החלטה תמוהה של ממשלת בלגיה

למרות גל התנכלויות ליהודים על רקע אנטישמי החליטה ממשלת בלגיה להסיר את האבטחה הצבאית ממוסדות יהודים ברחבי המדינה ללא דאגה לחלופה ראויה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשפ"א

החלטה תמוהה של ממשלת בלגיה-ערוץ 7
בלגיה
צילום: איסטוק

יהודי בלגיה מודאגים. על אף העלייה בהתנכלויות על רקע אנטישמי ברחבי המדינה, הודיעה הממשלה הפדראלית בבלגיה כי הצבא הבלגי יפסיק לאבטח שכונות ומוסדות יהודים ברחבי המדינה וזאת מבלי שנקבע חלופה כמו הטלת האחריות לאבטחה על המשטרה הבלגית, למשל.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) הרב מנחם מרגולין פנה במכתב בהול לשרת הפנים של בלגיה, אנליס ורלינדן, (Annelies verlinden ) בבקשה שתבחן מחדש את ההחלטה התמוהה: "דווקא כאשר האיומים על רקע אנטישמי נמצאים בשיאם וההתנכלויות ליהודים הופכות להתמודדות יומיומית לצערנו".

הרב מרגולין הדגיש כי "ממשלת בלגיה השקיעה ומשקיעה עדיין מאמצים רבים באבטחת השכונות והמוסדות היהודיים ואנו מוקירים תודה על כך. אלא שלמרות מאמצים אלו, בשנת הקורונה, ובמיוחד לנוכח האירועים הביטחוניים בין ישראל לחמאס בחודש שעבר, אנו עדים להתגברות משמעותית של האיומים והתקיפות ממש כנגד יהודים בבלגיה, כמו גם ברחבי אירופה.

''אנחנו לא מבינים את ההחלטה לא את העיתוי ומודאגים במיוחד שמא התקדים הבלגי ייתן לגיטימציה גם לממשלות אחרות ביבשת להסיר את האבטחה הממלכתית מהקהילות היהודיות בתחומן. קראתי לשר הפנים הבלגית לשקול מחדש את ההחלטה, שכן בתקופה הזאת מדובר בדיני נפשות ממש", ציין הרב מרגולין.

רג'ינה סלוזני, נשיאת פורום הארגונים היהודים באנטוורפן, הצטרפה אף היא לחששו של יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה ואמרה: "אנו אמנם מודים מאוד לממשלה הפדראלית על הפעולות הרבות שהיא עושה בשנים האחרונות לשמירה על ביטחון הקהילות היהודיות בבלגיה, אך אנו חוששים שהחלטת הממשלה הבלגית מגבירה את האיומים ומחזקת את תחושת חוסר הביטחון בקרב האוכלוסייה היהודית בבלגיה".

גם חבר הפרלמנט היהודי של בלגיה, מייקל פרייליך, קורא לממשלה בבריסל להציג חלופה הולמת להסרת האבטחה הצבאית על המוסדות היהודים על רקע העלייה באנטישמיות במדינה. פרייליך הבהיר כי הוא מגבש בימים אלו תכנית להקצאת 3 מיליון אירו להמשך אבטחת מוסדות יהודים ברחבי המדינה.