מימין: עפרה לקס, חנה קטן, גלי בת חורין, נעמה זרביב
מימין: עפרה לקס, חנה קטן, גלי בת חורין, נעמה זרביב צילום: יהונתן גוטליב

בכנס 'אבן ישראל ישראל לחינוך יהודי בעידן הפוסטמודרני' התקיים היום (חמישי) פאנל 'נשים מדברות מהות' בהנחיית עיתונאית 'בשבע' עפרה לקס.

בפאנל השתתפו ד"ר חנה קטן, יו"ר 'שוברות שוויון' נעמה זרביב ויו"ר פורום קפה שפירא גלי בת חורין.

ד"ר קטן דיברה על ההישג שבהקמת משפחה. "התפקיד שלנו זה להוסיף אור ולא להוסיף חושך. אני רואה בתחום המשפחה שמצד אחד יש יותר בחירה ויותר מודעות", אמרה.

"נשים פחות רואות שליחות בלהקים משפחה", הוסיפה. "יש המון דברים טובים שנשים עושות בזכות המהפכה הפמיניסטית והמהפכה התעשייתית, אבל באיזה מקום המשפחה זה כאילו מובן מאליו. כאילו המשפחה זה לא הישג".

היא דיברה על חלון ההזדמנויות הקצר להקים משפחה, לעומת החיים הארוכים בהם אפשר לפתח קריירה ובכל גיל. "נשים היום נורא בלחץ שהן לא הספיקו", ציינה. "הקמת משפחה - חלון ההזדמנויות הזה לא יחכה לך".

גלי בת חורין מפורום קפה שפירא אמרה כי היא, בתור אישה, לא צריכה מישהו שיקדם אותה. "אני מצליחה להתקדם בעצמי", אמרה.

היא הוסיפה כי מי שעושה "טיפולי המרה" זה הלהט"בים. "אין לי שום דבר נגד הומואים ולסביות, הבעיה עם הלהט"בים שעכשיו הם נכנסים ועושים טיפולי המרה לילדים שלנו בבית הספר. ללהט"בים לא אכפת מלהטב"ים", אמרה. "המטרה היא נובעת מתוך מוטיבציית יתר פשוט לחסל את האנושות. החטא הכי גדול שאתם יכולים לעשות זה להביא בן אדם לעולם".

נעמה זרביב דיברה על תנועת הפמיניזם שלדבריה היום לא מקדמת דברים טובים. "'בית יעקב' שהלכו ללמוד תורה זה היה לפני הפמיניזם. אני חושבת שהפמיניזם לא מייצר היום משהו טוב, הוא לא שם. היום הוא משהו אחר. בציבור הכללי, מי שלא דתי לאומי, אין לו מה להתקרב לפמיניזם. אנחנו משתמשים בו כי הוא נמצא במגרש אפילו שהוא כבר גמר את העבודה שלו על המגרש".