פרופ' דניאל פרידמן: "ליועמ"ש יש סמכויות שמעולם לא קיבל"

שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן מתייחס לבקשת השר גדעון סער לפצל את תפקיד היועמ"ש.

103FM , י"ג בתמוז תשפ"א

פרופ' דניאל פרידמן: "ליועמ"ש יש סמכויות שמעולם לא קיבל"-ערוץ 7
פרופ' דניאל פרידמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, מתייחס בראיון ל-103FM לרעיון שמנסה לקדם השר גדעון סער אותו ניסה בעבר להעביר רפורמה אשר תפצל את תפקיד היועמ"ש, לאחר מחקר מעמיק שעשה בנושא.

"אין בשום מקום בעולם תופעה דומה ליועמ"ש; פקיד בכיר, אדם שאיננו נבחר, מרכז בידיו עוצמות כאלה כמו במדינת ישראל. זה לא מתיישב עם הדמוקרטיה. ליועמ"ש בישראל יש הרבה סמכויות ששום חוק לא נתן לו והוא פשוט מפעיל אותם, מקבלים את זה וזה המצב", אמר פרידמן.

כמו כן, התייחס לטענות כי הפרדת תפקיד היועמ"ש מתפקיד התובע הכללי תהפוך את הפרקליטות לפחות מרוסנת מכפי שהיא כיום.

לטענתו, "צריך להחזיר את הביקורת על הפרקליטות, ולתת לה יותר עוצמה. דבר שאולי יהיה אפשרי ביתר קלות, בשעה שהיועמ"ש הוא כבר לא התובע. אחת הבעיות גם בחקיקה וגם בביקורת על הפרקליטות, זה שהיועמ"ש לא מוכן לקבל ביקורת. הוא משתמש בכוחות היתר שיש לו כדי למנוע את זה, והצליחו למנוע את זה בעבר".

פרופ' פרידמן העריך כי לאחר פיצול התפקיד, יהיה קל להעביר חוקים שמגינים על זכויות נאשמים. "ברגע שישנה הפרדה, אז היועמ"ש שהוא רק יועץ, אין לו אינטרס לגבי התביעה, אין לו אינטרס להגן על התביעה מעבר למה שדרוש. קל יותר להעביר חוקים, שהם חוקים שלא נוחים לתביעה. למשל, חוק שיגביל את משך החקירות, חוק פרי העץ המורעל – לגבי ראיה שהושגה שלא כדין".

הוא הדגיש את חשיבות הזהירות בפיצול תפקיד היועמ"ש ואת הצורך לוודא שתהיה "בקרה מספיקה על התביעה. חשבתי שאולי יש צורך להקים רשות תביעה שתקבע מדיניות של אכיפה, של תביעה; וגם כללים שנוגעים לשימוע אובייקטיבי ולאו דווקא שימוע בפני אותם אנשים שהגישו את כתב האישום, וכללים שמגינים גם על הנאשם".