשגר לוויין לחלל, כאשר כל הניסיונות הקודמים נכשלו והלוויין התפוצץ כבר על כן השיגור או זמן קצר לאחר שיגורו. הניסיון האחרון התרחש בחודש אפריל בשנה שעברה, אך לטענת אנשי הפנטגון הפעילות במרכז החלל האיראני מצביעה כי הניסיון הבא יתרחש כבר בימים הקרובים.

"פיקוד החלל של ארה"ב מודע לכישלון שיגור הרקטה האיראני שהתרחש מוקדם בתאריך 12 ביוני. השיגור האחרון של איראן לחלל התקיים באפריל 2020, והציב מיקרו-לוויין פשוט בחלל. מפקדת החלל האמריקאית ממשיכה לעקוב אחריו. עם זאת התצפיות המתמשכות שלנו באובייקט הזה מראות שהוא אינו נשלט ואינו מבצעי", אמר דובר הפנטגון, אוריה אורלנד, לרשת CNN.

בינתיים ארה"ב ממשיכה במאבק בהפצת החדשות המזוייפות והתעמולה מאיראן. עשרות אתרי חדשות המזוהים עם טהרן נסגרו בימים האחרונים, והגולשים מצאו כיתוב בראש העמוד המצביע על כך שה-FBI ומשרד הסחר האמריקאי החליטו לסגור אותם.

האתרים כוללים אתרי חדשות ורשתות טלוויזיה המופעלות על ידי החות'ים המזוהים עם איראן. בארה"ב טענו כי ההחלטה לסגור את עשרות אתרי החדשות נבעה מהעובדה כי הם הפיצו תעמולה וחדשות מזוייפות.

על פי הודעת משרד המשפטים האמריקני נסגרו בימים האחרונים לפחות 33 אתרי חדשות שונים שהופעלו על ידי איגוד הרדיו והטלוויזיה האיסלמי של איראן ושלושה נוספים שנוהלו על ידי ארגון חיזבאללה. המהלך האמריקני מגיע ימים ספורים לאחר בחירתו של איברהים ראיסי לנשיא איראן החדש.