שכונת רמת אשכול בלוד: חיי קהילה תוססים לצד שליחות וציונות

שכונת רמת אשכול בלוד הפכה בשנים האחרונות למקום מגורים אטרקטיבי עבור משפחות, זוגות צעירים וסטודנטים המחפשים לשלב חיי קהילה חמה עם תחושת שליחות ועשייה ציונית.

ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשפ"א

שכונת רמת אשכול בלוד: חיי קהילה תוססים לצד שליחות וציונות-ערוץ 7
שלומי קרתא
צילום: יוסי זליגר

בשבועות האחרונים העיר לוד בכלל ושכונת רמת אשכול בפרט היו במוקד החזית הציבורית של הפרעות שהתרחשו בערים המעורבות בישראל במהלך מבצע "שומר החומות". אך המציאות בימי השגרה והחיים היומיומיים מספרים בעיקר על מקום שטוב לחיות בו.

בשנים האחרונות הגיעו לשכונה משפחות צעירות רבות כדי לחזק את השכונה מתוך אידיאל של שליחות וציונות. במהלך השנים גדל וצמח הגרעין כשכיום הוא מונה למעלה מ-70 משפחות, בנוסף לכפר סטודנטים של בני עקיבא ותושבי המקום הוותיקים, מה שמאפשר חיבור של רווקים ונשואים, מבוגרים וצעירים שנהנים מחיי קהילה מגובשת וחמה.

אחת המשפחות שגרה בשכונת רמת אשכול היא משפחת שוקרון. ליטל (27) עובדת סוציאלית ואביחי (28) קלינאי תקשורת גרים בשכונה מאז שהתחתנו לפני 5 שנים. ליטל למעשה הגיעה לשכונה כבר לפני 6 שנים לכפר הסטודנטים של בני עקיבא לאחר שסיימה שנת מדרשה. "ההחלטה לבוא לכאן הייתה המשך ישיר למדרשה" מספרת שוקרון. "הגעתי ביחד עם כמה חברות שלמדו איתי במדרשה לדירה משותפת ונהנינו מאוד, אבל חשבתי שזה יהיה רק לשנה".

לפרטים ולהצטרפות לקהילת רמת אשכול לחצו כאן

ליטל ואביחי שוקרון
צילום: ShiffyPhotography

במהלך אותה שנה הכירה ליטל את אביחי והם החליטו להתחתן. "לפני החתונה אביחי הגיע אליי לשבת לשכונה ופשוט התלהב מהאווירה והקהילה. התאהבנו במקום והחלטנו לגור כאן אחרי החתונה, ומאז אנחנו פשוט לא יכולים לעזוב", מספרת שוקרון. "כשהתחתנו היינו שנינו סטודנטים" מספר אביחי. "ניסינו לחשוב איפה יהיה לנו הכי נוח לגור. בלוד יש גם מחירים זולים, גם זה מרכז הארץ וקרוב להורים, גם קהילה צעירה ומדהימה שכיף להיות בה וגם לימוד תורה בבית מדרש".

אביחי ממשיך ומספר שכאשר החליטו לגור ברמת אשכול, לאנשים סביבם ההחלטה הייתה נראית תמוהה. "כשהחלטנו לגור פה הרבה אנשים הרימו גבה. שאלו למה מכל המקומות דווקא לוד, ולמה מכל לוד דווקא בשכונת רמת אשכול. אבל האמת היא שמרגע שהחלטנו לגור כאן, אנשים הבינו את החשיבות ואת השליחות שיש במקום".

אחד מהפרויקטים שקידמה משפחת שוקרון היה הקמת קבוצה ייחודית לזוגות צעירים. "הרגשנו שיש וואקום. במקרים רבים ברגע שיש ילדים הם גורם המקשר בין ההורים, אם זה הגן או הבילוי בגינה, וזוגות צעירים בלי ילדים מרגישים קצת בחוץ. לכן הקמנו קבוצה לזוגות צעירים בלי ילדים. שלא מדברים שם על דברים שקשורים לילדים, אלא מה שמעניין זוגות צעירים. עד היום הקבוצה הזו קיימת", מספרת שוקרון.

