סער, בנט, לפיד וגנץ
סער, בנט, לפיד וגנץ צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

שר הביטחון בני גנץ העביר אתמול (שלישי) למשרדי האוצר והמשפטים טיוטת הצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את תהליכי הרכש של ספינות המגן והצוללות.

גנץ הודיע שיבקש להעלות את הצעת ההחלטה בישיבת הממשלה ביום ראשון, לאחר הטמעת וקבלת הערות המשרדים הרלוונטיים, אך שר המשפטים גדעון סער הודיע: לא קיבלתי אף טיוטה או הצעה.

''בלשכת שר המשפטים לא התקבלה, לא אתמול ולא היום, טיוטת הצעה להקמת ועדה חקירה ממלכתית לעניין הצוללות'', נמסר מלשכתו של סער.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה לטענת שר המשפטים: ''הצעת ההחלטה בנוגע לוועדת החקירה לצוללות הועברה אתמול (ג') בשעה 16:46, באמצעות הייעוץ המשפטי למערכת הביטחון, לגורמי המקצוע הרלוונטיים במשרד המשפטים, לאחר שיחת תיאום בנושא. שיחות בנוגע להצעה התקיימו גם בין לשכות השרים''.

בלשכת שר המשפטים הגיבו ללשכת גנץ: ''ס׳ 4 (ו) לתקנון עבודת הממשלה קובע כי לא תוגש ע״י שר הצעת החלטה לממשלה הנמצאת בסמכות שר אחר, ללא עמדת השר האחר. לפי סעיף 31 לחוק ועדות חקירה תשכ״ט-1968 השר הממונה על החוק הנ״ל הוא שר המשפטים.

''עוד במוצ״ש - לאחר שלשכת שר הבטחון פרסמה הודעה לתקשורת בנושא - הודע לה מלשכת היועמ״ש כי יש להעביר כל פניה בנושא דרך שר המשפטים. ההתנהלות לפיה ממהרים להוציא לתקשורת הודעות על הצעות מחליטים, לפני קיום דיון, תיאום ועבודת מטה אינה מקצועית ואינה מקובלת.

הקמת ועדת חקירה ממלכתית הוא נושא כבד משקל. החיפזון והעדר דיון מסודר עוד בטרם מונתה ועדת החקירה הממלכתית הקודמת עליה הוחלט רק ביום א׳ השבוע אינם מקובלים. שר המשפטים מתכוון לשמור על נוהלי עבודה מתוקנים'', נמסר מלשכתו של סער.

כזכור, במוצאי השבת האחרונה הודיע גנץ על כוונתו להגיש הצעת החלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לרכש הצוללות וכלי השיט - בתום עבודת מטה שקיים בחודשים האחרונים.

"ועדה זו תהיה בעלת יכולת בדיקה מעמיקה ובלתי תלויה, בניגוד לוועדה המשרדית, שניסה שר הביטחון להקים לאור התנגדות נתניהו לוועדת חקירה ממלכתית", הדגיש גנץ.

"מצפה שהפעם, כלל שרי הממשלה יתמכו בהקמת הוועדה. אסור להשאיר את סימני השאלה פתוחים, ויש להסיק מסקנות רוחביות. אין להסתפק בהליך הפלילי מול הפרשה הביטחונית החמורה בתולדות מדינת ישראל", אמר גנץ.

מהליכוד נמסר בתגובה "בחודשים האחרונים בני גנץ אמר עשרות פעמים בתקשורת שאין שום סיבה לחקור את פרשת הצוללות הממוחזרת מפני שאפילו היועץ המשפטי לממשלה 'לא מצא לנכון לפתוח בחקירה ואני מסתפק בזה'. מה נשתנה עכשיו כשגנץ מחליט לגרור את מערכת הביטחון לויכוח פוליטי? מצער שגם אחרי שסרקו את הפרשה במסרקות ברזל ולא מצאו דבר ואחרי שבכירי המל״ל לשעבר העידו שלא נפל רבב ברכש הצוללות וכלי השיט, גנץ ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו והליכוד".