חוזרים למסיכות
חוזרים למסיכותצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש ערך הערב (חמישי) תדרוך לכתבים בעקבות העלייה בתחלואה וקרא לציבור לעטות מסיכות.

אש סיפר: "אנחנו קרובים לחזור לחובת עטיית המסכות בחללים סגורים, ממליץ לעשות זאת כבר כעת''.

"אני לא יכול לומר שאנחנו תחת התפרצות כללית, אבל יש הרבה התפרצויות קטנות - נראה אם נוכל לכבותן. כרגע אין המלצה להגביל התקהלויות. אנחנו מוסיפים את המסכות, אבל לא ממליצים על הגבלות נוספות".

פרופ' אש סיפר: "ההתפרצות שהייתה ממוקדת בבנימינה ומודיעין מתפשטת למקומות נוספים - כפר סבא, רמלה והרצליה ולערים נוספות. המשימה של כולנו היא להשתלט על ההתפרצות ולהוריד את התחלואה למינימום. אני קורא למי שצריך - לבוא להיבדק. מי שהיה במגע עם מאומת חשוב להיבדק, לא חשוב אם אתה מחוסן או לא מהבחינה הזאת".

עד השעה 17:00 היום אובחנו 123 חיוביים לקורונה. "שמירה על הבידוד היא עקב האכילס שלנו. מפירי הבידוד הם הבעיה של כולנו. זו הדרך שבו המחלה מתפשטת כעת ואיך שנכנסים וריאנטים לארץ''.

לדברי פרופ' אש: ''חובת הבידוד חייבת להיות במודעות של כולנו. אם ילד שהה בחו"ל ומגיע למחרת לבית הספר, זה לא בסדר. וכולם צריכים לומר את זה לו ולהוריו".

אתמול אובחנו כחיוביים לקורונה 138 ישראלים, המספר הגבוה ביותר מאז אפריל. היישוב עם מספר החולים הגדול ביותר, 122, הוא בנימינה גבעת-עדה, שם נדבקו תלמידים רבים בבית הספר. במודיעין-מכבים-רעות יש 71 חולים פעילים.

קופת החולים ''מכבי'' מדווחת היום (חמישי) כי כלל חברי "מכבי" המחוסנים בשתי מנות ונמצאו חיוביים לקורונה בימים האחרונים מדווחים שאינם סובלים מתסמינים.

מתוך 244 מטופלים במכבי החיוביים לקורונה, כ-39% מחוסנים במנה שנייה. מהנתונים עולה כי כל המחוסנים מדווחים שאינם סובלים מתסמיני המחלה.

לעומתם, כ-60% מהמטופלים החיוביים שאינם מחוסנים מדווחים כי הם סובלים מתסמינים קלים עד בינוניים הכוללים חום, קוצר נשימה וכדומה. שני חולים נמצאים באשפוז בבית החולים – תינוק בן שנה, וגבר בן כ-50, שאינם מחוסנים.

נכון לשעה זו חוסנו יותר מ-19,000 בני נוער חברי הקופה בגילאי 12-15. הערים המובילות בחיסוני בני נוער: מודיעין, רעננה וקריית אונו. על פי נתוני משרד הבריאות מכבי מובילה בשיעור המתחסנים בכל קבוצות הגיל.

בשתי היממות האחרונות נרשם ביקוש שיא להתחסנות בקרב בני 12-15 עם ממוצע כ-8,000 תורים שנקבעו ביום לחברי מכבי, ובסך הכל נקבעו תורים עתידיים לכ-21,500 בני נוער.

מנכ"ל מכבי רן סער: "בני הנוער חברי מכבי ממשיכים להתחסן בקצב מרשים מאוד בזכות עבודה מאומצת של הצוותים שלנו בשטח. חשוב להדגיש שהמלאי שקיים כרגע בארץ מאפשר התחסנות במנה ראשונה עד לתאריך 9 ביולי ולאחר מכן לא ניתן יהיה להתחסן עד הגעת מלאי חדש לישראל, ולכן אנו ממליצים לכל נערה ונער שטרם תיאמו תור לעשות זאת בהקדם האפשרי".