השער העצמי של סלובקיה שפרץ את הסכר
השער העצמי של סלובקיה שפרץ את הסכרצילום: רויטרס

היא החזיקה בכדור 72 אחוז בממוצע בשני המשחקים הראשונים, מסרה יותר מ-1,500 כדורים מדויקים, אבל כבשה רק שער בודד ולא נראתה מאיימת בשני המשחקים שהסתיימו בתיקו. ואז הגיע המשחק הערב (רביעי), האחרון בשלב הבתים המקדים בו התפוצצה על סלובקיה ודרסה אותה בתוצאה 0:5.

נבחרת ספרד יכולה הייתה להסתפק בתיקו הערב מול סלובקיה ובדקות הראשונות במשחק הערב ביניהן, נדמה היה שזה בדרך לשם כשהספרדים הרבו להחמיץ בעוד הסלובקים ניסו בעיקר לא לספוג.

גם בעיטת עונשין מ-11 מטרים לזכותם שנשרקה בדקה ה-11 לא תורגמה ליתרון לאחר עצירה נהדרת של שוער הסלובקים, במה שהיה עבור הספרדים בעיטת עונשין חמישית ברציפות אותה הם מחטיאים.

דווקא כשנדמה כי השוער הסלובקי ייבחר לאיש המשחק, הגיעה הטעות הראשונה ולא האחרונה שלו שפרצה את הסכר ושברה את סלובקיה.

איבוד כדור של הסלובקים בחלק המגרש שלהם בדקה ה-30 הגיע לרגלי סראביה שהפציץ מחוץ לרחבה למשקוף שער הסלובקים, ואת הכדור החוזר הדף בטעות שוער הסלובקים לשערו שלו וקבע 0:1 לספרדים.

השער ההזוי של דוברבקה, שוער הסלובקים היה היסטורי בצורה שלילית ביותר, כאשר הוא הפך לשוער הראשון אי פעם ביורו או במונדיאל שעוצר פנדל וכובש שער עצמי באותו משחק. דוברבקה יכול להתנחם מעט בכך שהוא מצטרף אל חמישה שוערים שכבשו שער עצמי מול נבחרת ספרד ובכל זאת, השער העצמי שלו היה השער העצמי השביעי ולא האחרון, שנכבש ביורו הנוכחי - כמו כל השערים העצמיים שנכבשו ביורו 2000, 2004, 2008, 2012 ו-2016 גם יחד.

השער נתן תיאבון לספרדים שרצו להכריע מהר את המשחק ורגע לפני הפסקת המחצית הצליחו במשימתם כשניצלו שוב טעות של שוער הסלובקים בכדי לנגוח את השער השני.

3 שערים נוספים ברבע שעה במחצית השניה, בהם עוד שער עצמי של שחקן סלובקי שהמשיך את מסורת השערים העצמיים בטורניר היורו הנוכחי, קבעו את תוצאת המשחק שיכולה הייתה להיות אף גדולה הרבה יותר.

ספרד, אלופת אירופה פעמיים בשלושת הטורנירים האחרונים ואלופת העולם ב-2010, מביסה את סלובקיה בקרב הישיר על המקום השני בבית עם חמישייה שהיא כובשת לראשונה בתולדותיה בטורנירי היורו, כל הדרך לשלב הבא שם תפגוש את נבחרת קרואטיה, סגנית אלופת העולם.

מי שהפתיעה יותר מכולן והעפילה מהמקום הראשון של הבית המקדים, למרות חסרונו של כוכבה הגדול ביותר, זלאטן איברהימוביץ', היא נבחרת שבדיה. השבדים גברו בתום דרמה גדולה על פולין המאכזבת בתוצאה 2:3 עם שער ניצחון בדקה ה-94 ובשלב הבא ככל הנראה תשחק מול אוקראינה.