חיסון לקורונה
חיסון לקורונה צילום: רויטרס

ראש הממשלה קורא לציבור ההורים לחסן את ילדיהם מגיל 12 ואילך בטרם יפוג תוקפם של החיסונים שבידי ישראל.

פרופ' שמעון רייף, מנהל מחלקת ילדים בבית החולים הדסה עין כרם, פוגש בימים האחרונים במחלקה עוד ועוד ילדים שנדבקו בנגיף הקורונה והתסמינים שהם מגלים מחזקים בעיניו את הקריאה להורים לשלוח את ילדיהם להתחסן. שוחחנו עמו על החיסון, על התוקף ועל חששותיהם של הורים מנזקים עתידיים.

"הייתה לי הזכות שראש הממשלה התקשר אליי בעקבות ראיון שהוא שמע ורצה להבין לעומק למה צריך להתחסן, ואני מאוד מעריך את זה", פותח פרופ' רייף ומספר.

באשר לנזקי המחלה בילדים מציין רייף גם את הפגיעה בימי הלימודים ומכורח כך גם בימי עבודה של ההורים, אך גם את הפגיעה הבריאותית מסיבוכי המחלה שיכולים להיות גם קשים עבור ילדים. לעומת זאת, אומר פרופ' רייף, "הסיבוכים בחיסונים הם מינימאליים, קצת חום, כאבים במקום ההזרקה בייחוד אחרי החיסון השני וזהו. מה שמדברים עליו, דלקת שריר הלב, מדובר בדלקת קלה ונדירה".

"לעומת זאת המחלה עצמה גם בילדים אמנם לא כל כך קשה אבל ישנה התופעה שאחרי המחלה. חלקם מפתחים סערת ציטוקינים, כלומר שהדלקת משתוללת, לא פוגעת בריאות כמו המחלה עצמה, אבל פוגעת בשריר הלב. לכן דווקא החולים עלולים לפגוע בשריר הלב".

עוד מציין פרופ' רייף את פגיעת ה'דלתא', הזן הנוכחי של המחלה, "שהוא הרבה הרבה הרבה יותר אלים וההדבקה מהילדים היא גדולה וגם מי שחוסנו אלו 97 אחוזים והמשמעות היא ששלושה אחוזים יכולים להידבק ולחלות בצורה קשה, להדביק את ההורים ואת הסבא וסבתא, בעיקר עכשיו כשפחות נזהרים, כך שאין שום צל של ספק בהמלצה לחסן את הילדים".

על משמעות תפוגת תוקפם של החיסונים, אומר פרופ' רייף כי סוגיה זו נתונה בידי משרד הבריאות ולכן הוא אינו מכיר את הפרטים על בוריים, אך הוא "משער שקבוצה גדולה של חיסונים שהתפוגה שלהם תחלוף וחבל יהיה לבזבז אותם. אנחנו הרי משאירים חיסונים להמשך וגם לאפשרות שנצטרך חיסון שלישי. אנחנו לומדים תוך כדי הליכה על הוירוס הזה ואחת ההשערות היא שאם הוירוס יהיה בכל העולם יצטרכו לתת חיסון שלישי ולכן חשוב לנצל את החיסונים לפני שיצטרכו לזרוק אותם כי פג תוקפם"

האם יתכן ונעשתה טעות בכך שההמלצה לחסן את הילדים והנערים הגיעה רק כעת ולא לפני חודשיים? פרופ' רייף משיב בשלילה ומבהיר: "כל עבודות המחקר שפורסמו בעיתון המפורסם 'ניו אינגלנד' התייחסו ליעילות החיסון למבוגרים. היה צורך בעבודת מחקר בילדים כדי להמליץ על חיסון לילדים, ועבודה כזו התחילה מאוחר יותר כי המבוגרים הם שחלו קשה ואצלם היו סיבוכים. כשהתברר שהיעילות גדולה יותר משרד הבריאות אישר את זה גם לילדים וכעת זו ההמלצה הגורפת של כלל ארגוני הבריאות".

פרופ' רייף מבהיר כי ההדבקה של הנגיף כעת, ה'דלתא', היא מהירה הרבה יותר מבעבר, "זו אחת הבעיות של הזן ההודי שמדבק יותר מהזן האנגלי".

ומה באשר להורים החוששים מתופעות שיצוצו בעתיד? פרופ' רייף מזכיר חששות שהיו בעבר, גרמו לאנשים שלא להתחסן, והתוצאה היא שיש מי שפגועים עד היום בעקבות אותו חשש. כך היה לגבי נגיף הפוליו בשנות החמישים וכך באשר לחזרת. "אני עדיין רואה ילדים שלא מתחסנים לחזרת ומגיעים עם סיבוכים קשים וכך גם כאלה שלא התחסנו נגד פניאומוקוק ובאים עם דלקת קרום המוח קשה. אנחנו רואים את זה בכל יום. החיסונים הביאו מהפכה גדולה ברפואה ואנחנו מכירים את הכלל ש'בריא ושמא, בריא עדיף', אנחנו יודעים שהחיסון יעיל, המחלה קשה וממיתה".

"אני לא רוצה להפחיד, אבל יש רופא שהיה קולגה שלי ולא הספיק להתחסן ונפטר מהמחלה, ואתם לא יכולים לתאר לעצמכם מה זה כשיש רעב לאוויר. זה כמו חנק וכל מה שצריך כדי למנוע את המחלה הארורה הזו צריך לעשות. היות ואנחנו מכירים את הביולוגיה של החיסון, הקהילה המדעית מבינה שהסיכון הוא הרבה יותר קטן, כי כאן לא נותנים וירוס מוחלש אלא RNA שמתפרק ולא נשאר אחרי שהוא עושה את העבודה וגורם לנוגדנים בדם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו