אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

מנזקי מגפת הקורונה: מחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי British Medical Journal מגלה כי תוחלת החיים בארה"ב התקצרה באופן משמעותי, כמעט בשנתיים, בין השנים 2018 עד 2020, כאשר החוקרים מייחסים חלק ניכר מהתופעה למגפת הקורונה שפגעה בצורה קשה בארה"ב.

על פי המחקר שבוצע על ידי המרכז לחברה ובריאות באוניברסיטת וירג'יניה בשיתוף אוניברסיטת קולורדו והמכון העירוני בוושינגטון תוחלת החיים בקרב האוכלוסייה האמריקנית שעמדה בעמדה בתחילת שנת 2018 על 78.7 שנים, ירדה בסוף שנת 2020 עד ל-76.9 שנים בלבד, ירידה של 1.8 שנים.

מדובר בירידה הגבוהה פי 8.5 מאשר הירידה הממוצעת בתוחלת החיים ב-16 מדינות אחרות שנבדקו על ידי צוות החוקרים, והירידה הגבוהה ביותר בתוחלת החיים בארה"ב מאז מלחמת העולם השנייה.

ד"ר סטיבן וול, פרופסור במרכז לחברה ובריאות באוניברסיטת וירג'יניה, אחד מעורכי המחקר, אמר כי "כאשר המגפה הגיעה, ההנחה הנאיבית שלי הייתה כי לא תהיה לה השפעה גדולה על הפער שהיה בין ארצות הברית למדינות אחרות מבחינת תוחלת החיים. זו הייתה מגפה עולמית, והנחתי שכל מדינה תספוג מכה ממנה. מה שלא ציפיתי זה עד כמה גרוע ארה"ב תוכה כל ידי המגפה, ומספר ההרוגים העצום שתחווה ארה"ב. לא ראינו ירידה כזו מאז מלחמת העולם השנייה. זו ירידה מחרידה בתוחלת החיים".

הירידה המשמעותית ביותר נרשמה בקרב קבוצות מיעוטים, בעיקר שחורים והיספנים. עורכי המחקר מייחסים את הנתון הזה בעיקר לאי שוויון בין גזעי בשירותי הבריאות והרפואה, בנתוני העושר והכלכלה, וברווחה. "מחקר מקיף הראה כי מערכות מבוססות בארה"ב מקטינות באופן בלתי הוגן את היחס לאוכלוסיות שחורות, היספניות, אסיאתיות וילידים, ומעניקות יתרון לא הוגן לאנשים לבנים", נכתב במחקר.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7