מהנהגת הקב"ה אנו למדים שיש מקום גם לרגשותינו השליליים

בלעם ידע לכוון את השעה "שהקב"ה כועס בה". אם הבורא כועס משמע שיש מקום גם לכעס.

הרב יוגב שמחון , י"ג בתמוז תשפ"א

מהנהגת הקב"ה אנו למדים שיש מקום גם לרגשותינו השליליים-ערוץ 7
הרב יוגב שמחון
צילום: עצמי

אנשים רבים נוטים להתכחש לרגשות קשים כגון כעס, עצבות ופחד בכדי להמשיך בשגרת היום כרגיל.

אולם מחקרים מעידים כי ישנן תופעות לוואי חמורות שנגרמות מהתכחשות לרגשות ביניהן מחלות גופניות, רגשנות יתר לא פרופורציונאלית והתמכרויות.

בנוסף לכך, מראים המחקרים כי הקהיית רגשות שליליים מביאה להקהיה כוללת של מנעד קשת הרגשות, גם הטובים. הסיבה לתופעות הלוואי היא מאחר ולא ניתן "להעלים" רגש שמתכחשים לו ושלא בא לידי ביטוי אינו נעלם, אלא ממשיך לפעול, ואם לא כיוונו אותו לאפיקים חיוביים הוא פונה לאפיקים שליליים, כמו כל כוח במציאות: "זה נראה בטבע המציאות שכל כוח שנמצא בכל דבר וטבעו לפעול הוא פועל בהכרח, וכיוון שהוא פועל אם יזדמנו לו מצבים שפעולתו תהיה מסודרת אל השלמות ותכלית הנרצה יפעל טוב, ואם לא יתנהג כפי הסדר והתכלית יפעל הריסות". (מוסר אביך, פרק ד', ד')

הקב"ה לא ברא שום כוח מכוחות הנפש לבטלה. כל כוח נצרך ובעל תפקיד, ועל כן לא ניתנה בידנו האפשרות לוותר על כוחות החיים אלא רק להנהיגם ולתקנם. "כי הכוחות מעשה ד' המה והם חזקים מאד ולא יתנו להסיג גבולם, ולא-טוב יהיה כשיבואו לפעל בלא מנהיג כספינה בלא קברניטה" (שם).

בפרשתנו נכתב על בלעם שהיה "יודע דעת עליון".חז"ל הסבירו כי בלעם ידע לכוון את הרגע בו הקב"ה כועס. לדבריהם, בכל יום ישנו "רגע" אחד בו הקב"ה כועס. "ואל זועם בכל יום. וכמה זעמו? – רגע". (מסכת ברכות דף ז ע"א). מהנהגת הקב"ה אנו למדים שזה בסדר לתת מקום לרגשות שליליים, אך רק "לרגע" כלומר בצורה מצומצמת. "הורנו, שכל המדות שחקק השי"ת בטבע האדם ונפשו, אין בהם אחת שתהיה רעה בהחלט, עד שהייתה טובה לנפש בהיותה נעדרת...כי אם מקומה המצומצם ראוי לתן לה, ולהשתדל לתקנה" (עין איה, ברכות א דף ז ע"א, פסקה סט)

למעשה, הרגש מעביר לנו מסר (לדברי הפסיכולוג הנודע קארל יונג, תת המודע מעביר לנו מסרים דרך שלושה ערוצים שהם: רגשות, אינטואיציה וחלומות), ועל כן, עלינו להשים לב לרגש, להבין את המסר ולאחר מכן לפעול מתוך שיקול דעת.

בצורה זו, אנו נותנים לרגש מקום אך "מצומצם" כלומר, אנו מרגישים אותו מבינים אותו אך לא פועלים מתוכו אלא מתוך שיקול דעת.

זהו השילוב הנכון בין כוחות נפש אלו. תפקידו של הרגש הוא לעורר אתנו לפעולה ולהתריע בפנינו על עניינים שצריך להשים אליהם לב, ותפקידו של השכל הוא לבחור עבורנו את הצעדים הנכונים להשגת המטרה. כוחות נפש אלו לא צריכים לבוא האחד על חשבון השני, אלא האחד עם השני, ואז הכל הולך כשורה.

הרב יוגב שמחון הוא מנחה קורסים להכשרת מטפלים בשיטת N.L.P ודמיון מודרך לציבור הדתי