הכנסת ספר תורה ביישוב אביתר
הכנסת ספר תורה ביישוב אביתר צילום: יוני קמפינסקי

ראש מועצת יש"ע ומועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, מאנשי מפלגת 'תקווה חדשה', משוכנע כי בכוחם של 'ימינה' ו'תקווה חדשה' לבלום את כוונות ההרס בישוב אביתר.

"גם בשעות האלה וגם בימים האחרונים אנחנו עושים מאמצים גדולים מול הגורמים הימניים בממשלה", אומר אלחיאני. "בתקווה חדשה ובימינה עושים מאמצים למצוא פתרון שיאפשר את השארת המשפחות באביתר. הפתרון נמצא", הוא קובע. "אפשר לאפשר את התבססות המשפחות באביתר".

למתווה בו ניתן למצוא פתרון רומז אלחיאני כשהוא אומר: "כמו שמסדירים את הישובים בנגב אפשר להסדיר גם את הישובים באביתר, כמו שעצרו את ההריסה בנגב אפשר גם לעצור את ההריסה באביתר".

"פתרון נוסף שאנחנו עובדים עליו נוגע למינהל האזרחי. יש כאן יתר עצמאות של המנהל האזרחי בקבלת ההחלטות. כולם עסוקים בקורונה והמנהל עוסק בפינוי יהודים. צריך לעצור את זה. יש מספיק מקבצי בניה של פלשתינים, ומדובר בעשרות מבנים בלתי חוקיים, שהמנהל לא הפגין את אותה להיטות ונחישות שהוא רוצה להפגין כלפי אביתר. הממשלה צריכה לשבת ולטכס עצה ולעצור את מחול השדים הזה".

אלחיאני קובע נחרצות כי מדובר ב"יוזמה פרטית של המנהל האזרחי. זו להיטות יתר של המנהל האזרחי והמתפ"ש. אין לי מושג לאן הם ממהרים, למה מוציאים כל כך הרבה כסף להוציא חיילים ושוטרים לשם כך. מה בוער להם? האמריקאים לא לוחצים, הפלשתינים לא לוחצים עליהם. חסר מבנים לא חוקיים? די לראות את הנגב ולהבין שיש אלפי מבנים לא חוקיים. הגיע הזמן שהממשלה הזו תתעשת".

"מותר לי לעשות את המשוואה. כשבאים ורוצים להרוס מבנים של ערבים אומרים שזו גזענות וכשמדובר בהתיישבות אומרים שאלו מעשים לא חוקיים. הגיע הזמן שהממשלה תמצא דרך", אומר אלחיאני שאינו מוכן לקבל את הקביעה לפיה ראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, ושר הביטחון בני גנץ קובעים שאין מנוס מהריסה: "אין דבר כזה ואין מושג כזה שאין מה לעשות. אנחנו יכולים ליצור את המשוואה מול הנגב. נכון להגדיר זאת כאירוע חד פעמי בעקבות הרצח של יהודה ואביתר ולומר שמטפלים בכפפות של משי להסדרת העניין תוך התחייבות של המתיישבים שלא לגדול יותר עד הסדרה. זה רק עניין של רצון טוב. מעורב כאן אגו עצום של המתפ"ש והגורמים מסביב".

אלחיאני מספר על שיחות עם גורמים ב'תקווה חדשה' ועל כוונותיו לשוחח עם גורמים נוספים גם במפלגתו זו וגם ב'ימינה' על מנת להוכיח להם שאכן אם יימצא הרצון הטוב ניתן יהיה להסדיר את המקום ולמנוע הריסה.

האם הדבר לא יוביל לקרע בממשלה. האם מרצ, העבודה ורע"ם לא יגדירו זאת כקו אדום? "גם הימין יכול להגיד שזה קו אדום שחבר כנסת גר במבנה לא חוקי בנגב. טוענים שאחד הח"כים של רע"ם גר במבנה כזה. גם הערבים צריכים להבין את הצורך בהסדרה", אומר אלחיאני ומוסיף: "אנחנו במלחמה קיומית. הערבים לא. לנו אין ארץ אחרת ולהם יש".

האם הוא עצמו יתאכזב אם יגלה שחפורים עושים דרכם להרס אביתר? "אתאכזב, אבל אני גם מבין את המורכבות. גם בממשלה הקודמת פינוי שלושה ישובים והיו מחזות קורעי לב", אומר אלחיאני. "יש ביכולות שר הביטחון לעצור את מחול הטירוף הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו