פוסט קורונה: ליקוי בהתפתחות פעוטות

תקופת הקורונה מנעה זיהוי מוקדם של שיבושים וליקויים בהתפתחות אצל פעוטות. מנחת הורים: זיהוי מוקדם של ליקויים יצמצם פערים.

תגיות: פעוטות
שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשפ"א

פוסט קורונה: ליקוי בהתפתחות פעוטות-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בהחלט יתכן ואנחנו לקראת התפרצות נוספת של הקורונה, אך מה שבטוח הוא שעלינו להתמודד עם נזקיה של הקורונה עד כה, ואחד הנזקים הללו הוא פגיעה התפתחותית של פעוטות. על הנזקים האפשריים, דרכי הזיהוי של נזק וההתמודדות שוחחנו עם דנה אמר, מנתחת התנהגות ומדריכת הורים.

בדבריה מקדימה אמר ומציינת כי "ישנן פגיעות אורגניות, שבהן הלקות מולדת וניתן להבחין בה מיד עם הלידה כמו תיסמונת דאון, אבל יש שיבושים בהתפתחויות שלא נראות לעין ברגע הראשון. הדרך לאתר ילדים עם לקות או שיבוש היא באמצעות המערכות שהמדינה נותנת, כמו מעונות יום וטיפת חלב, ששם יש את אנשי המקצוע שעורכים סינונים ומזהים ליקויים ועיכובים שכאלה. לפעמים מדבור במשהו קטן שטיפול קטן יפתור אותו".

במציאות שעברה על כולנו בתקופת הקורונה הזיהוי הפך מורכב ומסובך הרבה יותר ודנה אמר מרחיבה: "לפעמים זה גם הגננת וגם המטפלת וגם האחות שלא מזהות, אבל מעבר לכך, בשעות אחר הצהרים ילדים פוגשים הורים אחרים ואימהות מנוסות יותר יכולות לזהות ליקוי ולהפנות את תשומת הלב של אימא לעיכוב התפתחותי כלשהו". גם סוג כזה של זיהוי יתכן ולא התרחש בתקופת ההסתגרויות.

עד כמה הדברים קריטיים? על כך משיבה אמר: "ככל שהטיפול מוקדם יותר אפשר להשפיע ולצמצם פערים, ובעיקר ללמד את הילד כיצד ללמוד. מיומנויות הלמידה מעוכבות, יוזמה, יכולת חיקוי וכו'. אפשר לפתח את המיומנויות האלה ולצמצם עיכובים. אנחנו בחלון הזדמנויות של שלוש שנים,, היא מדגישה, "עד גיל שלוש המוח פלסטי והקליטה מבחוץ משמעותית מאוד. בחלון ההזדמנויות הזה ניתן לשפר ולצמצם פערים".

"ילדים בהתפתחות תקינה נמצאים בלמידה מתמדת שנעשית על ידי חיקוי, ניסוי ותהיה וכו'. כשיש שיבוש התפתחותי ילדים מביעים עניין מופחת בסביבה שלהם ויכולת החיקוי שלהם נמוכה יותר. כשהילדים מתבודדים יותר ומעדיפים זמן לבד זו נורת אזהרה. צריך לשים לב גם לנושא היוזמה. ילדים עם עיכוב התפתחותי יעדיפו להישאר במקום הידוע והמוכר ופחות ייזמו גם תקשורת עם הסביבה שלהם וגם ניסיונות לזחילה והליכה. הם ימשיכו לשבת ולא יעניין אותם להתקדם", מציגה אמר נקודות אזהרה לתשומת לב ההורים.

"עדיף לבדוק ולדעת אצל ילדים כמה שיותר מוקדם ולא לטמון ראש בחול ולא לומר שגם אנחנו לא דיברנו עד גיל שלוש. עדיף לזהות בעיה, לגשת לרופא משפחה שמפנה לאיבחון מקצועי על כל חשש, גם הקטן ביותר. ככל שנתערב מוקדם יותר נוכל למנוע בעיות לטווח הרחוק".