אי אפשר לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות

בכירי משרד הבריאות ערכו מסיבת עיתונאים בעקבות התפרצות הקורונה המחודשת. "גם מחוסנים ומחלימים עלולים להידבק".

ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשפ"א

אי אפשר לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות-ערוץ 7
פרופ' נחמן אש
צילום: דפנה גזית

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ופרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש עורכים הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים בה הם מגיבים לעלייה בתחלואה בקורונה בישראל בימים האחרונים.

לוי אמר כי "בסך הכול יש כרגע 534 חולים פעילים במדינת ישראל. אנחנו רואים מגמת עלייה. ב-8 ביוני היינו על 14 מאומתים בממוצע ביום, והיום אנחנו עומדים על 48. בקרב בני יותר מ-16 - 99 מאומתים היו מחוסנים ו-39 לא מחוסנים. בקרב בני 12-15 שלא חוסנו יש 115 חולים".

לדבריו, "אנחנו מכירים את האירועים בבנימינה ומודיעין - אירועים שהתחילו מתושבים שחזרו מחו"ל והדביקו ילדים. התחלואה התפשטה בבתי הספר ולא רק בהם".

לגבי מגבלות נוספות אמר לוי, "אנחנו לא חוזרים לעטיית מסכות בחללים פתוחים, אך בחללים סגורים הרחבנו את הצו המורה על עטיית מסכות. עטיית מסכות בחללים סגורים תחול בכל המוסדות הרפואיים בעת מגע בין מטפלים ומטופלים ואף באזורי ההמתנה לרופא".

הממונה על בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה, "חשוב לדעת שגם מחוסנים ומחלימים עלולים להידבק, ולכן אנחנו מבקשים בדיקה למי שבא במגע עם חולה מאומת - גם אם הוא מחוסן ומחלים. הוא לא נדרש בבידוד, אבל אנחנו רוצים שיידגם כדי לדעת אם נדבק. אם נראה במשך כמה ימים ברצף שיש מעל 100 חולים - נחזיר את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. לא בחללים פתוחים בשלב זה".

ממונה הקורונה נחמן אש הודה, "כרגע אי אפשר לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות".

מוקדם יותר ערך ראש הממשלה נפתלי בנט דיון בנושא בהשתתפות בכירי המל"ל, מערכת הבריאות, רשות שדות התעופה, רשות האוכלוסין והמשטרה.

בנט אמר בפתח הדיון, "המטרה שלנו כרגע, בראש ובראשונה, היא לשמור על אזרחי ישראל מפני זן הדלתא המשתולל בעולם. לצד זה, אנחנו רוצים לצמצם במידת האפשר את הפגיעה בשגרת החיים במדינה. לכן, החלטנו לפעול מוקדם ככל האפשר, כבר עכשיו, כדי לא לשלם מחיר כבד יותר בהמשך, ע"י נקיטת פעולות אחראיות ומהירות. זה תלוי בנו. אם נקפיד על הכללים וננהג באחריות, נצלח את זה ביחד".

ראש הממשלה הנחה את גורמי המקצוע לעסוק במספר החלטות מרכזיות ביניהן: מבצע לאומי לחיסון בני 12 ומעלה וחידוש הפעילות של מערך קטיעת שרשראות הדבקה בשיתוף הרשויות המקומיות.

עוד נקבע כי במידה וייחצה ממוצע 100 הנדבקים ביום למשך שבוע, תוחל חובת עטיית מסיכה בחללים סגורים. בשלב זה, המלצת גורמי המקצוע לאזרחי ישראל היא לשוב לעטיית מסיכות.

בנוסף תגובש תכנית להגברת האכיפה כלפי חולים מאומתים שיפרו בידוד.

לגבי טיסות הוחלט כי כל נוסע ישראלי לחו"ל יחתום על הצהרה בטרם עלייתו לטיסה, לפיה הוא מתחייב שלא להגיע בשעריהן של מדינות בסיכון גבוה. ההצהרה תיבדק בדלפק הקבלה לטיסה.

בנוסף תידחה כניסת תיירים זרים בחודש - ולא תחל ביולי אלא באוגוסט.