הקהילה ברמת אשכול לקחה על עצמה עשייה ופעילות עם תושבי המקום הוותיקים. אחד הפרויקטים המיוחדים נקרא "מייקאובר" – שיפוץ הכניסות לבניינים ברחבי רמת אשכול. "השיפוץ שעשינו לבניינים ברחבי השכונה מקפיץ ומשדרג את איך שאנשים מבחוץ מסתכלים על השכונה, אבל חשוב יותר, זה מקפיץ את איך שאנשים מהשכונה מסתכלים על עצמם" מתארת שוקרון.

לפרטים ולהצטרפות לקהילת רמת אשכול לחצו כאן

פרויקט נוסף המתאר את הקשר המיוחד בין חברי הקהילה לתושבי המקום הוותיקים הוא פרויקט "שולחן השבת" של ארוחות שבת משותפות. מדי שבת נערך בשכונה שולחן שבת גדול, שכל התושבים שמעוניינים ליהנות מאוכל ביתי, הווי של שבת ואווירה של ביחד מגיעים אליו, ונהנים מקהילתיות וכיף. בנוסף, משפחות מהקהילה מזמינות אחת לכמה שבתות את השכנים הוותיקים לארוחות שבת ולמפגש שקשה לדמיין כיצד היה קורה בדרך אחרת. "יש לנו שכן מבוגר בן 80 ומשפחה נוספת של עולי אתיופיה שיש להם ילדים בגיל שלנו פחות או יותר", מספרת שוקרון. "אנחנו עושים ארוחות שבת משותפות, פעם עם השכן המבוגר, פעם עם השכנים שיש להם ילדים בגילנו, ופעם עשינו גם ארוחה משותפת של כולנו ביחד. זה היה מדהים, הם גרים דלת ליד דלת, אבל לא יצא להם כמעט להיפגש ולהכיר, ובזכות הארוחה אצלנו הם נפגשו והכירו לעומק בפעם הראשונה".

חברי הקהילה לקחו על עצמם גם לחזק את בתי הכנסת בשכונה שמתקשים להשיג מניין באופן תדיר. "יש 9 בתי כנסת בשכונה, וכמות התושבים הוותיקים לא מספיקה כדי למלא את בתי הכנסת", מספר אביחי. "לקחנו על עצמנו כקהילה ללכת דווקא לבתי הכנסת בשכונה ולא להקים מניין משלנו. אני למשל הולך באופן קבוע לבית הכנסת הבוכרי ומשלים שם מניין. זה מחזק את הקשר עם התושבים הוותיקים ויוצר תחושת ביחד חזקה".

בימים אלה קהילת רמת אשכול מתרחבת ומשפחות חדשות כבר הצטרפו, אך בקהילה קוראים למשפחות נוספות שרוצות ליהנות מחיי קהילה תוססים, לקיים חיי שליחות ולחזק את האחיזה היהודית בעיר לוד להצטרף אליהם. לליטל שוקרון אין ספק שמעבר לתחושת השליחות המקום מספק יתרונות נוספים.

"אני ממליצה למשפחות צעירות, רווקים ומבוגרים להגיע ולהצטרף אלינו. לוד ממוקמת ממש במרכז הארץ והיא קרובה להכל – טווח נסיעה קצר גם למרכז וגם לירושלים, כך שלא משנה איפה אתם עובדים או לומדים, אתם קרובים. בנוסף מחירי הדירות פה זולים מאוד. אין מחירים כאלה במרכז הארץ. והכי חשוב, הקהילה עצמה. ההון האנושי בשכונה הוא מדהים, ראינו עכשיו בפרעות שהיו את העזרה ההדדית והחסד אחד כלפי השני וגם כלפי חוץ. אני מזמינה את כולם לבוא ולראות, ואני מבטיחה שתתאהבו ותרצו להישאר, כמו שקרה לנו".

לפרטים ולהצטרפות לקהילת רמת אשכול לחצו כאן