שופטי העליון
שופטי העליון צילום: חזקי ברוך

בג"ץ הפך היום (חמישי) בדיון מורחב את פסק הדין של בג"ץ ופסיקת בית הדין הרבני הגדול וחייב גבר לחלוק עם גרושתו זכויות בדירה שקיבל בירושה.

מדובר בדיון נוסף בבג"ץ (דנג"ץ) לאחר שבית המשפט העליון פסק בדעת רוב כי אין להתערב בהחלטת בית הדין הרבני. עתה, כאמור, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, ביטל בית המשפט את פסיקת הרבנות.

ששת השופטים שהצביעו בעד לבטל את פסק הדין של בית הדין הרבני הגדול: הנשיאה אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית ודפנה ברק ארז. שלושת השופטים שהצביעו נגד בטלות פסק הדין: השופט נעם סולברג, אלכס שטיין ודוד מינץ

פרשת "דנג"ץ הבוגדת" נוגעת לפסק דין של בית הרבני הגדול משנת 2017, אשר קבע כי דירת מגורים שהגיעה לרשות בעל מירושה תישאר ברשותו בעת הגירושין. הבעל הביא כטענה מסייעת לכך שלא התכוון להעניק זכויות בדירה לאשה לו ידע את דבר בגידתה של אשתו בו במהלך נישואיהם. בדברי אחד מהדיינים, נאמר כי אכן קיומה של בגידה מסייעת (אך לא מכריעה) להוכיח כי אין רצון מצד הבעל להעביר את רכושו לאשתו על אף נישואיהם.

"ניסיון לשנות את מבנה המשפחה היהודית" תורת המדינה

יש לציין כי על פי החוק בישראל, נכס המתקבל בירושה לידי אחד מבני הזוג, אינו נכס בו שותפים בני הזוג באופן אוטומטי עם בואם בברית נישואין. בית הדין הרבני הגדול פסק, כאמור, על פי לשון החוק.

האישה עתרה לבג"ץ על מנת לבטל את פסק הדין, כשעמדתו של הדיין שהתייחס לבגידה כמרכיב בחלוקת הרכוש, עומדת במוקד הפניה. בג"ץ, ברוב של שני שופטים מול אחד, אשרר את פסק הדין בעיקר מטעמים של נתינת מקום לאוטונומיה השיפוטית של בתי הדין הרבניים וכיבוד האוטונומיה של היחיד ביחס לרכושו.

האישה עתרה שוב לבג"ץ על מנת לקבל דיון נוסף ולבטל את פסיקת בג"ץ. אל הבקשה לדיון הנוסף הצטרפו ארגוני נשים כידידי בית המשפט בהליך עקב משמעותו הרחבה.

ארגון 'תורת המדינה' ביקש להצטרף להליך המשפטי כידידי בית המשפט, וטען כי על בית המשפט העליון לפעול בהתאם לחוק ולקונצנזוס הישראלי הן ביחס למרכיב הנאמנות במשפחה, הן ביחס לחלוקת ממון והן ביחס לסמכות בתי הדין הרבניים. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה את הבקשה ללא נימוק.

רבני תורת הארץ הטובה מסרו:נסיון להכפיף את בתי הדין לעולם ערכי, הזר לתורה ולעם היהודי - הוא פסול ציבורית, מנוגד לחוק ומסכן את אחדות העם. כתוצאה מפסק כזה עלול העם חלילה להחצות לשני חלקים. ההליך המשפטי בבית המשפט העליון, המכונה 'בג"ץ הבוגדת', מעמיד בסכנה ממשית את המשפחה היהודית".

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "בג"ץ בוגד באזרחי ישראל ובעם היהודי. שוב בג"ץ מתערב בהחלטות לא לו ובוחר לחצות קו אדום נוסף ולפסוק נגד בית הדין הרבני ולפגוע בשלמות המשפחה. אותו בג"ץ שרק אתמול ריחם וחמל על בני משפחת רוצח יהודה גואטה כעת פועל לפירוק המשפחה היהודית. נמשיך לפעול במסגרת החוק לפרק את בגץ מסמכויות לא לו".

יו"ר מפלגת 'נעם' לשעבר הרב דרור אריה הגיב: "הפסיקה השערורייתית הזו תזכר לדראון עולם, זו לא פסיקה תמימה שבאה להגן על זכויות האישה, אלא חתירה נגד הלגיטימיות והרלוונטיות של צו התורה 'לא תנאף'".

לדבריו, "בית המשפט מרים יד על תורת משה, מרים יד על האמת, מרים יד על הנשים בישראל ומעודד ניאוף. בית המשפט עשה עוד צעד שיחזק את חוסר האמון של עם ישראל בצדק שצריך להיות שם.
בג"ץ מנותק מהעם, שרוצה נורמליות ויהדות, שמאמין ויודע שקדושת המשפחה בישראל היא הערובה להמשך קיומנו כאן בארץ ישראל".

עו"ד אורית להב, מנכ"לית "מבוי סתום", מסרה: "הפרשה הזאת ממחישה את הצורך המצער לעמוד כל הזמן על המשמר מפני חריגת בית הדין הרבני מסמכותו, חריגה שנוטה לא אחת לפגוע דווקא בזכויותיהן של נשים, לא במפתיע. כפי שמציין בית המשפט העליון בפסק דינו, חובת בתי הדין הרבניים לפסוק בענייני רכוש על פי הדין האזרחי נקבעה בפסק דין בבלי לפני יותר מעשרים שנה. אני שמחה שהפרשה הזאת הגיעה לסיומה. אנו, והארגונים השותפים לנו, נמשיך לעמוד על המשמר ולבחון את פסיקת של בתי הדין הרבניים. אני מברכת את עמיתותיי במרכז רקמן שייצגו בתיק על הסיום המוצלח של הפרשה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו