עישון קנאביס
עישון קנאביס צילום: ISTOCK

וועדת שרים העבירה את חוק אי הפללת הקנאביס. חברת הכנסת מיכל וולדיגר מה'ציונות הדתית' רואה את המהלך בחומרה ובראיון לערוץ 7 היא מציגה כמה מהסיבות המרכזיות לכך.

בראשית הדברים שוללת חברת הכנסת וולדיגר את הטענה לפיה המטרה היא למנוע מבתי הכלא להיות מלאים במי שעישנו לתומם חומר כזה או אחר. "כבר מ-2018 יש רפורמה של אי הפללה, גם אם לא בדקו את התוצאות שלה, אם זה הוביל לירידה בשימוש".

לדבריה הצעדים בהם נוקטת הממשלה כעת אינם צעדים למניעת הפללה, שכאמור אין בהם צורך כלל ועיקר, אלא "אלו צעדים לקראת לגליזציה".

"דעתי הערכית והאידיאולוגית היא שמעבר לנזקים הבריאותיים זה גורם לנזקים חברתיים. אדם מבוגר שמשתמש בקנאביס הסיכויים שלו להתמכרות הם עשרה אחוז. כשמדובר בנוער זה אחד משישה, כלומר 17 אחוזים. התמכרות היא דבר קטסטרופאלי שעלול להביא לנזקים נוירולוגיים ומחלות נפש גם ללא רקע משפחתי".

עוד מוסיפה וולדיגר וקובעת כי "הקנאביס גורם להרגעה במתח ולחצים, וכך במקום להתמודד רצים אל הקאנביס. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו כחברה שלא יודעת להתמודד עם קשיים. אנחנו מגדלים דור שלא יודע להתמודד".

בנוסף, היא מזכירה כי "יש מחקרים שמלמדים על עליה בתאונות דרכים. אם קנאביס יימכר בגלוי חיילי צה"ל יכניסו לבסיסים, נהגים וטייסים ישתמשו בקנאביס. במדינות שהתירו זאת רואים את העלייה בפשיעה ובתאונות דרכים".

לדבריה, אמנם במפלגות הקואליציה כמו 'יש עתיד' ו'תקווה חדשה' מדברים על הלגליזציה כחזון, אך בפועל "בחדרים הסגורים גם מחברים ב'יש עתיד' אני שומעת דברים הפוכים. כנראה זה לא פופולארי".

בדבריה היא מדגישה כי אין היא מתייחסת לקנאביס רפואי, על אף שגם הוא אינו מרפא אלא רק משכך כאבים. בקנאביס משכך הכאבים צריך לטעמה "לרווח שורות ולאפשר לקחת אותו לזקוקים לכך, לפשט את הבירוקרטיה, אבל לא לאפשר את זה כלגאלי. אני לא רוצה לחשוב מה זה יעשה לדור הצעיר", היא אומרת ומזכירה את סוגיית התחלואה כפולה והתפרצות של מחלות נפש כתוצאה נלוות לקנאביס. "כבר היום המדינה לא יודעת לטפל בכל התחלואות הללו והמחלקות זועקות לעוד מיטות ועוד מענה קהילתי. לאן אנחנו רצים?".

וולדיגר מספרת כי בדו"ח של אבי ניסנקורן הנפרס על פני למעלה מ-120 עמודים לבד מנספחים, "לא מצאתי שם אחד שאומר שזו תופעה טובה וחשובה, אלא לכל היותר רק כאלה שאומרים שאמנם זה לא נכון ולא טוב, אבל אין ברירה אלא להכשיר".

על מעורבותם האגרסיבית של לוביסטים מטעם חברות הקנאביס הפועלים בכנסת היא אומרת כי לא פגשה את פעילותם, ככל הנראה משום שהיא לא בצד האחר של המפה הפוליטית והם מלכתחילה לא מגיעים אליה, אך "ברור שהדבר הזה קיים".

"הם טוענים שיהיה פחות שוק שחור, אבל על מי אתם עובדים? ראיינו את התובע הכללי של קולורדו שביטל את הטענה הזו. לא מצאתי אלא את ההיפך בדו"ח הזה. זה רק הגדיל את השימוש ".

כשהיא נשאלת מה אם כן עומד מאחורי הלהט של פוליטיקאים לקידום הלגליזציה, האם זה רק פופוליזם? היא משיבה: "אין לי הסברים. נותרתי בלי מילים. בדרך כלל אני יודעת לראות את הצד השני אבל במקרה הזה קשה לי לראות את הצד השני. מדברים על 27% שמשתמשים מדי פעם, וברור שאם תהיה לגליזציה הם ישתמשו באופן קבוע".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו