בג"ץ אישר הריסת בית המחבל שרצח את יהודה גואטה

בג"ץ אישר פה אחד את הריסת ביתו של המחבל מונתסר שלבי שרצח את יהודה גואטה ז"ל לפני כחודשיים בפיגוע בצומת תפוח.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשפ"א

בג"ץ אישר הריסת בית המחבל שרצח את יהודה גואטה-ערוץ 7
יהודה גואטה ז"ל
באדיבות המשפחה

בג"ץ דחה היום (רביעי) פה אחד את העתירה שהוגשה נגד הריסת בית המחבל מונתסר שלבי הנאשם ברצח יהודה גואטה ז"ל בפיגוע ירי לפני כחודשיים בצומת תפוח בשומרון.

בעמדת המדינה שהוגשה לבג''ץ היא עמדה על כך כי דין בית המחבל להיהרס, ודחתה את כל טענות משפחת המחבל אשר מיוצג ע"י עו"ד לאה צמל מארגון השמאל הקיצוני ''המוקד להגנת הפרט''.

השופט דוד מינץ דחה את הטענה שלמחבל אין זיקה לבית בכפר תורמוס עיא וכתב: "די במגורים מעת לעת בבית כדי להקים זיקת מגורים. היעדרות מן הבית אינה מנתקת כשלעצמה את הזיקה. המפגע גם ביצע שיפוצים בנכס".

אלישע, אביו של יהודה הי"ד העביר מסר לבית המשפט: "אני פונה לשופטים היום - אתם הולכים להחליט להחריב את הבית של המחבל, כי אם לא אתם תאבדו את ההתרעה הכי בסיסית נגד הרצח הבא. אם אתם לא תחליטו מהי באמת טובת ישראל, ואיך להגן עליה, אתם הולכים לגרום לרצח הבא של עוד יהודי.

"אני מבקש מכם, תחליטו מה טוב לטובת עם ישראל שלא יהיה פה מצב שעוד רוצח שפל כזה ירצח עוד מישהו בעם. בבקשה מכם, תחליטו מה יכולה לייצר הרתעה. בן עוולה שכזה הוא בן מוות, והבית שלו - שלא תישאר עליו אבן על אבן".

מכתב האישום שהוגש נגד המחבל מונתסר שלבי עולה כי המחבל הגיע ברכב לצומת תפוח בשומרון, שם עמד בתחנת האוטובוס גואטה בן ה-19 מירושלים.

כשהמחבל התקרב לתחנה, הוא הבחין באזרחים העומדים בה, וזיהה אותם כיהודים. שלבי עצר את הרכב, לקח את האקדח וצעק – "אללה אכבר", כיוון את נשקו לעומדים בתחנה, וירה כדורים רבים ממרחק קצר.

בכתב האישום נאמר כי המחבל חדל מהירי רק אחרי שקנה האקדח התפוצץ, כשבכתב האישום נטען כי הוא התכוון לגרום למותם של האזרחים בכוונה. פעמיים נוספות ניסה שלבי לבצע פיגוע, אך לא חש בטוב.

יהודה גואטה נפצע קשה בפיגוע, בניה פרץ נפצע בינוני ועמיחי חלא נפצע קל. שלושתם תלמידי ישיבת איתמר. אחרי ארבעה ימים נפטר גואטה מפצעיו. באותו היום נלכד המחבל לאחר מצוד והועבר לידי השב"כ.